مسجد جامع نائین

1402/09/18


xx بازدید

مکان: مسجد جامع نائین یزد

شاخصه: مسجدی منحصربه‌فرد در شهر نائین

 

مسجد جامع نائین یزد، یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌‌های شهر نائین است که با الگوبرداری از مسجد پیامبر در شهر مدینه طراحی و ساخته شده است. امروزه بسیاری از گردشگران و مسافران از شهرهای مختلف کشورمان برای بازدید از قسمت‌های مختلف مسجد جامع نائین به استان یزد می‌روند.

 این مسجد به شیوه‌ی خراسانی ساخته شده است و هر گردشگری با مشاهده‌ی معماری و طراحی بنا پی به قدرت معماران زبده‌ی آن زمان می‌برد. مسجد جامع نائین یزد از معدود مساجدی است که دارای شبستان بوده و توانسته است ساختار و طراحی خود را تا به امروز حفظ کند. ساختمان اولیه‌ی این مسجد در قرن دوم هجری قمری بنا شده و سایر قسمت‌ها نیز در طول تاریخ توسط فرمانروایان دیگر به آن اضافه شده و به‌شکل امروزی خود درآمده است.

معماری مسجد جامع نائین یزد

یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب شده تا مسجد جامع نائین در میان گردشگران و مسافران از محبوبیت بالایی برخوردار باشد، معماری شگفت انگیز و بی‌نظیر این مسجد است. این مسجد در سال 1310 به‌ثبت ملی رسید. کتیبه‌های بسیار زیبایی به خط کوفی بر سر در ورودی این مسجد وجود دارند که این کتیبه‌ها مربوط به قرن پنجم هجری قمری هستند.

تمام ستون‌های شبستان دارای گچ‌بری‌های زیبایی هستند که نمونه‌هایی از چهره‌نگاری را می‌توان در این گچ‌بری‌ها مشاهده کرد. دهانه‌ی درب ورودی مسجد که روبه قبله قرار دارد پهن‌تر از سایر ورودی‌ها بوده و زیبایی خاصی را به مسجد بخشیده است. لازم به‌ذکر است که این مسجد اولین مسجدی است که در آن طاق مازه‌دار به تیزه‌دار تغییر یافته است؛ این موضوع از مهم‌ترین خصوصیات معماری خراسانی است. این تغییرات در زمان آل‌بویه و آل‌کاکویه به‌وجود آمده است.

بهترین زمان بازدید از مسجد جامع نائین یزد

اگر شما قصد سفر به استان یزد و بازدید از مسجد جامع نائین را دارید می‌توانید در اولین فرصت در تور یزد با کلوت همسفر شوید. برای رفتن به مسجد نائین بهتر است در فصول خنک سال به‌خصوص پاییز به یزد بروید.