آبشار بیشه

1400/10/26


xx بازدید

مکان: آبشار بیشه

شاخصه: آبشاری باشکوه در دل زاگرس

 

لرستان را سرزمین آبشارها نامیده‌اند. این استان، با آبشارها و چشمه‌های بسیار، کوه‌‌های سربه فلک کشیده و دشت لاله‌های واژگون آشنای دیرینه‌ی طبیعت‌گردان است. اما در میان تمام زیبایی‌های بی‌تکرار این استان، آبشار بیشه در مقام نخست قرار دارد. دست هنرمند خلقت این آبشار را میان طبیعت تماشایی زاگرس جای داده و طراوت و شکوهی مثال‌زدنی به آن بخشیده است. با ما سفری به این منطقه‌ی تماشایی داشته باشید.

آبشار بیشه؛ هنرنمایی خلقت بر دامان زاگرس

آبشار بیشه یکی از معروف‌ترین آبشارهای ایران است که نزدیک به روستای بیشه در استان لرستان قرار دارد. روستای بیشه در تقسیمات کشوری جزو بخش پاپی دهستان سفید دشت و از توابع خرم آباد است.

 این جاذبه‌ی منحصربه‌فرد میان رشته کوه زیبای زاگرس قرارگرفته و در زیبایی و شکوه، دست تمام رقبای خود را از پشت بسته است. از تاج آبشار تا نقطه‌ی برخورد آن با زمین حدود 48 متر برآورد شده است. آبشار پس از ریزش به‌صورت رود، جاری می‌شود و پس از طی مسافتی در حدود 10 متر به رودخانه سزار می‌ریزد. عرض تاج آبشار در حدود 20 متر است و آب آن از چشمه‌هایی تامین می‌شود که در نزدیکی ایستگاه بیشه قرار دارند.

امکانات آبشار بیشه

این آبشار علاوه‌بر طراوت و زیبایی، از امکانات مناسبی نیز برای گردشگران برخوردار است.

پلاژها و کمپ‌هایی برای اسکان مسافران در اطراف آبشار بیشه در نظر گرفته شده و برای امنیت کودکان،  فضای اطراف آبشار با نرده محصور شده است. عده‌ی بسیاری با دیدن این حجم از آب خنک وسوسه می‌شوند برای شنا تنی به آب بزنند؛ اما تابلوی شنا ممنوع، هشداری جدی برای این دسته از افراد است.

در این مکان اسب‌هایی برای سوارکاری به گردشگران کرایه داده می‌شود که می‌تواند گشت‌و‌گذار در میان این طبیعت زیبا را دلچسب‌تر کند.

بهترین فصل سفر به آبشار بیشه

با توجه به کوهستانی بودن لرستان، بهترین زمان سفر به آبشار بیشه فصل بهار و تابستان است. این استان زمستان‌های سردی دارد و رفتن به آبشار بیشه در فصول سرد سال کار عاقلانه‌ای نیست. فصل پاییز این منطقه نیز بسیار رویایی و زیباست ولی به‌دلیل سرد بودن هوا و احتمال بارش باران باید با تجهیزات مناسب به این مکان سفر کرد.  

چگونه به آبشار بیشه برویم؟

برای دیدن این آبشار باشکوه باید به استان لرستان رفته و سپس به شهر دورود و یا خرم آباد بروید. از درود حدود 35 کیلومتر و از خرم آباد مسافتی حدود 65 کیلومتر را برای رسیدن به آبشار بیشه باید طی کرد. برای طی این مسیر هم می‌توان از ماشین استفاده کرد و هم امکان استفاده از قطار وجود دارد.

مسیر ریلی

پیشنهاد ما به شما استفاده از مسیر ریلی است. این مسیر، از شهر درود شروع می‌شود. قطار برخلاف جریان رود سزار به‌سمت کوه پیش می‌رود و از میان جنگل‌های بلوط زاگرس عبور می‌کند. این مسیر بسیار تماشایی و زیباست و با فراغ بال و بدون تمرکز بر رانندگی می‌توان از مناظر مسیر لذت برد. پس از رسیدن قطار به مقصد، تابلوهای راهنما، ما را به سمت آبشار بیشه هدایت خواهند کرد.

مسیر ماشین رو

اگر قصد استفاده از ماشین را دارید مسیر طولانی‌تر و سخت‌تری پیش روی شماست. برای طی این مسیر هم از درود و هم از خرم آباد می‌توان به این آبشار رسید که مسیر دورود حدود 20 کیلومتر طولانی‌تر از خرم آباد است.

با کلوت همراه باشید تا با گشت و گذار در طبیعت ناب ایران، خاطراتی رنگارنگ برایتان به یادگار بماند.