کلیسای نوتردام مونترال

1402/12/06


xx بازدید

کلیسای نوتردام؛ تلفیق هنر و مذهب

گفته می‌شود زمانی‌که «جیمز اودانل» معماری کلیسای نوتردام را در سال 1824 تمام کرد و نتیجه‌ی کار خود را دید، مذهبش را به کاتولیک تغییر داد! او یک معمار نیویورکی با مذهب پروتستان بود که تا زمان تکمیل بنا زنده نماند و در سال 1830 از دنیا رفت و پیکر او در سرداب کلیسای جدید دفن شده است.

کلیسایی که زمانی، بزرگ‌ترین عبادتگاه آمریکای شمالی بود. این کلیسا که شاهد رویدادهای مهمی مثل بازدید پاپ ژان پل دوم در سال 1984 و عروسی «سلن دیون» بازیگر مشهور در سال 1994 بوده در هنگام تابستان، روزانه هزاران بازدیدکننده دارد.

کلیسای نوتردام با نام اصلی نوتردام باسیلیکا به سبک گوتیک ساخته‌شده و مجسمه‌های پیچیده و اتاق‌های عبادت کوچک، آن را زیباتر کرده‌اند. ترکیب رنگ آبی و طلایی در این کلیسا، فضایی روحانی برای بازدیدکنندگان و زائران ایجاد کرده است.

از منظر طراحی، نمای داخلی کلیسا در سال‌های اولیه، ظاهری متفاوت از نمای ظاهری اکنون را داشت. دیوار بخش انتهایی محراب، کاملاً صاف بود و سبک آن شبیه به کلیساهای گوتیک در انگلستان بود. این دیوار به یک پنجره‌ی بزرگ متصل بود و شش تابلوی نقاشی از آثار به‌جامانده از کلیسای قدیمی به این دیوار آویزان بودند.

ستون‌ها در سالن کلیسا به‌شیوه‌ای نقاشی شده‌اند که احساس می‌کنید سنگ مرمر واقعی را می‌بینید. هنرمندی ایتالیایی با نام «آنجلو پینوی» نقاشی این ستون‌ها را برعهده داشت.

 این بنا، کنار بندر قدیمی شهر مونترال قرارگرفته و شما با رفتن به این منطقه، امکان دسترسی به جاذبه‌های دیگری مثل ساختمان زیبای شهرداری مونترال و بخش قدیمی شهر و بندر مونترال را خواهید داشت.

این کلیسا، گنجایش 4 هزار نفر را دارد. هنگامی‌که پایتان را در کلیسا بگذارید از منظره‌‌ای که پیش روی شماست، شگفت‌زده خواهید شد؛ یکی از رنگارنگ‌ترین و پیچیده‌ترین کلیساهای جهان را به چشمان خود خواهید دید.

برج کلیسای نوتردام هم یکی از جاهایی است که می‌توانید نمای زیبای مونترال را از بالای آن ببینید. رنگ‌بندی سقف کلیسا و وجود صدها منحنی چوبی با اشکال پیچیده درکنار تندیس‌ها و مجسمه‌های مذهبی، فضای این کلیسا را بی‌اندازه جذاب و دلنشین کرده است. اوج جذابیت کلیسا، اجرای نمایشی همراه با نور و صداست که تاریخ این کلیسا را به تصویر می‌کشد.

پیشنهاد ما به شما این است که در سفر به کانادا و شهر مونترال، کلیسای نوتردام را از دست ندهید.