تخت جمشید

1400/11/06


xx بازدید

مکان: تخت جمشید

شاخصه: قصر افسانه‌ای امپراتوری هخامنشیان در شیراز

شهر افسانه­ای پرسپولیس یا پارسه که آن را صدستون و چهل منار نیز می­خوانند، یکی از شهرهای باستانی ایران زمین بوده که به دستور داریوش بزرگ به‌عنوان پایتخت امپراطوری هخامنشی در سال 512 پیش از میلاد بنا شد. در این شهر باستانی بنایی به‌نام تخت جمشید یا تخت شاهی جمشید (اولین پادشاه افسانه­ای ایران) قرار دارد که تا آن زمان هیچ بنایی به شکوه و جلالش در جهان وجود نداشته است. با این حال ساخت این بنای عظیم در زمان داریوش به پایان نرسید و او نتوانست بنایی که روزگاری خود فرمان ساختش را صادر کرده بود مشاهده کند. ساخت تخت جمشید در حدود 120 سال به‌طول انجامید و در زمان سلطنت اردشیر اول به اتمام رسید. هیچ‌کس به‌درستی نمی­داند کارکرد اولیه‌ی تخت جمشید چه بوده است؟ اما به‌نظر می­رسد که از آن به‌عنوان محلی برای برگزاری مراسم و جشن­های شاهنشاهی و پذیرش نمایندگان ملل مختلف استفاده می­شده است که برای ادای احترام و پیشکش هدایای خود در هنگام نوروز به این مکان می­آمدند.

موقعیت مکانی تخت جمشید

تخت جمشید در 57 کیلومتری شمال شیراز و در دامنه‌ی کوهی بانام کوه رحمت در شمال شهرستان مرودشت جای گرفته است. این بنا روی صفحه­ای که ارتفاع آن 8 تا 18 متر بالاتر از سطح جلگه‌ی مرودشت است، در وسعتی معادل 125 هزار مترمربع ساخته شده است.

دیدنی‌ترین‌های تخت جمشید

تخت جمشید افسانه‌ای، یادگار به‌جامانده از امپراتوری مقتدر هخامنشی شامل بخش­های مختلفی مانند پلکان ورودی و دروازه‌ی ملل، مجموعه کاخ­های شاهی به نام‌های کاخ آپادانا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ ملکه، کاخ سه در، کاخ صدستون، کاخ شورا و خزانه‌ی پادشاهی است.

پلکان ورودی و دروازه‌ی ملل

در جبهه‌ی شمال غربی تخت جمشید، دو ردیف پله‌ی متقارن رو به‌روی یک‌دیگر قرارگرفته­اند که از هر طرف دارای 111 پله‌ی پهن و کوتاه هستند. در بالای پلکان، سردر فاخر دروازه‌ی ملل به‌عنوان بنای ورودی مجموعه‌ی شاهی قرار گرفته است. ارتفاع این بنا به 10 متر می‌رسد و با نقوش طرح مردان بالدار حجاری شده است.

کاخ آپادانا

کاخ مجلل آپادانا، قدیمی­ترین و با شکوه­ترین کاخ موجود در تخت جمشید است که به فرمان شخص داریوش بزرگ ساخته شده است. این مکان محل برپایی جشن­ها و مراسم شاهنشاهی در دوران هخامنشی بوده است.

کاخ تچر

تچر در لغت به‌معنی خانه‌ی زمستانی و کاخ خصوصی داریوش بوده که در قسمت جنوب غربی کاخ آپادانا به دستور داریوش بزرگ بنا شد. این کاخ مستطیل شکل دارای یک تالار اصلی و 12 ستون و احتمالا یک باغ سرسبز و زیبا در بخش جنوبی آن بوده است.

کاخ هدیش

کاخ هدیش به‌معنی بلند مرتبه و کاخ خصوصی خشایارشاه به‌شمار می­رفته است. این کاخ در جنوب کاخ سه دروازه قرار دارد و شامل یک تالار اصلی، اتاق نگهبان و برج نگهبانی در قسمت­های غربی و شرقی بوده است. براساس مدارک تاریخی احتمالاً آتش­سوزی بزرگ مجموعه از این قسمت شروع شده است.

کاخ ملکه

این کاخ به‌دستور خشایارشاه و کمی پایین­تر از کاخ­های دیگر ساخته شد. امروز این کاخ به‌عنوان موزه‌ی تخت جمشید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاخ ه

این کاخ در جنوب غربی کاخ هدیش ساخته شده و درحال حاضر تقریباً به ویرانه­ای تبدیل شده است.

 

 

کاخ سه در

پادشاهان هخامنشی از کاخ سه در به‌عنوان محل برقراری جلسات نه چندان مهم و غیررسمی استفاده می­کرده‌اند. اگر به این کاخ بروید می‌توانید در پله‌های این کاخ، نقش برجسته­هایی از بزرگان پارسی را مشاهده کنید.

کاخ صد ستون

کاخ صد ستون، دومین کاخ بزرگ تخت جمشید است. بنای این کاخ در زمان خشایارشاه در وسعتی به اندازه 4600 مترمربع آغاز شد. وجه‌تسمیه‌ی این کاخ، صد ستونی‌ست که در ساخت آن به‌کار گرفته شده است.

کاخ شورا

کاخ شورا درواقع محلی برای شور و مشورت بوده است. احتمالاً پادشاهان هخامنشی از کاخ شورا به‌عنوان محلی جهت بحث و گفت‌وگو با بزرگان پارسی استفاده می­کرده‌اند و تصمیمات بزرگ کشوری و لشکری در آن گرفته می‌شده و به‌نوعی مکانی تاریخ‌ساز بوده است.  خزانه‌ی شاهنشاهی

این مجموعه شامل یک تالار 99 با ستون و تالاری با صد ستون، تعدادی اتاق و سالن و دو حیاط خلوت بوده است.

تخت جمشید عظیم و باشکوه پس از 200 سال آبادانی در نهایت متاسفانه توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و به نابودی رسید. گرچه این بنای شکوهمند به قصد فراموش ساختن قدرت و عظمت امپراطوری هخامنشی تخریب شد، اما ویرانه­های آن هنوز موردتحسین گردشگران خارجی و مایه‌ی مباهات مردم سرزمین پارس است. تخت جمشید در سال 1979 توسط یونسکو به ثبت جهانی رسید.

برای بازدید از این مجموعه دیدنی و شکوهمند با تورهای شرکت کلوت همراه باشید.