باغ میوه و گیاهشناسی تیس

1402/09/18


xx بازدید

مکان: باغ گیاه‌شناسی تیس

شاخصه: باغ میوه و گیاه‌شناسی در چابهار

 

ردپای بهار در چابهار

 

بهترین زمان برای سفر به چابهار از اواسط پاییز تا اواسط بهار است. اما فصل  هزاررنگ پاییز و تعطیلات نوروز زمان مناسبی برای سفر به سواحل جنوبی ایران در حاشیه‌ی دریای عمان هستند. البته اگر ازدحام و شلوغی تعطیلات بهار شما را آزار می‌دهد پیشنهاد ما این است که پاییز و زمستان چابهار، شهر همیشه بهار را از دست ندهید.

هرچند زمان برگزاری جشنواره‌های چابهار در فصول گرم سال و هم‌زمان با آغاز بادهای موسمی و اقیانوسی است که در فصل تابستان اجرا می‌شوند. نمایشگاه غذاهای محلی و صنایع دستی، شترسواری، رالی خانوادگی و اجرای موسیقی زنده از مواردی هستند که نباید حضور در آن‌ها را از دست داد.

 

روستای تیس

 

درگذشته روستای تیس  به‌نام «تیز» هم خوانده می‌­شده است و به‌عنوان یکی از بندرگاه­‌های مهم مطرح بوده است. روستای تیس، وقایع تاریخی زیادی را از دوران هخامنشیان، حمله‌ی اسکندر مقدونی، هجوم اعراب و پرتغالی­‌ها به‌خود دیده است.

یکی از جاذبه­‌های هیجان­انگیز این روستا، بازدید از قبرستانی است که از آن با نام قبرستان جن­‌ها یاد می­‌شود. سنگ قبرهایی که در این منطقه وجود دارند، بزرگ‌تر از حد معمولی است و بومیان معتقدند که شب­‌ها صدای ناله و گریه از این منطقه به گوش می­‌رسد. داستان‌ها و روایت‌هایی که درمورد این قبرستان شنیده می‌شود همیشه مورد بحث مردم بومی منطقه و گردش‌گرانی بوده که برای سفر به این نقطه از چابهار سفر می‌کنند.

  هنر حیرت‌انگیز دستان بانوان روستای تیس در سوزن‌دوزی از زیباترین قاب‌های خاطره‌انگیز سفر به چابهار در این روستا است.

 

 

باغ گیاه‌شناسی تیس 

 

باغ گیاه‌شناسی تیس، مجموعه­‌ای از گیاهان بومی و غیربومی در فضایی باز و گلخانه­ای هستند که در پنج کیلومتری شهر همیشه بهار، چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان قراردارد. از این باغ، به‌عنوان باغ طبیعی چابهار نیز یاد می‌­شود که مساحت آن به 9 هکتار می­‌رسد. طراحی و ساخت این باغ در دهه‌ی 40 آغاز و در اوایل دهه‌ی 50 مورد بهره­‌برداری قرار گرفت. در باغ گیاه‌شناسی تیس بیش از 4000 گونه‌ی گیاهی متفاوت و کم‌یاب پرورش داده می‌شود. از جاذبه‌های قابل‌توجه این باغ می­‌توان به گونه‌­های جانوری آن مانند مرغ مینا، طوطی­‌های ملنگو و سنجاب بلوچی اشاره کرد. این باغ، فضایی دنج، آرام و خوش‌وآب‌وهوا دارد که مقصدی مناسب برای گذران تعطیلات در سواحل زیبای دریای عمان است.

 

بازدید از باغ گیاه‌شناسی تیس در تور چابهار

 

برای دیدن باغ گیاه‌شناسی تیس در تور چابهار همسفر با کلوت راهی شهر همیشه بهار در سیستان و بلوچستان می‌شویم تا مجموعی از زیباترین‌های طبیعت را یک‌جا به تماشا بنشینیم.