هزارجزیره در کینگستون

1402/12/06


xx بازدید

سفر به کینگستون یا بزرگ‌ترین شهرِ کوچکِ کانادا

کینگستون، اولین مقصد گردشگری کانادا و شهری در شرق انتاریو است که در انتهای شرقی دریاچه‌ی انتاریو، ابتدای رودخانه سنت‌لارنس و در دهانه‌ی رودخانه‌ کاتاراکوی(Cataraqui) قرارگرفته است. چشم‌اندازها و مناظر طبیعی کینگستون، آن را به یکی از بی‌نظیرترین شهرهای کانادا تبدیل کرده است. آب‌وهوای این شهر سرد و معتدل است و میزان بارندگی در خشک‌ترین ماه سال هم در آن زیاد است.

کینگستون از نظر تاریخ و فرهنگ، کهن‌ترین شهر کانادا به‌حساب می‌آید و همین جنبه از جذابیت‌های شهر، موجب شده که مهم‌ترین نقطه‌ی توریستی با تمرکز در حوزه‌ی تاریخ و فرهنگ کشور کانادا قرارگیرد.

شرایط جغرافیایی شهر و دسترسی مناسب به منابع آب، دلیل مهاجرت عده‌‌ی زیادی از مهاجران به این شهر از کانادا بوده‌است. کینگستون بین شهرهای تورنتو، انتاریو، مونترال و کبک قرار گرفته است. همان‌طور که گفتیم رودخانه‌های معروف انتاریو با نام‌های سنت‌لارنس و کاتاراکی از کینگستون می‌گذرند و طراوت و تازگی دو چندان به شهر می‌بخشند.

شهرت و اعتبار کینگستون درطول زمان به‌دلیل افزایش جمعیت و قرارگرفتن در مسیرهای ارتباطی به‌مرور افزایش پیدا کرد و باعث شد در سال 1841 به‌عنوان اولین پایتخت سیاسی کشور کانادا انتخاب شود. این دوره‌ی پایتختی که فقط 4 سال طول کشید نتایج مثبتی برای شهر کینگستون به‌همراه داشت. امتیاز پایتختی و شرایطی که این عنوان برای شهر فراهم کرد موجب رشد و حیات بیش از پیش کینگستون شد. 21 نقطه‌ی تاریخی درکینگستون ثبت شده و هرکدام از این نقاط، به‌تنهایی بیانگر تاریخ و گذشته‌ی این سرزمین پهناور است.

امروز پس از گذشت سال‌های سال از وقایع تاریخی این نقطه از کانادا و دورانی که کینگستون ارزش و اهمیت سیاسی در تاریخ کانادا داشته است؛ این گردشگران و بازدیدکنندگان هستند که به‌جای سیاستمداران، میهمان شهر شدند و با قدم زدن در این مناطق، تاریخ کانادا را به‌صورت مصور در کینگستون می‌بینند.

در نتیجه امروز، کینگستون، نقطه‌ی تمرکز جاذبه‌ها و زیبایی‌های بسیاری‌ست. شما در این شهر در کنار بازدید از موزه‌های متنوع و رنگارنگ و جشنواره‌های گوناگون می‌توانید از دیدنی‌های شگفت‌انگیز طبیعی این شهر نیز بهره‌مند شوید و درکنار تماشای مناظر فوق‌العاده و زیبای طبیعت کانادا به ورزش‌های آبی بپردازید و از بودن در کینگستون لذت ببرید.

بیش از بیست موزه‌ی متفاوت در این شهر قرار دارند که بد نیست برای دیدن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و حتماً تعدادی از آن‌ها را با توجه به سلیقه و علایق‌ شخصی‌تان برای بازدید انتخاب کنید. موزه‌ی زندان کانادا، قلعه‌ی هنری و شهرداری از جمله موزه‌هایی هستند که باید به دیدن آن‌ها بروید.

بعد از دیدن تاریخ کانادا در موزه‌ها، حتماً سری به جزیره‌ی ولف و آبشار نزدیک مرکز شهر و سرزمین هزارجزیره بزنید. اصلی‌ترین مشخصه‌ی شهر کینگستون که درواقع عامل شهرت جهانی آن نیز محسوب می‌شود، وجود خانه‌های آهکی و بسیارقدیمی با قدمت چندصد ساله در این شهر است. خانه‌های آهکی در منطقه‌ا‌ی توریستی با نام هزارجزیره در نزدیکی کینگستون و در شهری واقع‌شده‌اند که به «شهر سنگ آهک» معروف است. ساختمان‌هایی که در این شهر قدیمی وجود دارند در عملیات ساختشان از سنگ آهک استفاده شده است.

در پایان باید بگویم کینگستون شهری است دیدنی که به‌هیچ وجه نباید بازدید از آن را از دست داد.