دریاچه دوقلو سیاه گاو

1402/09/20


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: دریاچه‌ دوقلو سیاه گاو آبدانان

شاخصه: دو دریاچه‌ی طبیعی در استان ایلام

 

دریاچه‌ی دوقلوی سیاه‌گاو شهرستان آبدانان در استان ایلام از دیدنی‌ترین‌های غرب کشور است. اطراف این دریاچه‌ی شگفت‌انگیز، دشت‌هایی وسیع و کوه‌های نسبتاً مرتفعی قرار دارند که بهار و پاییز جلوه‌های جذاب و تماشایی را به طبیعت منطقه می‌دهند.

دو دریاچه‌ی زیبا به‌وسیله‌ی کانالی طبیعی به عرض ۸ ، عمق ۴ و طول ۷۰ متر به‌هم مرتبط هستند. آب این دو دریاچه به‌حدی زلال است که می‌توان تا عمق ۳۰ متری آن را به‌وضوح دید که شبیه آکواریومی پر از ماهی است. دریاچه‌ی دو قلوی سیاه گاو آبدانان، شامل دو دریاچه یا چشمه‌ی بالادست و پائین دست است که عمق هر کدام از آن‌ها بیش از ۲۰ متر بوده و توسط یک کانال رودخانه‌ای ۱۰ متری به‌هم متصل شده اند.

دریاچه‌ی دوقلوی سیاه گاو آبدانان، یکی از جاذبه‌های طبیعی بکر و نادر در ایران به‌شمار می‌رود که سرچشمه‌ی آن از اعماق زمین بوده و دارای منابعی زیبا و دیدنی است. این دریاچه از نوع رودخانه‌ای است و مسیرهای قطع‌شده‌ی آب‌کندها به‌وسیله‌ی آب پر شده است و موجب تشکیل دریاچه‌های هلالی شکل (شاخ گاوی) شده است.
میزان املاح موجود در دریاچه‌های مختلف، متغیر است به همین‌دلیل دریاچه‌ها از نظر ترکیب شیمیایی به دریاچه‌های آب شیرین، دریاچه‌های آب شور و دریاچه‌های تلخ‌مزه تقسیم می‌شوند. طعم آب دریاچه‌ها به چند مورد بستگی دارد. مورد اول، جنس سنگ‌هایی که رودخانه‌های ورودی به دریاچه از روی آن‌ها عبور می‌کنند و دیگری مقدار تبخیر، ساکن و یا جاری بودنِ آب دریاچه است.
در دریاچه‌های آب شیرین مثل این دریاچه، آب به‌طور دائم جریان داشته و در حرکت است و همیشه مقداری آب وارد آن شده و از طرف دیگر خارج می‌شود. رودخانه‌ی سیاه گاو، پس از عبور از بین صخره، دره و ارتفاعات کبیرکوه در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آبدانان به دو دریاچه تبدیل می‌شود که دریاچه‌ی نخست با اختلاف سطحی اندک در بالادست دریاچه‌ی دوم قرار گرفته است.
آب زلال، نی‌زار، ماهیان رنگارنگ، رقص نور در ساعات میانی روز و تشکیل طیف‌های متنوع نوری ناشی از آن به این پدیده‌ی شگفت‌انگیز، جلوه و زیبایی منحصربه‌فردی بخشیده است و این دو دریاچه‌ی دایره‌وار، هرکدام به شعاع ۳۰ مترمربع، حدود ۳ متر ژرفا دارند و با یک جوی آب طبیعی به عرض یک و طول ۸ متر به هم متصل هستند.

وجود غار مزاره در نزدیکی این دریاچه‌ی دیدنی و تماشای گروهی از پرندگان مهاجری که در این منطقه زندگی می‌کنند جذابیت‌های این نقطه از جغرافیای ایلام را بیشتر کرده است.

برای لذت بردن از حضور کنار دریاچه‌ دوقلو سیاه گاو آبدانان و عکاسی در این مناظر بکر و جذاب در تور ایلام با کلوت همسفر باشید.