ساختمان پارلمان کانادا

1402/09/13


xx بازدید

بازدید از ساختمان  پارلمان و برج صلح

اُتاوا، پایتخت کشور کانادا و مرکز سیاسی این کشور پهناور است. ساختمان‌های بسیاری وجود دارند که به‌نوعی میراث تاریخی سیاسی کانادا هستند و امروزه از جذابیت‌های گردشگری اُتاوا محسوب می‌شوند.  در ساحل جنوبی رودخانه‌ی اُتاوا در اُنتاریو، منطقه‌ای قرار دارد که مجموعه‌ای از ساختمان‌های پارلمان کانادا آن را احاطه کرده است. پارلمان هیل یا ساختمان پارلمان کانادا یکی از نمادهای اصلی شهر اُتاواست که شکل ظاهری آن از سال 1916 و بعد از حادثه‌ی آتش‌سوزی تا امروز تغییری نکرده است.

بنای عظیم پارلمان هیل، مجموعه‌ای از سه ساختمان با معماری گوتیک است که این معماری نوعی سبک پیچیده است که معمولاً در بناهای مذهبی مانند کلیسا استفاده می‌شود و در بعضی موارد در ساختمان‌های دولتی هم استفاده شده است. نمای سنگی و عظمت این مجموعه هر بیننده‌ای را تحت تاثیر قرار خواهد داد. شاید برای شما سوال شود که چرا نام این عمارت باشکوه پارلمان هیل است؟ باید بگویم دلیل آن کاملاً روشن است و واقع‌شدن آن روی یک تپه موجب این نام‌گذاری شده است.

در مرکز ساختمان‌های پارلمان، بنای مهمی قرار دارد که ساختمان را به دو بخش تقسیم می‌کند و نام آن برج صلح است و به برج ناقوس و برج ساعت هم معروف است. برجی 92 متری که حتماً عکس آن را روی اسکناس‌های کانادایی دیده‌اید. دلیل ساخت این برج را نوعی گرامیداشت کشته‌شدگان در جنگ جهانی می‌دانند. برج صلح، یک نماد ملی‌ست که تزیینات حکاکی‌شده روی سنگ‌های این عمارت و ساعت و ناقوس برج، عظمت و شکوه آن را بیشتر کرده‌اند. اگر فرصت داشتید و به بالای برج صلح رفتید تماشای مناظر و چشم‌انداز بی‌نظیر این برج رو به شهر را فراموش نکنید.  اهمیت ملی این ساختمان‌ها از یک سو و اهمیت معماری آن‌ها از سوی دیگر، باعث شده این میدان سالانه حدود 3 میلیون بازدیدکننده داشته باشد. این منطقه در قرن 18، محلِ پادگان نظامی بود اما در اوایل قرن نوزدهم، کارکرد منطقه به حوزه دولتی تغییر کرد. وجود آب‌نما‌های دیدنی که شعله‌های آتش میان آن دیده می‌شود جلوه‌ی این مجموعه را بیشتر کرده است.

برای دیدن ساختمان پارلمان، برج آزادی و تندیس‌های نمادین برنزی که برای گرامیداشت کشتگان در جنگ جهانی ساخته‌شده‌اند باید به میدان اتحاد(Confédération) در اُتاوا بروید.

توصیه‌ی ما این است که بازدید از این بخش از پایتخت کانادا را از دست ندهید و حتماً سری به این میدان و جذابیت‌های تاریخی سیاسی کانادا بزنید.

کلوت، همسفر شما در بازدید از کانادا خواهد بود.