پارک استنلی

1402/07/10


xx بازدید

پارک استنلی 

پارک استنلی، بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین پارک ونکوور است که منطقه‌ای سبز و باشکوه را در شهر ونکوور خلق کرده‌است. این پارک 400 هکتار مساحت دارد و تاریخچه‌ای بسیار غنی. هرچند ممکن است باور این موضوع سخت باشد اما باید بگویم مساحت این پارک از سنترال پارک نیویورک بیشتر است. وسعت پارک استنلی به‌ اندازه‌ای است که ممکن است شما برای گشت‌وگذار در آن به راهنما نیاز پیدا کنید. توصیه‌ی کلوت به شما این است که قبل از ورود به این پارک پهناور و بزرگ، نقشه‌ای از آن را همراه خود داشته باشید.

درحقیقت این محدوده، هزاران سال قبل، توسط بومی‌های مطقه مورد استفاده قرار می‌گرفته تا اینکه مهاجران به این منطقه آمدند و از این زمین‌ها استفاده کردند. با تاسیس شهر ونکوور در سال 1886 این محدوده به‌عنوان اولین پارک شهر افتتاح شد.

نام پارک ملی از نام «لرد استنلی»، سیاستمدار انگلیسی گرفته‌شده که در آن زمان، به‌عنوان فرماندار عمومی انتخاب شده بود. برخلاف بسیاری از پارک‌های جهان، پارک ملی استنلی یک محیط معماری شده‌ی فضای سبز نیست بلکه تکامل فضای جنگلی و فضای شهری در طول گذشت زمان است.

شما در این پارک می‌توانید به دیدن چندین جاذبه بروید و از بودن در این پارک لذت ببرید.

آکواریوم ونکوور

اگر علاقمند به زندگی موجودات دریایی و حیات‌وحش گونه‌های خاص این منطقه باشید باید بزرگ‌ترین آکواریوم کانادا را ببینید. بیش از 50000 گونه‌ی آبی و خاکی در این آکواریوم حیرت‌انگیز انتظار شما را می‌کشند. پنگوئن‌های بامزه‌ی آفریقایی و گونه‌های نهنگ بلوگا در کنار سمورها و عروس‌های دریایی و قورباغه‌های ساکن در پارک استنلی تنها گوشه‌ای از رنگین‌کمان موجودات این پارک در ونکوور هستند. برای دیدن این پارک مهیج و حیرت‌انگیز حتماً بچه‌ها را همراه خودتان ببرید تا لحظات خوشی برای آن‌ها فراهم کنید و خاطره‌ای شیرین برایشان بسازید.

ستون‌های توتِم

بخش مهمی‌ از تاریخ پارک پهناور استنلی و ونکوور را فرهنگ اقوام اولیه تشکیل می‌دهد. درگذشته در بسیاری از بخش‌های پارک، اقوام اولیه ساکن بوده‌اند. دروازه‌های «براکتن پوینت» (Brockton Point) و توتم‌ها در اواخر دهه‌ی ۱۸۸۰ تراشیده شده‌اند و در دهه‌ی ۱۹۸۰ آن‌ها را با نمونه‌های مشابه عوض کردند تا آسیبی به نمونه‌های اصلی نرسد. آثار و بقایای به‌جامانده از هنر اقوام بومی ساکن در این ناحیه در بخش‌هایی از پارک قرار دارند. در شرقی‌ترین بخش پارک استنلی و در ۲/۳ کیلومتری ورودی خیابان جورجیا، براکتن پوینت قرار دارد.

تالاب گمشده

اسم این تالاب، تالاب گمشده است. اما درواقع شما می‌توانید در ورودی پارک از سمت خیابان جورجیای ونکوور به‌راحتی به آن دسترسی پیدا کنید. وجه‌ تسمیه‌ی «تالاب گمشده» از شعر یک شاعر محلی با نام «پائولین جانسن» (Pauline Johnson) گرفته شد که نام این شعر «قصیده‌ای برای تالاب گمشده» نام داشت. این نقطه از پارک، بهترین محل برای تماشای جانداران ساکن در پارک به‌خصوص طاووس‌ها به‌حساب می‌آید. پیش از ساخت جاده‌ی پارک استنلی در دهه ۱۹۲۰، گاهی اوقات جریان‌ آب از این تالاب بیرون می‌زد.

سد دریایی یا سیوال

از ما می‌شنوید حتماً تمام بخش‌های سیوال در اطراف پارک استنلی را به‌خوبی بگردید. با قدم زدن در این پارک بی‌نظیر و گشت‌وگذار در آن مناظری زیبا و مهیج  از شهر ونکوور را خواهید دید که بدون شک وجود یک دوریبین به شما کمک می‌کند تا این لحظه‌ها را برای همیشه ثبت و ضبط کنید. کوه‌های ساحل شمالی، خلیج کوچک بورارد، پل لاینز گیت، مجسمه‌ی دختری در لباس شنا و صخره‌ا‌ی با قدمت 32 میلیون سال که از دل آب بیرون آمده است.

در ادامه‌ی سیر و سیاحت در این پارک زیبا می‌توانید سری به سواحل دوست داشتنی پارک بزنید و یا سراغ تفریحات دیگری مانند استخر، پارک آبی یا قطار کودکان بروید.

در پارک استنلی که یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های شهری جهان است بیش از 500 هزار درخت وجود دارد. همچنین پل معلقی در این پارک واقع شده که به‌نام پل دهانه‌ی شیرها (Lions Gate Bridge) معروف است و در اواخر دهه‌ی 1930 ساخته شده است.

کلوت آماده است تا با شما در سفر به ونکوور و گشت‌وگذار در پارک استنلی همراه باشد.