پارک المپیک مونترال

1402/07/06


xx بازدید

ساختمان المپیک مونترال

استادیوم المپیک مونترال، یک استادیوم چند منظوره در پارک المپیک مونترال است. این مجموعه در اواسط دهه‌ی 1970 به‌منظور بازی‌های المپیک تابستانی 1976 ساخته شد. استادیوم المپیک به نام «اُ بزرگ» The Big Owe هم شناخته می‌شود که هم به حرف اول المپیک اشاره دارد و هم به‌شکل دونات مانندِ سقف استادیوم که شبیه حرف O در انگلیسی است. البته عده‌ای هم معتقدند که این اسم به اُ (Owe) به معنی «بدهی» مربوط می‌شود و اشاره به هزینهها‌ی بسیار بالایی دارد که صرف تجهیز این ورزشگاه عظیم شده است.

برج اصلی مونترال، یکی از بلندترین برج‌های جهان با ارتفاع 175 متر از سمت شمال، استادیوم را دربرگرفته است. این برج با خمیدگی 45 درجه، بلندترین برج کج دنیا به‌حساب می‌آید. بد نیست بدانید از نظر تعداد صندلی، این استادیوم، با بیش از 56000 نفر ظرفیت، بزرگ‌ترین استادیوم کاناداست. برای ساخت این استادیوم، چیزی بیش از بودجه درنظر گرفته‌شده، هزینه شد و 770 میلیون دلار هزینه نهاییِ ساخت این استادیوم برآورد شد. طراحی این استادیوم را شخصی فرانسوی به‌نام «راجر تیلیبرت» انجام داده است.

رویدادهای بزرگی در این ورزشگاه برگزار شده که برخی از آن‌ها در تاریخ ثبت شده است. مسابقات بزرگی هم‌چون مسابقات جام‌جهانی فوتبال زنان، مسابقات بیس‌بال، مسابقات نمایشی ماشین‌های هیولا و بسیاری از رویدادهای ملی و بین‌المللی در این بنا اجرا شده‌اند.

بعد از برگزاری بازی‌های المپیک تابستانی در سال 1976، بسیاری از بخش‌های پارک المپیک، تغییرات کاربردی زیادی داشتند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در راستای همین تغییرات، ورزشگاه دوچرخه‌سواری تبدیل به یک باغ‌وحش سرپوشیده شد که دو مجموعه‌ی دیگر ازجمله باغ گیاه‌شناسی و آکواریوم هم به آن اضافه شد. درکنار این تغییرات عمده و قابل توجه، طراحی و ساخت پنج فضای گوناگون شامل جنگل آمازون،  قطب جنوب،  و حیوانات و گیاهان بومی هر منطقه‌ی خاص در پارک المپیک مونترال بود که بایودوم مونترال نام گرفت و تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری مونترال شد. علاقمندان محیط زیست می‌توانند اوقات خوش و مهیجی را در این فضای خاص تجربه کنند.

اگر از اهالی موسیقی راک و گروه «پینک فلوید» باشید می‌دانید که در سال 1977 کنسرت این گروه مشهور و محبوب در این ورزشگاه برگزار شد که بیشترین تعداد تماشاگر در طول تاریخ این ورزشگاه را به خودش اختصاص داده است. مسابقه‌ی فوتبال بین دو تیم آلمان شرقی و لهستان که در المپیک سال 1976 انجام شد و جمعیتی حدود 72000 نفر برای تماشای این بازی رفته بودند، دومین رویداد پربیننده در استادیوم المپیک مونترال بود.

امروزه پارک المپیک مونترال تبدیل به محلی برای برگزاری رویدادها و مراسم گروهی و دسته‌جمعی شده است. یکی از مشهورترین رویدادهایی که در این پارک برگزار می‌شود جشنی با نام first days است و هرماه در اولین جمعه برگزار می‌شود. اجرای موسیقی، آتش‌بازی و خوردن غذاهای متنوع از مواردی‌ست که می‌توانید در این مراسم و جشن‌های شگفت‌انگیز هرماه، شاهد آن باشید و از و جودشان لذت ببرید. قسمت جالب ماجرا این‌جاست که در این فضا در فصل زمستان، می‌توانید اسکیت‌سواری روی یخ را هم تجربه کنید.

در سفر به مونترال و بازدید از پارک المپیک همراه کلوت باشید.