جزیره آشوراده

1401/09/14


xx بازدید

مکان: جزیره‌ی آشوراده

شاخصه: جزیره‌ای منحصربه‌فرد در شمال ایران

 

یکی از جذابیت‌های منحصربه‌فرد بندرترکمن، جزیره‌ی آشوراده است. جزیره‌ی آشوراده که جز معدود جزیره‌های شمال ایران است با داشتن زیبایی خاص خود، می‌تواند تا مدت‌ها برای گردشگران تازگی داشته باشد. از بازارهای رنگارنگ و قدیمی گرفته تا غذاهای سنتی و مدرن را می‌توان در جزیره‌ی آشوراده پیدا کرد و از آن‌ها لذت برد؛ همسفر با کلوت برای کشف جاذبه‌های ترکمن صحرا راهی جزیره‌ی آشوراده می‌شویم.

 

دیدنی‌ترین‌های جزیره‌ی آشوراده

 

جزیره‌ی آشوراده در مرکز شبه‌جزیره‌ی زیبای میانکاله قرار دارد و تنها جزیره در دریای شمال محسوب می‌شود. متأسفانه در طول سالیان مختلف به‌دلیل حفاری‌های اشتباه اطراف این جزیره‌ی زیبا، این قسمت از توده اصلی خشکی خود جدا شده و در سال 1354 به‌عنوان اولین منطقه‌ی زیست کره در جهان معرفی شده است.

این جزیره همیشه در مقام یکی از رکورددارترین جزایر ایران شناخته می‌شود. رکورد تولید بیش از 40 درصد از سهم خاویار تا قرارگرفتن در جایگاه سومین جزیره‌ی زیستگاه پرندگان مهاجر، موجب جذب گردشگر به این منطقه شده است.

این جزیره، زیبایی دلنشینی دارد و آرامشی که توام با صدای دریاچه‌ی بیکران کاسپین در این نقطه احساس می‌شود جذابیت منطقه را دوچندان کرده است. زیبایی این بندر به دلیل وجود اقلیم خوش و آب‌وهوای آن است؛ تنوع بالای اقلیم موجود در این سرزمین باعث افزایش زیبایی بی‌حد آن شده است.

جزیره‌ی آشوراده در سال 1837 به اشغال کشور روسیه درآمده بود و روس‌ها در چند دهه حضور خود در این جزیره، یک پاسگاه نظامی در آن بناکرده بودند؛ امروزه این بنا به‌ یکی از پاسگاه‌های نظامی این منطقه تبدیل‌شده است و افراد مختلف می‌توانند از آن بازدید کنند. این منطقه تا پایان جنگ جهانی دوم دراختیار روس‌ها قرارداشت که در آن بیمارستان، کلیسا و قلعه‌ای بنا شده بود تا به دفاع از آن بپردازند. به مرور زمان و بعد از بازپس‌گیری این مناطق توسط ایران، فقط یک قطعه‌ی مثلثی بسیار زیبا در این منطقه به‌یادگار مانده است که علاقه‌مندان به بازدید از این جزیره می‌توانند به‌راحتی این قلعه‌ی بسیار زیبا را در شمال جزیره‌ی آشوراده  ببینند.

 

دلیل نام‌گذاری جزیره‌ی آشوراده چیست؟

 

«آشوراده» در زبان ترکمنی به مفهوم جزیره‌ی آشور است. «مال آشیر» نام دیگر جزیره‌ی آشور است مال به معنای دام و آشیر به معنای رساندن است؛ در گذشته این منطقه به‌دلیل وجود چراگاه مناسب برای حیوانات همیشه موردتوجه دامداران بوده است. این افراد برای انتقال دام‌های خود از قایق به‌عنوان وسیله‌ی حمل‌ونقل استفاده می‌کردند و از این راه گله‌ی گوسفندان خود را برای چرا به جزیره‌ی آشوراده منتقل می‌کردند.

جزیره‌ی آشوراده زیستگاه حیواناتی چون روباه، خرگوش، ماهی و قرقاول است و تنوع اقلیمی و پوشش گیاهی جزیره‌ی آشوراده  شامل بوته‌های تمشک مختلف، درختان انار ترش و بسیاری از گیاهان دیگر است که باعث افزایش جذابیت این جزیره‌ی زیبا شده است. مناظر زیبای این جزیره موجب شده تا عکاسان بسیاری از برای تماشا و عکاسی از پرندگان مهاجر در فصول‌ مختلف مختلف سال به این جزیره‌ی زیبا سفر کنند و از زیبایی این پرندگان لذت ببرند.