پاسارگاد

1401/12/29


xx بازدید

مکان: پاسارگاد

شاخصه: مقبره‌ی کوروش کبیر

پاسارگاد فقط یک مکان یا جاذبه‌ی تاریخی نیست، بلکه یادگاری است در دل تمام ایرانیان. یونسکو در سال 1383 این مجموعه را به‌عنوان پنجمین سری آثار تاریخی در جهان به ثبت رساند. همین دلیل و برهان محکم نشان می‌دهد که پاسارگاد نه فقط در ایران بلکه در کل دنیا به‌عنوان یکی از برترین میراث جهان شهرت دارد. نام کوروش کبیر به‌عنوان یکی از پادشاهان بزرگ امپراتوری ایران در دوران هخامنشی زبانزد تمامی دنیا بوده و تا ابد نیز خواهد بود. هرسال مردمان بسیاری از دور و نزدیک برای دیدن این مجموعه به استان فارس سفر می­کنند.

 پاسارگاد قلب تاریخ ایران

پاسارگاد که آرامگاه کوروش کبیر را درون خود دارد در شهرستان پاسارگاد واقع در استان فارس قرارگرفته است. بنابراین در هر جای ایران که ساکن هستید محال است درگذر از فارس و شیراز، سری به این جاذبه‌ی تاریخی مشهور نزده باشید. حتی اهالی خود استان فارس نیز به‌طور مرتب از آرامگاه تاریخی کوروش بزرگ دیدن می­کنند.

با اینکه پاسارگاد حدود 135 کیلومتر از شیراز فاصله دارد اما به‌عنوان یکی از پر­بازدیدترین­های این شهر توسط توریست­های داخلی و خارجی به ثبت رسیده است. جالب است بدانید با وجودی‌که اکنون این منطقه، پوشش گیاهی چندانی ندارد اما بیش از بیست و پنج قرن پیش باغی وسیع و زیبا در این منطقه قرار داشته است. بازدید از بخشی از تاریخ باستان ایران را در این بخش از شیراز به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

پاسارگاد در دل تاریخ جای گرفته است!

پاسارگاد به‌عنوان اولین پایتخت دولت هخامنش انتخاب شده بود که کوروش کبیر شخصاً بسیاری از بناهای زیبای آن را ساخته و نظارت مستقیم بر ساخت این بنا داشته است. با این‌که حکومت هخامنشیان در آن زمان بسیار گسترده و وسیع بوده است اما در سفر به پاسارگاد متوجه خواهید شد که بیشترین تمرکز ساخت و ساز دستگاه حکومتی در این منطقه قرار داشته است. آرامگاه بزرگ مرد تاریخ ایران یعنی کوروش کبیر نیز در همین نقطه قرار دارد که برجسته‌ترین قسمت آن محسوب می­شود. شاید برایتان عجیب باشد اما لازم است بدانید که 2500 سال است که هم‌چنان شهرت و اعتبار کوروش و آرامگاه او در پاسارگاد برجای مانده است.

با سفر به پاسارگاد از چه جاهایی دیدن خواهیم کرد؟!

همان‌طور که گفته شد پاسارگاد به عنوان یک مجموعه شامل بناها و دیدنی­های بسیاری است که شاید یک یا دو روز زمانی کافی برای بازدید از آن نباشد! در صدر فهرست بناهای پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر قرارگرفته است که شهرت این منطقه بیشتر به دلیل وجود آن است. اما علاوه‌براین کاخ­های مجلل و باشکوهی نیز ساخته شده بود که البته اکنون به دلیل گذشتن سال‌های دراز و بلاهای طبیعی، این کاخ­ها شکل اولیه‌ی خود را از دست داده‌اند.

کاخ بارعام، کاخ دروازه و کاخ اختصاصی از جمله‌ی این کاخ‌ها محسوب می­شوند که هرکدام یکی از مکان­های اختصاصی کوروش کبیر بودند. به‌عنوان مثال، کاخ بارعام به قصر یا کاخ پذیرایی کوروش نیز شهرت داشت. پیشنهاد ما به شما این است که حتماً از انسان بالدار که تصویری برجسته و حک شده بر روی سنگ است دیدن کنید؛ دراین تصویر، چهره‌ی مردی با محاسن و ریش بلند روی سنگ عظیمی پیداست که اندام بلند او به‌وسیله‌ی چهار بال احاطه شده است. این بنای عظیم، مفهوم انسانیِ بسیار ارزشمندی دارد که سال­هاست مورد احترام ایرانیان است.