تنگ بهرام چوبین

1402/09/18


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: تنگه‌ بهرام چوبین

شاخصه: تنگه‌ای استراتژیک در دره‌شهر ایلام

 

وجه تسمیه‌ی تنگه بهرام چوبین

نام‌گذاری این تنگه به اسم بهرام چوبین به‌دلیل وجود اقامت‌گاه ییلاقی این سردار بزرگ ساسانی در این تنگه بوده است. مورخان آن را شكارگاه ييلاقي و براساس برخی منابع، مخفيگاه «بهرام چوبين» می‌دانستند. بهرام چوبین فرزند بهرام گشنسب، از یکی از هفت خاندان ممتاز ساسانیان و از اهالی ری بوده است که به‌علت قدِ بلند و اندام عضلانی به این نام معروف شده است. در برخی از کتب تاریخی از این قلعه به‌عنوان شکارگاه بهرام چوبین یادشده است درحالی‌که اگر با نگاهی دقیق‌تر، سازه‌ی قلعه را بررسی کنیم با وجود ديوارهاي ساروجي و محكم اين تنگه و برج‌هاي متعدد ديده‌باني احتمال کاربری این قلعه به‌عنوان مخفیگاه به واقعیت نزدیک‌تر است. این احتمال وجود دارد که در بعضی موارد «بهرام گور شکارچی» را با «بهرام چوبین» یکی دانسته‌اند.

تنگه بهرام چوبین

تنگه‌ی بهرام چوبین از دیدنی‌ترین نقاط استان ایلام است. در 8 كيلومتري مسير دره شهر-پلدختر و در دل يكي از دره‌هاي باريك «كبيركوه»، تنگه‌ی شگفت‌انگيزي قرار دارد که از دید تاریخ‌نگاران اولین شهر تاریخی دوران ساسانی در آن آرمیده است. بقاياي ابنیه‌ی قلوه سنگي و ملات گچ دوران ساساني در این تنگه کشف شده كه با مصالح  معماري موجود در محل، کاملاً هم‌خوانی دارند. این تنگه، تنگه‌ای کم‌عرض و مرتفع با موقعیت استراتژیک بوده که دلیل شهرت آن ساخت قلعه‌ای به‌همین نام در جغرافیای امنی از استان ایلام بوده است.

در این تنگه آثار ارزشمندی در قسمت ورودی، پیشانی و ارتفاعات قرار دارد که از سنگ و گچ ساخته شده است. دیواره‌ها‌ی سنگی و آب‌انبار از جمله‌ی این آثار هستند. هنوز هم با وجود گذر سالیان طولانی از آن زمان، به‌واسطه‌ی شرایط جغرافیایی حاکم بر منطقه، دیوارکشی و ساخت‌و‌ساز در بعضی مناطق به همان شیوه انجام می‌شود. وجود این قلعه در تنگه، کنار زیبایی‌های طبیعی و آثار به‌جامانده از پلکان‌های سنگی بر دیواره‌ها و نقاط صعب‌‌العبور داخل تنگه، و وجود چهار آبشاری که در صخره‌های سخت تراشیده شده‌اند جذابیت این نقطه را بیش از پیش کرده‌‌اند. وجود چهار عدد آب‌انبار طبیعی درون این تنگه که در آن‌ها آب آشامیدنی وجود دارد، اهمیت تمدن حاکم در این منطقه را در طول تاریخ روشن می‌سازد که در نوع خود بی‌نظیر است.

ثبت‌شده در آثار ملی کشور

نام تنگه‌ی بهرام چوبین به‌دلیل اهمیت تاریخی، طبیعی و جغرافیایی آن در فهرست آثار ملی کشور ثبت‌شده و از اهمیت بالایی برخوردار است. باوجود این ارزش و اعتبار، توجه چندانی به این میراث تاریخی طبیعی نمی‌شود.

برای بازدید از تنگه‌ی بهرام چوبین و ثبت خاطره‌ای خوش در این گوشه از غرب کشور با کلوت در تور ایلام همسفر شوید.