نارین قلعه

1402/01/11


xx بازدید

مکان: نارین قلعه

شاخصه: قلعه‌ای باستانی در میبد

همیشه نام میبد، به‌عنوان یکی از دیدنی­ترین شهرستان­های استان تاریخیِ یزد مطرح است که موردبازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. در میان جاذبه­های گردشگریِ شهرستان میبد، نارین قلعه به خودیِ خود عمق و پیشینه­ی استان یزد و ایران بزرگ را نمایان می­سازد. این قلعه با قدمتی که به دوره‌ی پارتیان یا ساسانیان نسبتش می‌دهند خاطرات پیشینه­ای هزاران ساله را از گذشته تاکنون به دوش خود کشیده است. تشابه اسم نارین قلعه با قلعه‌های دیگری در ایران، نکته‌ی جالبی‌ست که قابل‌توجه است.

داستان­ها و روایات جالبی درباره­ی تاریخ ساخت این بنای کهن در کلام بومیان قدیمی و برخی کتاب­های تاریخی دیده می‌شود. برخی بر این باورند که این بنا به دوره­ی ساسانیان مربوط است و برخی دیگر معتقدند قدمت این قلعه را می­توان بالای 7 هزار سال هم تخمین زد.

جالب است که عده­ای از مورخان، قلعه­ی نارین میبد را کهن­ترین اَرگ حکومتیِ کره­ی زمین می­دانند. درهرحال، این قلعه آن‌قدر حیرت­انگیز و جذاب است که جزو پر بازدیدترین جاذبه­های گردشگریِ شهر میبد به حساب می­آید. این بنا همانند سایر قلعه­های حکومتی در گذشته‌ی ایران زمین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است.

اگر به یزد می‌روید و قصد دیدن نارین قلعه را دارید باید بدانید که نارین قلعه از موقعیت و دسترسی محلیِ مناسبی برخوردار است؛ این بنا­­ در حاشیه­ی شمال شرقیِ میدان شهرداری و در راستای بلوار امامِ شهرستان میبد قرار دارد. نارین یک نقطه­ی مشترک با قلعه‌ی فلک­الافلاک استان لرستان دارد و آن هم این است که هردوی آن‌ها روی تپه قراردارند.

 از گذشته‌های دور، زمانی‌که یک قلعه روی ارتفاع ساخته می‌شده درواقع نشانگر اهمیت موقعیت استراتژیک قلعه و ویژگی حکومتی و نظامی­ آن بوده است. درواقع ارتفاع یک قلعه موجب افزایش دید آن نسبت به منطقه و امنیت بیشتر قلعه می­شده است. طبیعتاً با ایستادن در قسمت­های مختلف قلعه، نمای بسیار زیبایی از شهر میبد جلوی چشمتان قرار خواهد گرفت. هم‌چنین بهتر است بدانید خوشبختانه قلعه­ی نارین در اواسط دهه‌ی 50 هجری خورشیدی، در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران ثبت و ماندگار شده­است.

در باور بیشتر کسانی‌که یزد را از نزدیک دیده‌اند این شهر، دیاری یک رنگ و یک دل است. دیاری بی‌آلایش که در دنیای هفت رنگ امروز، همچنان رنگ پاکی و صداقت خود را حفظ کرده و از آلودگی و پلیدی­ها دور مانده است. نارین قلعه و دیگر جاذبه­های استان، همگی پس از قرن­ها استوار و پابرجا مانده‌اند و از پیشینه­ی منحصربه‌فرد و اعتبار این شهر سخن می­گویند.