مقبره خالد نبی

1402/12/02


xx بازدید

مکان: مقبره خالدنبی

شاخصه: جاذبه‌‌ای تاریخی و طبیعی در گلستان

 

مقبره‌ی خالدنبی یکی از مناطق باستانی به جا مانده از گذشته‌های دور در کشور ایران است که با وجود دوری آن از شهر، بازهم افراد بسیاری از سراسر دنیا به آن سر می زنند. این قبرستان بسیار شگفت و عجیب، در شهر گنبد واقع‌شده است و به‌عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی ایران شناخته می‌شود که باوجود فاصله‌ی زیاد از شهر هرسال پذیرای تعداد بسیار زیادی از گردشگران است.

 

خالد نبی چه کسی است؟

 

مقبره‌ی خالدنبی که کنار یک گورستان بسیار عجیب قرارگرفته است برای ترکمن‌های سرزمین ایران بسیار مورد احترام است و کنار آن می‌توانید چند زائرسرا و مسافرخانه را مشاهده کنید که برای میهمانان ساخته می‌شود. تندیس‌های سنگی عجیبی که اطراف این مقبره قرار گرفته باعث جذابیت بیشتر این جغرافیای مرموز شده است. «خالد بن سنان» که به خالدنبی نیز شهرت دارد یکی از چهار پیامبری است که در بازه‌ی زمانی بین حضرت عیسی و ظهور پیامبر اسلام می‌زیسته است. در دوره‌ی پیامبری خالدنبی، ساسانیان بر ایران حکومت می‌کرده‌اند.

 

مقبره‌ی خالدنبی کنار یک گورستان عجیب

 

این‌طور که در تاریخ آمده است خالدنبی که برای فرار از دست دشمنان خود به این سرزمین پناه آورده بود، در همین مکان نیز دفن شده و یک مقبره‌ی ساده برای گرامی‌داشت ایشان ساخته‌شده است. این مکان در حد فاصل 90 کیلومتری شهر گنبد و در کوهی به نام «گوگجه داغ» قرارگرفته است. کنار این مقبره‌ی بسیار قدیمی و باستانی می‌توانید گورستانی بسیار عجیب با سنگ بناهای خاص را مشاهده کنید که از دوره‌ی پارینه‌سنگی در این مکان وجود دارند و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین گورستان‌های بزرگ دنیا شناخته می‌شود.

 

گورستان خالدنبی
 

در جای‌جای این مقبره، سنگ‌های بزرگی از دل زمین بیرون آمده‌اند که اشکال عجیب و خاصی دارند. براساس فرضیه‌ی باستان‌شناسان، این ابنیه به‌عنوان یادبودی برای مردگان محسوب می‌شده است. برخی از این مورخان سنگ‌های بزرگ و بلند را به‌عنوان، قبر مردان و سنگ‌های کوچک و پهن را به‌عنوان قبر زنان در نظر گرفته‌اند و برخی نیز بر این باورند که این بناها چیزی شبیه صلیب‌ برای افراد هستند.

باوجود این‌که مقبره‌ی خالدنبی در مکان دوردستی واقع‌شده اما بازهم گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است و می‌توان گفت باوجود پتانسیلی که برای گردشگری در این منطقه وجود دارد کم‌لطفی‌هایی نسبت به این بنا صورت گرفته که موجب ایجاد مشکلات شده است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به آتش‌سوزی بزرگی اشاره‌کرد که تقریباً بخش‌های بسیاری از این بنا را سوزاند و برخی از این سنگ بناهای باستانی را تخریب کرد. این آتش‌سوزی که در 16 شهریورماه سال 1396 اتفاق افتاد بیش از سه هکتار از زمین‌های این منطقه را سوزاند.

از کنار این گورستان عجیب که گذر کنید می‌توانید در بالای یکی از این رشته کوه‌های زیبا به مقبره‌ی خالدنبی برسید که در بالای کوه بلندی ساخته‌شده است. افراد زیادی هرساله برای زیارت به این منطقه می‌آیند و از تماشای هم‌نشینی طبیعت بکر و ابنیه‌ی باستانی لذت می‌برند.

 

برای بازدید از خالد نبی همسفر با کلوت راهی تور بندر ترکمن رویداد خالد نبی می‌شویم تا خاطره‌ی خوش این سفر همیشه همراهمان باشد.