کاروان‌سرای عباسی

1400/09/08


xx بازدید

مکان: کاروان‌سرای شاه عباسی

شاخصه: بنایی قدیمی مربوط به دوران صفوی

زمانی‌که برای بازدید از یزد وارد این استان می­شوید، شک نکنید که مِیْبُد یکی از مهم‌ترین شهرهایی است که باید به آن سر زد. وجود بناهای متنوع و کم‌نظیر گردشگری، این شهر را به یکی از اصلی‌ترین قطب­های گردشگری استان یزد تبدیل کرده است؛ البته آرامش غریبی که در جای جایِ یزد پراکنده شده به تمام مسافرانی که وارد این استان می‌شوند منتقل می­شود و این حال و احوال خوشایند فقط مربوط به شهر یزد نمی‌شود و تنوع و تعدد جاذبه‌های استان موجب تناسب نسبی بین گردشگر و بازدیدکننده در آن شده است. کاروان‌سرای شاه عباسی، یکی از جاذبه­های دیدنیِ شهر میبد است. در بعضی از اسناد تاریخی گفته می‌شود که این کاروان‌سرا درواقع در محلی ساخته‌شده که یک کاروان‌سرای قدیمی‌تر در آن قرارگرفته بوده است. تاریخ بنای این کاروان‌سرا، مربوط به دوره­ی صفویه و شاه عباس صفوی است.

ساخت بنای کاروان‌سرای شاه عباسی، به شیوه­ی معروفِ چهار ایوانی و کاملاً با استفاده از آجر انجام شده است. بنای این کاروان‌سرای زیبا مانند دیگر کاروان‌سراها بخش­های مختلفی مثل حجره، اصطبل، ایوان، انبار و حوض­خانه را در خود دارد. در حیاط مرکزی و اصلیِ کاروان‌سرای شاه عباسی یک حوض­خانه­ی جذاب هشت ضلعی وجود دارد؛ این حوض­خانه در گذشته‌های دور به‌وسیله‌ی قناتی که از زیر کاروان‌سرا عبور می‌کرده پُر شده و سال‌های سال سیرآب‌کردن مسافران و کاروان­های تازه از راه رسیده را برعهده داشته­است. اطراف این حوض­خانه 24 حجره پهلوبه‌پهلوی هم قرار گرفته­اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تعداد حجره­های داخلی و خارجیِ کاروان‌سرای شاه عباسی حدود 100 حجره است.

در کنار بنای اصلیِ کاروان‌سرا، یک آب­انبار بزرگ ساخته شده که گنبدی آجری روی سر و چهار بادگیر در اطراف خود دارد. این آب­انبار که با نام کُلار شناخته می­شود، به شکل هماهنگی با رنگ، طرح و البته سبک معماریِ کاروان‌سرا ساخته شده­است. به موجب این هماهنگی و شباهت­ها، احتمال هم زمان بودن ساخت این دو بنا بالاست.

یکی دیگر از جذابیت­های کاروان‌سرای شاه عباسی، موزه­ی زیلوی آن است؛ این موزه، تنها موزه­ی انحصاریِ زیلو در ایران بوده و به آن، «موزه­ی زیلوی میبد» می­گویند. در این موزه، زیلوهایی با قدمت و عقبه­ا­ی حدود نیم قرن به‌نمایش گذاشته‌شده­ که بدون تردید برای بازدیدکنندگان این کاروان‌سرا جالب و شگفت‌انگیز خواهد بود. از طرف دیگر برای حفظ این هنر کهن و انتقال آن به آیندگان، کارگاه­هایی برای آموزش زیلوبافی در اطراف موزه و در کاروان‌سرا راه­اندازی شده­اند.

در اواخر دهه­ی 50 هجری خورشیدی بود که کاروان‌سرای شاه عباسی در فهرست آثار ملی ثبت شد و توجه بیشتری را به خود جلب کرد و در جایگاه یک جاذبه­ی گردشگری تاریخی قرار گرفت.

از ما می‌شنوید برای پیدا کردن آرامش و حس‌و‌حال زیبای محله‌های قدیمی یزد و تماشای بناهایی که یادگاری‌هایی کهن از تاریخ ایران هستند، سری به یزد بزنید.