روستای مصر

1402/09/20


xx بازدید

 

 

مکان: روستای مصر

شاخصه: روستایی توریستی در کویر مصر

 

روستای مصر را با آب و هوای گرمسیری از توابع شهرستان خور و بیابانک، در استان اصفهان واقع در مرکز ایران به عنوان یک جاذبه توریستی می­بینید. اما مردمان مهربان و خوش قلب بیابانهای کویر را، در روستای مصر مشاهده می ­کنید که از طریق دامداری و کشاورزی امرار معاش می­نمایند. باید بدانید که زعفران خوش رنگ و گندم، از محصولات اصلی این نقطه از سرزمین سوزان و آتشین کویر می­باشد. بنابراین در بررسی روستای مصر، با ما همراه باشید.

روستای مصر در اصفهان

وارد روستای مصر که می­شوید، در همان ابتدا خیابانی را می­بینید که بلوار وسط آن اسم زیبای معلم، را دارد. خانه­های مسکونی بوم­گردی، در دو طرف بلوار جاخوش کرده­اند. راستی دو اتاق کوچک هم در همان مقدمه ورود، جلوی چشمان تیز بین گردشگران رخ­نمایی می­کند. یکی از آنها اتاقی است که به عنوان جایگاه ژنراتور دیزلی، تأمین برق روستای مصر و آبادی همجوارش روستای فرحزاد را بر عهده دارد. اما دیگری مغازه­ای با خوراکی­های خوشمزه، در روبروی اتاق اول می­باشد. جای تعجب نیست که می­توانید در این تنها مغازه روستا، با فروش صنایع محلی و هنرهای دست ساز مردمان روستای مصر آشنا شوید. راستی حتماً برای شما جای سؤال است که در کویر مرکزی ایران، نشان از روستا و کویری به نام مصر ببینید. نام روستای مصر هم ،حکایت جالبی دارد. حدود صد سال پیش زمانی که در این مکان نه آبی وجود داشت و نه برقی و حتی از وجود هرگونه سکنه­ای نیز خالی بود، مردی به نام یوسف برای پیداکردن آب دست به حفاری زد و چاه عمیقی کند که روستا تا مدتها به نام چاه دراز خوانده می­شد. سپس با افزایش اهالی روستا، آنان منطقه را به احترام یوسف به کلاته یوسف و یا مزرعه یوسف نامیدند. یوسف بعد­ها با عقیده بر اوج گردشگری این مکان، خواهان آن شد که روستا را به نام روستای مصر، بشناسند.

جاذبه‌های گردشگری روستای مصر

اگر طالب کویر­نوردی هستید و به هنر عکاسی علاقمندی نشان می­دهید، بی شک دیدار از جاذبه نیزار تماشایی روستای مصر واقع در شش کیلومتری شمال شرقی آبادی، بسیار جالب توجه می­نماید. آنجا به تماشای نیزارهای بلندی که گاه تا ارتفاع 4 متری نیز قد کشیده­اند و با جداری از شن­های روان، منظره­ای دلفریب پدید آورده­اند، خواهید رفت. حالا بگذارید از چال سلکنون روستای مصر، برای شما سخن بگوییم. منظره­ای هیجان­انگیز از گودالی که به شکل زیبایی، در احاطه تپه­هایی با ساختار شن در آمده است. شما می­توانید شاهد یک باتلاق کوچک و تپه­های شنی در درون گودال باشید. دیواره داخلی چاله از سنگ­ریزه­هایی  متشکل است و علی رغم وجود هیچگونه اثری از پوشش گیاهی، باز هم مورد توجه توریست می­باشد. همچنین شاهد چاهی عمیق که موجبات سرسبزی را می­سازد، در روستای مصر هستید. همانجا درختان زیبای گز را که با برگ­های باریک و نوک تیز خود گیاهانی شورپسند نیز محسوب می­شوند، ببینید. آنها به عنوان غذای شترها کاربرد دارند. البته درختان گز و تاغ صبورانه و مقاوم در راه هدف ایجاد مانعی در جابجایی شن­های روان و به منظور جلوگیری از بیابان­زایی فعالیت دارند. اما آب قنات مصر که عنصری سازنده در جهت نخلستان­های زیبای خرما در قلب کویر است نیز، به نوبه خود جاذبه­ای تماشایی است. همچنین معماری درون­گرایی ایرانی در مسکن که نمایی از اعتقادات عرفانی و اخلاقی ایرانی دارد، بخوبی در سبک معماری خانه­های روستای مصر دیده می­شود. باید بدانید که ایوان جزء لاینفک، خانه های این نوع معماری می­باشد.

همسفر با کلوت در تور کویر مصر

تماشای مناظر دل‌انگیز و کشف راز سکوت حیرت‌انگیز شب‌های کویر در طبیعت منطقه‌ی مصر خاطره‌ای‌ست که نمی‌توان از آن چشم پوشید.