عمارت کازرونی

1402/09/18


xx بازدید

عمارت کازرونی در بوشهر یکی از بناهای قدیمی شهر بوشهر است که معماری قابل توجهی را دارد. در شهر بوشهر ده‌ها جاذبه طبیعت‌گردی وجود دارد و گردشگران کمتر به محله‌گردی و یا دیدن بناهای قدیمی این شهر می‌پردازند. اگر علاقه به معماری، بناهای قدیمی و نحوه ساخت‌شان دارید در لیست برنامه‌ی سفر خود بازدید از آثار تاریخی بوشهر را قرار دهید.

 

عمارت کازرونی بوشهر

بناهای قدیمی بوشهر یادگاری از دوران ساخت و ساز قاجار هستند و حدود دویست تا دویست‌وپنجاه سال قدمت دارند. یکی از بناهای قدیمی این شهر عمارت کازرونی در بوشهر است. مالک این بنا شخصی به نام سید محمدرضا کازرونی بوده، که در زمانه خودش یکی از تاجرهای معروف شهر بوده است. اصالت این شخص به کازرون در استان فارس می رسیده، و بعد از دو قرن خانه‌ی منحصربه‌فردی که وی ساخته بود در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و توسط وارثان وی به سازمان میراث‌فرهنگی هدیه داده شد. این خانه زیر نظر میراث فرهنگی اداره می‌شود.

 

ویژگی‌های معماری عمارت کازرونی در بوشهر

از ویژگی های معماری عمارت کازرونی در بوشهر می توان به بلند بودن بنا، داشتن رنگ سفید و استفاده از چوب اشاره کرد. یکی از علت هایی که این بنا، بلند ساخته شده به خاطر این است که جذب حداکثر باد را در ارتفاع داشته باشد و تنها با باز کردن پنجره‌های اتاق‌های روبه رو چرخش هوا اتفاق بیفتد و این باد در داخل بنا و حیاط مرکزی خانه بچرخد و بدون هیچ انرژی الکتریکی تنها با جریان باد، هوای خانه خنک شود.

 

تزیینات معماری عمارت کازرونی در بوشهر

تزیینات معماری عمارت کازرونی در بوشهر بسیار با دقت طراحی شده است. این خانه دارای یک سر در ورودی است و با گذر از یک دهلیز وارد حیاط زیبای خانه می شوید. خانه در سه طبقه ساخته شده که در روزگار خود از بلندترین خانه‌های شهر بوشهر بوده. حیاط دارای یک باغچه با درختان نخل و گل‌های کاغذی است. گل‌های کاغذی صورتی پررنگ هستند که در فصل پاییز و زمستان زیبایی حیاط را دو چندان می‌کنند. ترکیب رنگ سبز  باغچه و  گل‌های صورتی با زمینه سفید بنا، هارمونی از رنگ را به وجود آورده است.

 

جمع بندی درباره عمارت کازرونی بوشهر

عمارت کازرونی در بوشهر از بناهای قدیم قاجار است. این بنا از معماری‌های بومی منطقه به حساب می آید و متناسب با اسلوب معماری شهر ساحلی بوشهر ساخته شده است. در معماری بوشهر از ارتفاع زیاد بنا، قرینه بودن اتاق‌ها، پنجره‌های روبه رو، رنگ سفید، استفاده از چوب، پنجره‌های رنگی و وجود باغچه در حیاط مرکزی استفاده می کرده‌اند. اگر به بوشهر سفر می‌کنید از دیدن محله‌های بوشهر غافل نشوید و به بازدید معماری و بناهای قدیمی بوشهر بروید. نکته‌ای در معماری گذشته ایران در مناطق گرم بسیار حائز اهمیت این است که با استفاده از انرژی‌های طبیعی چون باد خانه‌های خود را خنک می‌کردند. این ویژگی هوش و ذکاوت معماران شهرهای گرمسیری ایران را در گذشته نشان می‌دهد که بسیار درخور توجه است.