رودخانه سیمره

1402/09/18


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: رودخانه سيمره

شاخصه: رودخانه‌ای بین چهار استان غربی

 

رودخانه‌ی سيمره، بزرگ‌ترين رودخانه‌ی استان ایلام است كه از حوالي همدان سرچشمه گرفته و با عبور از دل رشته‌کوه‌های زاگرس در غرب کشور از سمت شمال به جنوب، به‌درازای 775 کیلومتر امتداد یافته است. رود سیمره، در مسیر جریان خود دلتای وسیعی را تشکیل می‌دهد که از قرن‌ها پیش محل سکونت ایرانیان باستان بوده است. مردم محلی در گویش خود به رود سیمره «آب خشمگین» می‌گویند. این رود درگذشته به خواب، خواسپ و اوکنی شهرت داشته و بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین رودخانه‌ی غرب کشور است.

رودخانه‌ی سیمره قبل از آنکه وارد خاک زردلانِ هلیلان در استان ایلام شود در کرمانشاه به قره‌سو مشهور است.

این رودخانه از مرتفع‌ترین و یا به‌تعبیر دیگر سردترین نقطه‌ی غرب کشورمان یعنی کوه‌های استان همدان آغاز  و تا پایین‌ترین و گرم‌ترین نقطه‌ی جنوب کشور یعنی جلگه‌ی اهواز تا شمال شوش امتداد می‌یابد.

این رودخانه در عمق دره‌ای وسیع و طولانی از شمال به سمت جنوب رشته کوه‌های زاگرس به طول 775 کیلومتر عبور کرده و در دزفول، رودخانه‌ی کرخه را تشکیل می‌دهد.

سیمره به‌روایت کتاب «دره مهرگان»

در بخشی از کتاب «دره مهرگان» به قلم رستم رحیمی می‌خوانیم:

«دره‌ی سیمره‌ی امروزی که قسمت‌هایی از خاک استان‌های همدان، کرمانشاه، ایلام و لرستان را شامل می‌شود در گذشته به «دره مهرگان کده» شهرت داشته و اولین تمدن در آن، هم‌زمان با چهار تمدن بزرگ جهان که در اطراف رودخانه ها به‌وجود آمدند، شکل گرفته و قوام یافته است. ناحیه‌ی سیمره امروزی دارای قدمت هزاران ساله است و قومی اصیل و ایرانی تبار به‌نام «لک» که اولین ساکنین و بومیان ایران زمین به‌شمار می‌روند، در آن زندگی می‌کنند و قرن‌هاست به کار کشاورزی و دام‌پروری در این ناحیه اشتغال دارند.

 براساس تحقیقات مورخینی چون مری بویس، ناحیه‌ی سیمره‌ی امروزی محل پیدایش اولین دولت ایران بوده و اولین دولت ماد در شرق دشت نیشاء، ماهیدشت امروزی که بخشی از ناحیه‌ی سیمره محسوب می‌شود به ریاست شخص فاضلی به‌نام دیاکو به‌وجود آمد.»

قبل از ورود سیمره به شیروان چرداول، پلی تاریخی و ترانزیتی، معروف به «پل سیمره» روی این رودخانه وجود دارد که از لحاظ اقتصادی و تجاری اهمیت زیادی دارد و شاه‌رگ اقتصادی بین چهار استان کرمانشاه، خوزستان، لرستان و ایلام محسوب می‌شود.

همسفر با کلوت در تور ایلام

 

در تور ایلام برای بازدید از رودخانه‌ی سیمره و طبیعت زیبای این منطقه با کلوت همسفر می‌شویم تا خاطراتی خوش از حضور در طبیعت کم‌نظیر این بخش از غرب کشور را در ذهنمان بسازیم.