موزه رئیسعلی دلواری

1402/09/18


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: موزه‌ی رئیسعلی دلواری

شاخصه: یادگاری از دلاوری‌های رئیسعلی دلواری

 

شهر زیبای بوشهر در کرانه‌های خلیج فارس از جذاب‌ترین بنادر جنوب کشور است. در این شهر، جاذبه‌های تاریخی زیادی وجود دارد که تاریخ و طبیعت منطقه را به رخ گردشگران می‌کشاند. موزه‌ی رئیسعلی دلواری که نماد دلاوری‌های دلیران تنگستان است و سواحل بکر و منحصربه‌فرد بوشهر از برجسته‌ترین دلایل سفر به این نقطه هستند.

 

موقعیت جغرافیایی موزه‌ی رئیسعلی دلواری

 

با حرکت از شهر بوشهر به‌سمت بندر دَیِر و پس از طی حدود 40 کیلومتر به یکی از شهرهای بندری جنوب کشور به‌نام دلوار خواهیم رسید. معنای لغوی دلوار «دلاور و دلیر» است. رشادت مردم این شهر نقش مهمی در تاریخ کشور عزیزمان ایران داشته است و بسیاری از حوادث سرنوشت‌ساز جنوب کشور در این شهر اتفاق افتاده است. شهر دلوار از بخش غربی به خلیج‌فارس و از بخش شرقی به کوه‌های زاگرس محدود می‌شود. پس از وارد شدن به این شهر، تابلوهای راهنمایی بسیار زیادی وجود دارند که شما را به‌سمت موزه رئیسعلی دلواری هدایت می‌کنند. موزه رئیسعلی دلواری در بخش جنوب شرقی شهر دلوار واقع‌شده است.

 

تاریخچه‌ی موزه رئیسعلی دلواری

 

این موزه در حقیقت، خانه‌ی رئیسعلی دلواری بوده که از سال 1378 به این شکل ساخته‌شده و پس‌ازآن بارها مورد ترمیم و بازسازی قرارگرفته است. راهنما، رستوران و اقامتگاه از مهم‌ترین امکانات موجود در موزه رئیسعلی دلواری هستند. مالکیت این موزه، امروز در اختیار دولت قرار دارد.

 

معماری موزه رئیسعلی دلواری

 

اگر بخواهیم معماری موزه رئیسعلی دلواری را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم دیوارهای موزه رئیسعلی دلواری سفید هستند و در این موزه دو درب بزرگ چوبی نیز وجود دارد. سقف و پنجره‌های این موزه نیز از چوب ساخته شده است که دارای شیشه‌های رنگی هستند. قدمت موزه‌ی رئیسعلی دلواری به حدود صد و ده سال پیش می‌رسد. این موزه درگذشته‌های دور درحقیقت خانه رئیسعلی دلواری بوده است؛ ‌خانه‌ای بزرگ با حیاطی وسیع. در حیاط این موزه، درختان نخل بسیار زیادی وجود دارند. موزه رئیسعلی دلواری یکی از آثار تاریخی به‌جامانده از دوران قاجار است که بارها ترمیم و بازسازی شده و امروزه سازمان میراث فرهنگی آن را اداره می‌کند.

با ورود به موزه، یک اتاق شیشه‌ای در سمت راست خود مشاهده خواهید کرد که در زمان‌های گذشته جلسات مهم رهبران قیام تنگستان در آنجا برگزار می‌شده است. در این اتاق تندیس‌های این رهبران را می‌بینید. در موزه رئیسعلی دلواری تمام اتفاقاتی که در زمان اشغال بوشهر به دست بریتانیا رخ داده همراه شرح و وصف مقاومت و دلاوری افراد این شهر در برابر اشغالگران به‌طور کامل در معرض دید بازدیدکنندگان قرارگرفته است.

شما همچنین می‌توانید تجهیزات، ابزار و سلاح‌های رئیسعلی دلواری و یاران او را در این موزه مشاهده کنید. نقشه‌ها، اسناد، نامه‌های مربوط به دوران حمله‌ی انگلیسی‌ها به ایران، اشیای دوره‌ی مبارزات ضد استعمار، وصیت‌نامه و سوگندنامه‌ی رئیسعلی دلواری را نیز می‌توانید در این موزه مشاهده کنید.

 

دسترسی به موزه

 

برای رفتن به این موزه بهتر است این مسیر را پیش بگیرید. ابتدا به شهرستان تنگستان واقع در استان بوشهر بروید، سپس باید وارد بخش دلوار شده و درنهایت با کمک گرفتن از تابلوهای راهنما به موزه‌ی رئیسعلی دلواری برسید.