مسجد وکیل

1400/09/14


xx بازدید

مکان: مسجد وکیل

شاخصه: مسجدی قدیمی منسوب به دوره‌ی زندیه

استان فارس دارای جاذبه­های گردشگری بی‌شماری است که هرساله هزاران گردشگر را به‌سوی خود جذب می­کند. بناها و عمارت­های تاریخی متعدی از دوران حکومت پادشاهان و فرمانروایان در گوشه و کنار این شهر بنا شده که هر یک حاصل ذوق و هنر معماران و هنرمندان شهیر ایرانی است. شیراز در زمان فرمانداری پادشاهان سلسله‌ی زند یکی از نقاط آباد و سرزنده‌ی آن روزگار به‌شمار می­رفته است.

کریمخان زند از جمله پادشاهانی بود که همت به ساخت بناهایی ارزشمند در شیراز نمود که امروزه از میراث­ گران­بها و بی‌نظیر ایران و جهان تلقی می­شود. از میان این بناها می­توان مجموعه‌ی وکیل شیراز را نام برد که متشکل از مسجد وکیل، حمام وکیل و بازار وکیل است. این مسجد یکی از زیباترین مساجد ایران است که به‌واسطه‌ی معماری بی­نظیر و ستون­های زیبا و تزئینات حجاری و کاشی‌کاری­های بی مانندش شهرت دارد و همواره مورد تجلیل و ستایش معماران و هنرمندان بوده است.

مسجد وکیل که به مسجد سلطانی نیز شهرت دارد در مساحتی به وسعت 11 هزار مربع گسترده است و در مجاورت بازار وکیل شیراز در راسته‌ی شمشیرگرها واقع شده است. این مسجد که از جمله مساجد دو ایوانی ایران است دارای قسمت­های مختلفی همچون ورودی، دالان، یک شبستان بزرگ، شبستان زمستانی، محراب و منبر، حیات خلوت و طاق مروارید است.

ورودی و دالان مسجد وکیل

ورودی این مسجد که به دالانی منتهی می­شود دارای سقفی زیبا و مزین به نقوش کاشی‌کاری شده گل و بته و کلام زیبای لا اله الا الله است. پس از آن دالانی هشت ضلعی وجود دارد که دارای دو راهروی چپ و راست است که با زاویه‌ی 90 درجه به صحن مسجد راه دارد. این تغییر زاویه برای انطباق قبله مسجد با قبله‌ی شرعی مسلمانان درنظرگرفته شده است که خود نشان از نبوغ معماری هنرمندان آن دوران دارد.  

حیاط مسجد وکیل

 حیاط مسجد به شکل مستطیل بوده و در ابعاد 60 در 65 متر ساخته شده است. در میان این حیاط، حوضی سنگی قرار دارد که ابعاد آن 40 در 50 متر است. در قسمت شمال شرقی مسجد، حیاط کوچک دیگری به طول 35 متر و عرض 20 متر قرار دارد که یک حوض سنگی در میان آن واقع شده است.

ایوان شمالی و جنوبی مسجد وکیل

در قسمت شمالی مسجد وکیل طاق زیبایی به نام طاق مروارید ساخته شده است که متشکل از چهار طاق نما و دو گلدسته‌ی کاشی‌کاری شده و سقفی با کاشی هفت رنگ و تزئینات گیاهی و هندی است. در بخش جنوبی این مسجد نیز طاق دیگری تعبیه شده است که دقیقا قرینه‌ی طاق مروارید بوده و همانند آن از چهار طاق نما تشکیل شده است. این طاق نما، مزین به تزئینات کاشی هفت رنگ و سنگ­های حجاری شده است.

شبستان مسجد وکیل

شبستان بزرگ مسجد با مساحتی به وسعت 5 هزار متر مربع از 48 ستون سنگی مارپیچ ساخته شده است که از ویژگی‌های بارز معماری این مسجد به‌شمار می­رود. از بخش­های جالب دیگر این شبستان وجود منبری است که جنس آن کاملا از مرمر بوده و جلوه‌ی خاصی را به شبستان بخشیده است. محراب واقع در این شبستان که در سمت راست منبر قرار دارد از دیگر بخش­های دیدنی این شبستان است. جرزهای این محراب با کاشی هفت رنگ و با نقوش گل و بته آراسته شده­ و دارای سقفی مقرنس‌کاری شده است.

شبستان زمستانی

شبستان زمستانی مسجد وکیل از بخش­های جالب توجه دیگر این مسجد است که دارای 12 ستون به ارتفاع 5 متر بوده و سردر آن کتیبه­ای به خط نسخ و ثلث وجود دارد که آیات قرآن کریم بر روی آن نوشته شده است.