روستای گرمه

1402/09/18


xx بازدید

مکان: روستای گرمه

شاخصه: روستایی توریستی در دل کویر

 

روستای گرمه با زیبایی­های بکر و دست نخورده از دور نمای طبیعت دل نشین کویری، جزء توابع شهرستان خور و بیابانک از نواحی شرقی استان اصفهان در مرکز کشور ایران قرار گرفته است. باید بدانید که نخلستان را در ادبیات، نمادی بر بخشندگی می­شمارند و نخلستان­های خرماپرور روستای گرمه، با گنجینه­ای مملو از درخت و زیبایی دل نواز خود، روحی تازه بر گردشگران این آبادی کوچک، در  خور و بیابانک می­بخشد. بنابراین بیایید تا مهیای سفری پر جاذبه، به روستای تماشایی و رنگارنگ گرمه بشوید. اما حالا زمان آن فرا رسیده است که در بررسی روستای گرمه و گردشگری افسانه ای آن، همراه ما باشید.

جاذبه‌های حیرت‌آور روستای گرمه

براستی باید از کدامین اعجاب روستای ساده و زیبای گرمه، سخن گفت. بگذارید در قلب سرزمین آفتاب درخشنده و دیار بیابان­های سوزان، شما را به تماشای  کوهی که به ظاهر  فیلی با عظمت می­نماید، دعوت کنیم. آنگاه از قلب این کوه به مشاهده چشمه آب معدنی صاف و جوشانی که همانند قلب مردم روستای گرمه، اوج درخشندگی و شفافیت را به ارمغان دارد، بپردازید. سرانجام چشمه را می­بینید که با زیبایی تمام، سپیدی­های آب خود را بی دریغ بر خاک رس قرمز رنگ جاری می­سازد. صبر کنید هنوز از دیار جاذبه­ها، حدیث بسیار است. از فراوانی ماهی­های رنگارنگ اطراف این چشمه کهن سال سخنی طویل و جانانه بگوییم یا از کبک و نوع خاص و زیبای آن یعنی تیهو با منقار و پاهای قرمز رنگ و کوتاه که در فراز و نشیب تپه های پیرامون چشمه بی پروا و با سرو صدا بال و پر می­زند، نقل قول بگوییم. همچنین شما نشان از اردک­ها  و مرغابی­های زیبای زیادی در برکه­های اطراف این جاذبه گردشگری خواهید یافت که بی شک مناظر هیجان انگیز از این طبیعت پاک، وسوسه ثبت عکسهای زیبا را در دل شما زنده می­سازد.  تازه شما چشمه آب معدنی روستای گرمه را می­بینید که بخاطر خواص درمانی، طالبان زیادی را با درد های آرتروز و کمر درد­های طولانی مدت، به سوی خود فرا می­خواند تا لقب چشمه شفابخش را، از آن خود سازد.

قلعه‌ی تماشایی روستای گرمه

دژ مستحکم روستای گرمه دارای درازای چند هزار ساله تاریخی می­باشد. این قلعه نیز گذشته از جنبه دفاعی، زمانی به عنوان مسکونی نیز مورد استفاده قرار می­گرفت. باید بدانید که قدمت آن را، به دوران ساسانیان مربوط می­دانند. در نواحی شمالی قلعه، نشان از دیواری بلند، باشکوه و با استقامت خواهید دید. اما بخش جنوبی این دژ بوسیله دروازه­ای در روستای گرمه،  به استقبال شما آغوش گشوده است. اما حالا نوبت به شبهای پر جاذبه کویر، در روستای گرمه خواهد رسید. شما با نگاهی بر آسمان، سو سوی ستاره­های چشمک زن را می­بینید که بر گستره­ی آبی آسمان می­درخشند. راستی زبان مردم آگاه و اندیشمند خطه شاعر پرور روستای گرمه، زبان قدیمی پهلوی است. شاعرانی همچون حبیب یغمایی و یغما جندقی، برخواسته از سرزمین کویر دوست داشتنی روستای گرمه می­باشند. اما باغهای هیجان انگیز روستای گرمه با درختان انجیر، بادام، نارنج های پرآب و انگورهای خوش طعم که اغواگرانه شما را به سوی خود جذب می کنند، بر شکوه گردشگری روستای گرمه می­افزایند. حتی می­توان آبشارها و غارهای کثیری را، در این نقطه پر از جذابیت کویر دید و لذت برد.

همسفر با کلوت در تور کویر مصر

تماشای زیبایی‌های روستای گرمه در مرکز ایران و در منطقه‌ی خور و بیابانک و قدم گذاشتن بر ریگ‌زارها و ماسه‌های بیایبانی در قلب کویر مرکزی از زیباترین خاطراتی‌ست که در سفر به کویر مصر و بازدید از روستای گرمه آن را تجربه خواهید کرد.