پل کارون

1402/12/02


xx بازدید

پل کارون قدیمی‌­ترین پل فلزی خاورمیانه

پل کارون، همان جایی است که مردم خونگرم اهواز در غم و شادی به سراغ آن می­روند تا با کارون، طولانی­ترین رود ایران که به آب­های اقیانوسی و بین­المللی راه دارد، درد و دل کنند. کارون محرم اسرار مردم خوزستان است. پایه­های بتنی پل کارون در سال 1313 هجری شمسی بنا شد و تا سال 1315 کار سازه  فلزی آن به اتمام رسید و مورد بهره­برداری قرار گرفت و از همان زمان در کنار کارون و نخلستان­های اهواز به نمادی برای این شهر تبدیل شد. به همین دلیل امکان ندارد با تور خوزستان همراه شوید، اما به سراغ کارون، اهواز و پل کارون نروید. پایداری این پل به اندازه رود کارون  و مردمان اهواز است، چرا که عمر مفید آن 50 سال بوده  و اکنون بیش از 80 سال است که همچنان سرپا ایستاده است. قدمت این سازه زیبا به­گونه­ایی است که از آن به عنوان قدیمی­ترین پل فلزی و هلالی خاورمیانه یاد می­کنند.

این پل دو قسمت شرقی و غربی شهر اهواز را به یکدیگر متصل می کند. مرکز و بافت قدیمی شهر، کارخانه­ها و اداره­های مربوط به فولاد و نفت در قسمت شرقی اهواز واقع شده­اند و بخش غربی آن به عنوان منطقه مسکونی به­شمار می­آید. با اینکه این پل قدیمی بوده و برای رفت و آمد درشکه و انسان در نظر گرفته شده، اما امروزه  تردد اتومبیل نیز بر روی آن صورت می­گیرد. از آنجا که رنگ سازه­اش سفید است به آن پل سفید نیز می­گویند. علاوه ­بر این، از این پل به عنوان چهارمین پل معلق دنیا یاد می­شود که طول آن به 501.2 متر می­رسد و دارای سه قسمت قوسی شکل به طول 49 متر و دو پل معلق  به طول 136 و 130 متر است.  رود کارون پل­های متعددی را به خود دیده است تا آنجا که در شهرهای خاورمیانه، شهر اهواز با داشتن 9 پل ، بیشترین پل های منطقه را به خود اختصاص داده است.

پل کارون و دومین شهر گرم ایران

اگر می­خواهید به دیدن پل کارون بروید باید بدانید که قرار است به دومین شهر گرم ایران قدم بگذارید و مطمئن باشید دمایی بیش از 50 درجه را در تابستان تجربه خواهید کرد. گرمی و شرجی بودن هوا باعث می­شود تا تابستان فصل مناسبی برای سفر به اهواز نباشد، به همین دلیل مردم در این روزها در شب از منزل خارج شده و شهر در شب بیدار می­شود، از این­رو اهواز را شهر شب بیدار نیز می­نامند. دیدن پل کارون در شب نیز خالی از لطف نیست، چرا که با استفاده از سیستم­های روشنایی، نورپردازی شده و نمایی جالب را برای گردشگران به نمایش خواهد گذاشت. اما از آنجا که در اهواز با دیدنی­های بسیاری مانند کلیسای مسروپ، کلیسای کاتولیک و ... مواجه خواهید شد، بهترین فصل برای گردشگری در این شهر فصل پاییز است. در این روزها هوا گرم نیست و در عین حال تعداد گردشگران نیز کمتر است.

اگر در زمستان به اهواز بروید، دمای پنج درجه بالای صفر را تجربه خواهید کرد. در این فصل، هوای این شهر بارانی بوده و به همین دلیل با آب­گیری معابر مواجه خواهید شد و نخواهید توانست به­راحتی به مکان­های توریستی تردد داشته باشید.

 آفتاب کلوت در تور خوزستان خود، شما را به دیدن جوش و خروش کارون و چشم­اندازهای زیبای آن از روی این پل تاریخی دعوت می­کند. با این تیم حرفه­ایی ایران­گردی و جهان­گردی همراه شوید تا سفری گرم  و لذت­بخش به سرزمینی داشته باشید که مردمانش از خونگرم­ترین، پایدارترین و مقاوم­ترین  مردمان ایران زمین هستند.