کویر طبقه

1402/07/06


xx بازدید

مکان: کویر طبقه

شاخصه: منطقه‌ی خشک و بیابانی در خور و بیابانک

 

کویر طبقه را در منطقه بیابانی و خشک شهرستان خور و بیابانک، واقع در390 کیلومتری شهر اصفهان و در مرکز ایران خواهید دید. دریاچه نمک به موازات کویر طبقه از تصاویر بسیار زیبایی با ساختار چند ضلعی منظم که در اصطلاح پلی­گون نامیده می­شود؛ جاذبه­ای زیبا و تماشایی در گردشگری به‌حساب می­آید. گرچه مناظر افسون‌کننده جنگل­های سرسبز و دریای نیلگون دارای جاذبه­های خاص خود می­باشد، اما طبیعت کویر نیز به نوبه خود دارای جذابیت­های ویژه­ای است. در بررسی کویر طبقه در منطقه زیبا و پرجاذبه کویری خور و بیابانک، در استان اعجاب­آور اصفهان همراه ما باشید.

کویر طبقه در منطقه خور و بیابانک

شما با دیدن آثار باستانی حاکی از تاریخ چند هزار ساله، در منطقه خور و بیابانک، به قدمت این شهرستان پی خواهید برد. راستی بهتر است بدانید که واژه خور دارای معنای زیبای آفتاب، خورشید و به تعبیری دیگر فرشته نگهبان آفتاب می­باشد. حال در قسمت مرکزی تا جنوبی قلب کویر ایران، به دنبال جایگاه تماشایی دریاچه نمک اصفهان و کویر طبقه آن، هستیم. ناحیه­ای مملو از نمک که بخاطر همین نمکش، اثری از زیبایی­های  پوشش گیاهی و یا حتی جانوری را، در آن نخواهید دید. حتی گیاهان شورپسند و گیاهانی که در مقابل شوری زیاد از خود مقاومت نشان می­دهند، نیز طاقت زندگی در محیط کویر طبقه را ندارند. باید بدانید که دریاچه نمک خور، از کم ارتفاعترین نقاط بیابانی ایران به شمار می­آید. بنابراین می­توانید دریاچه نمک خور را از پلایای (Playa) ویژه محسوب بدارید. همچنین آگاه باشید که پلایا، زمین­های کم ارتفاعی هستند که از گل، خاک رس و نمک که زمانی به صورت دریاچه­های خشکیده بودند، تشکیل می­شود. با قدم زدن در اطراف دریاچه نمک و گرفتن عکس های زیبا و کارت پستالی از این جاذبه بی نظیر طبیعت، لذت سفر را چند برابر بسازید. دریاچه نمک، مابین دو زمین باتلاقی و چسبناک در همه قسمتها بجز نواحی جنوبی قرار دارد. کویر در این ناحیه از دو چاله شمالی و جنوبی متشکل است. چاله شمالی با وسعتی برابر یک سوم چاله جنوبی، بطور تقریبی از 20% نمک سیاه پوشیده شده است که منطقه موسوم به کویر طبقه را ایجاد می­نماید.

شناختی بیشتر از کویر طبقه یا نمک سیاه

در رابطه با پدیده جالب توجه و جذاب منطقه دیدنی و البته صعب العبور کویر طبقه، باید متوجه باشید که این مکان به علت برخورداری از سطوح برنده و نوک تیز خود، محل مناسبی جهت عبور هر گونه خود رو و حیوانات  نمی­باشد. همچنین بدانید که منطقه کویر طبقه در واقع یک منطقه انفجاری، از نمک سیاه است که طی واکنش­های خاص و طبیعی به صوت تیز و برنده در آمده است. البته زمین­های کویر همیشه هموار و صاف نیستند و گاهی به مانند زمینی خیش زده و  ناصاف ظاهر می­شوند. وقتی انرژی گرمایی یا تشعشات مادون قرمز خورشید، از نمک سفید گذر می­کند، اشعه به لجن­های سیاه رنگ لایه­های زیرین نمک خواهد رسید. این سطح سیاه رنگ، مناسبترین سطوح برای جذب اشعه می­باشد. سرانجام در کویر طبقه این لایه­های زیرین بر اثر گرمای تابش اشعه، گرم و  منبسط می­شود و موجب فشار بر لایه های سطحی می­­گردد. با فشار وارد آمده شما شاهد شکسته شدن، لایه­های سطحی و خروج لجن­های سیاه رنگ از داخل آنها، در منطقه کویر طبقه خواهید بود. به موجب باد و باران، لجن­ها فرسایش یافته و خشک می­گردند و در اشکال تیز و برنده­ای در سطح کویر طبقه، ظاهر می­شوند.

سخن آخر

هرگز جاذبه زیبای کویر طبقه و دریاچه نمک را که به عنوان گنجینه­ای سفید و برفی از نمک تشکیل شده است، دست کم نگیرید. با شرکت اصیل در طبیعت گردی آفتاب کلوت، سفری دلچسب و لذت بخش را به دیار سفید نمکی دریاچه نمک خور و بیابانک را از دست ندهید. با دیدار از دریاچه نمک و کویر طبقه، به جمع گردشگران طبیعت زیبای ایران بپیوندید.