میدان نقش جهان

1400/09/14


xx بازدید

شهر اصفهان یکی از جاهایی است که باید برای تمام روزهای اقامتتان برنامه‌ریزی داشته باشید تا بازدید از هیچ‌یک از مکان‌های دیدنی این شهر را از دست ندهید. اگر بخواهید در برنامه‌ریزی خود برای رفتن به دیدنی‌ترین‌های اصفهان، برای بعضی از مکان‌ها اولویت قرار دهید و وقت بیشتری بگذرانید؛ بدون شک، اولین جا، رفتن به میدان نقش جهان یا همان میدان امام امروزی است.

 میدان نقش جهان یکی از زیباترین آثار تاریخی ایران و شاید جهان، در شهر اصفهان است که علاوه‌بر ثبت در فهرست آثار ملی ایران، به‌عنوان یکی از نخستین آثار ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است که هرساله گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور، برای دیدن این یادگار عصر صفوی به این شهر می‌کشاند.

درست وقتی که پا به نقش جهان می‌گذارید از هیاهوی خیابان‌ها دورشده و دیگر از بوق ماشین‌ها، ترافیک و نمای ساختمان‌های کوتاه و بلند خبری نیست. تا چشم کار می‌کند در خط آسمان هیچ بنای بلندی دیده نمی‌شود و فقط بناهای تاریخیِ مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله، کاخ عالی قاپو، سردر بازار قیصریه و حجره‌های قدیمی درون آن خودنمایی می‌کنند و خاطرهای دلنشین و کم‌نظیر در ذهن گردشگران باقی می‌گذارند.

کل فضای میدان نقش جهان، در هندسه‌ی مستطیل شکلی بنا شده که طول بسیار بلندی دارد به ابعاد 507 متر با عرض 158متر. اطراف آن حجره‌هایی ساخته شده که به‌زیبایی و با نظمی خاص در دو طبقه، دورتادور فضای میدان را گرفته‌اند و درحال‌حاضر، همه‌ی آن‌ها مغازه‌های فروش صنایع دستی و سوغاتی‌های اصفهان هستند که می‌توانید برای خرید سوغات به یکی از این حجره‌ها بروید و تا دلتان می‌خواهد از سوغاتی‌های اصفهان خرید کنید و دست پُر به شهرتان برگردید.

این میدان در زمان شاه عباس اول صفوی به‌دستور وی در باغی به نام نقش جهان بنا می‌شود که از گذشته تا به امروز، کاربری‌های مختلفی دارد. در چهارطرف میدان، چهار بنای معماری با کاربری متفاوت ساخته شده که بر اهمیت آن در زمان خود افزوده است؛ از جمله بنای کاخ عالی قاپو که در ضلع غربی میدان قرار دارد. وجود همین بناست که عملکرد سیاسی به میدان داده است. کاخ عالی‌قاپو، محل اجرای مراسم تشریفاتی، رژه‌های نظامی، مراسم تعزیر محکومین و... بوده است. وجود دو مسجد امام و شیخ لطف الله، اجرای مراسم و آیین‌های مذهبی، برپایی نماز جماعت درمواقعی که جمعیت نمازگزار بیش‌تر از گنجایش مسجد امام بود، نقش سیاسی، مذهبی میدان را پررنگ‌تر کرده‌است. از طرفی قرارگیری حجره‌های رنگارنگ در اطراف میدان و وجود سَردَرِ بازار قیصریه به بُعد تجاری میدان نقش جهان اشاره می‌کند.

 یکی از مهم‌ترین کاربری‌های نقش جهان، عملکرد تفریحی آن در زمان صفویه بوده که معمولاً بسیاری از تجمعات مردمی و برگزاری اعیاد و مراسم و جشن‌ها در این محل صورت می‌گرفته است. در بعضی از این مراسم، ورزش‌ها و بازی‌های سنتی هم اجرا می‌شده؛ تاجایی‌که، شاه عباس در بخش شاه‌نشین کاخ عالی قاپو به تماشای اسب‌سواری و چوگان بازی می‌پرداخته است. درحال‌حاضر نیز از میدان برای برگزاری بسیاری از مراسم و تجمعات مردمی استفاده می‌شود.

فراموش نکنید که علاوه بر بازدید از تک تک بناهای تاریخی نقش جهان و معماری چشم نواز آن‌ها، زمانی را هم برای قدم‌زدن در این میدان تاریخی و خاطره‌سازی بگذارید. قدم‌زدن در فضای میدان نقش جهان و تماشای تاریخی زنده و باشکوه در معماری زیبای دوران صفویه با تمام تجربیاتی که تا به‌حال داشته‌اید متفاوت خواهد بود. از شنیدن صدای پای اسب‌ها و کالسکه‌ها تا صدای چکش‌کاری استادان قلم‌زنی اصفهان که از بعضی حجره‌ها به گوش می‌رسد و تماشای صنایع دستی متنوع و زیبایی که در گوشه گوشه‌ی میدان دیده می‌شود همه و همه بر هنرمند بودن مردمان این شهر دلالت دارد. قلم‌زنی، منبت‌‌کاری، زرکشی، زربافي، گلابتون دوزی، پولک‌دوزی، زنجيره بافی، قالی بافی و نساجی صنایعی هستند که هرکدام می‌توانند دلیل خرید یک یادگاری از اصفهان باشند. باهمه‌ی این اوصاف به‌یاد داشته باشید که از خوراکی‌های خوشمزه‌‌ی اصفهان: مثل گز و پولکی حتماً تست کنید.

شاید بی‌راه نباشد که باوجود این همه زیبایی و تنوع در آثار تاریخی، هنری و صنایع دستی، اصفهان، میان سایر شهرهای ایران، لقب نصف جهان را به خود گرفته است و هرساله تعداد بسیاری گردشگر خارجی و داخلی را به سمت خود می‌کشاند.