آبشار کبودوال

1402/09/20


xx بازدید

مکان: آبشار کبودوال

شاخصه: آبشار تمام خزه‌ای واقع‌در علی‌آبادکتول

 

یکی از جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده و منحصربه‌فرد استان گلستان آبشار کبودوال است. این آبشار به‌عنوان آبشار تمام خزه‌ای در ایران شهرت یافته است. آب این آبشار کاملاً زلال، شفاف و قابل‌نوشیدن است. امکانات موجود در این جاذبه‌ی گردشگری دسترسی به‌تمامی بخش‌های این منطقه را آسان ساخته است.

 

موقعیت آبشار کبودوال

 

آبشار کبودوال در فاصله‌ی 5 کیلومتری از بخش جنوب شرقی علی‌آباد کتول واقع‌شده است. این آبشار فوق‌العاده زیبا در دامنه‌ی کوه هارون و در دل جنگل واقع‌شده است. ارتفاع این آبشار حدود 12 متر و عمق حوضچه‌ی آن حدود 2 متر است. سرچشمه‌ی آبشار کبودوال 30 متر بالاتر از آن قرار گرفته است.

 

مهم‌ترین ویژگی‌های آبشار کبودوال

 

همان‌طورکه گفتیم آبشار کبودوال یک آبشار تمام خزه‌ای است که آب این آبشار از کیفیت بالایی برخوردار است. غذای ویژه‌ی گیاهان بومی و جانوری در این منطقه نیز وجود دارد. این آبشار در سال 1394 به‌عنوان یکی از آثار گردشگری در فهرست آثار ملی ثبت‌شده است. آب این آبشار که کاملاً شفاف و زلال است از میان جنگل‌ها عبور کرده و چشم‌اندازهای زیبایی خلق می‌کند.

در مسیر آبشار کبودوال یک سد خاکی وجود دارد که چشم‌انداز منحصربه‌فردی ایجاد کرده است. این سد خاکی مخزن کبودوال و مسیر انحرافی زرین‌گل بوده که حجم آن حدود 17 میلیون مترمکعب است.

 

وضعیت دسترسی به آبشار کبودوال

 

در ابتدای مسیر جنگلی این آبشار یک پارکینگ وجود دارد که گردشگران می‌توانند خودروهای خود را در آن پارک کنند؛ گردشگران با پیمودن یک مسیر پیاده‌روی نیم‌ساعته به این آبشار خواهند رسید. مسیر دسترسی به این آبشار کاملاً سنگفرش شده و به‌صورت پلکانی ساخته‌شده است.

 

موقعیت آبشار کبودوال
 

برای رسیدن به این آبشار باید حدود 320 پله‌ی سنگی و 170 متر ارتفاع را تا سرچشمه‌ی آن طی کنند. رفتن به این آبشار به‌دلیل مسیر پیاده‌روی طولانی آن به بیماران قلبی و تنفسی توصیه نمی‌شود.

 

امکانات رفاهی موجود در آبشار کبودوال
 

امکانات رفاهی موجود در منطقه آبشار کبودوال موارد زیر هستند:

  • مسیر دسترسی به آبشار کاملاً سنگفرش شده است؛ ازاین‌رو امکان پیاده‌روی تا آبشار برای تمامی گردشگران وجود دارد.
  • در نزدیکی این آبشار سکوهایی برای استراحت تعبیه‌شده‌اند. در این منطقه همچنین چندین آلاچیق وجود دارد. تأسیسات مکانیکی و برقی موجود در این منطقه نیز از دیگر امکانات رفاهی برای گردشگران محسوب می‌شود.
  • در ابتدای مسیر پیاده‌روی آبشار کبودوال مغازه‌هایی برای فروش سوغاتی و نوشیدنی‌های مختلف وجود دارد.
  • البته یک رستوران نیز در این محوطه وجود دارد که گردشگران می‌توانند برای سرو غذاهای محلی و یا سنتی به آن‌جا بروند.

بر اساس نظر گردشگران، آبشار کبودوال یکی از اماکن گردشگری است که در طول زندگی خود حتماً باید یک‌بار از آن بازدید کنید. اگر مشتاق هستید تا از این جاذبه‌ی گردشگری بسیار زیبا و دل‌نشین بازدید کنید توصیه می‌کنیم با کلوت همسفر شوید.