قلعه‌ی پرتغالی‌ها در چابهار

1402/07/06


xx بازدید

مکان: قلعه‌ی پرتغالی‌ها

شاخصه: قلعه‌ای به‌جامانده از زمان استعمار پرتغالی‌ها

 

قلعه پرتغالی ها در چابهار، در پنج کیلومتری این شهر واقع در استان سیستان و بلوچستان و در جنوب شرقی کشور ایران قرار دارد. شما جاذبه تماشایی و تاریخی قلعه پرتغالی ها در چابهار را، در ساحل  روستای بندری و زیبای تیس خواهید دید که در یادواره­ای از زمانهای قدیم آرمیده است. در گردشگری از قلعه پرتغالی ها در چابهار، شاهد وصال زیبایی طبیعت در برگهای کهنه تاریخ به قدمتی بیشتر از2000 سال می­باشید. برای شناخت بیشتر قلعه پرتغالی ها در چابهار، دقایقی با ما همراه شوید.

پیشینه ای از قلعه‌ی پرتغالی ها در چابهار

در ابتدا باید گفت که اساس ساخت این قلعه حول محور استعمار کشور پرتغال علیه ایران، در جزایر و سواحل جنوبی این سرزمین افسانه­ای می­چرخد. بنای قلعه پرتغالی ها در چابهار و در روستای تیس بر فراز تپه­ای که مشرف به  خلیج آبی رنگ زیبای چابهار است، واقع می­باشد.  دژ مذکور به منظور دفاع  و حفاظت در برابر شورش­های افراد محلی، توسط خود پرتغالی­ها  ساخته شده است. ابعاد این دژ دفاعی، در زمان ساخت به صورت 54 متر در 26 متر بوده است. همچنین بدانید که قلعه دارای 4 برج نیم دایره­ای می­باشد که با بلندای  15 متری قدرت دفاعی کاملی را از قلعه ممکن می­ساخت. برج­ها مکان مناسبی جهت نگهبانی و دیده­بانی و محافظت از قلعه بود. تازه در هنگامی که با طوفانی شدن خلیج، کشتی­ها احساس عدم امنیت داشتند، برج­ها به منزله فانوس­های دریایی کاربرد مؤثری از خود نشان می­دادند. حتی هم اکنون نیز پس از گذر سالهای طولانی، نوع جذابیت معماری قلعه پرتغالی ها در چابهار، یکی از عوامل جذب گردشگر داخلی و توریست خارجی به این مکان می­باشد. راستی برای رفتن به درون قلعه پرتغالی ها در چابهار باید بدانید که درِ سمت شمال شرقی، راه ورودی اصلی قلعه محسوب می­شده است. در بیرون قلعه می­توان اثری از یک چاه دید که در قلب صخره، حفاری شده و بوسیله سنگ و ساروج استقامت لازم را پیدا نموده است. شایان ذکر است که بدانید ارتفاع تپه ای که قلعه بر روی آن نقش یافته است، به حدود 55 متر می­رسد.

قلعه پرتغالی‌ها یا قلعه‌ی تیس در چابهار

قلعه پرتغالی ها در چابهار را، به نام قلعه تیس نیز می­خوانند. همچنین آگاه باشید که آثار تخریب شده از یک مناره آجری در قلعه پرتغالی ها در چابهار که نمایانگر متد معماری سلجوقیان بوده و از جنس سنگ، آجر، ساروج و گچ ساخته شده است، قابل رویت می ­باشد. البته علی رغم خرابی مناره، هنوز هم می­توان نمونه­هایی از خطوط عربی و کوفی را در برجستگی­ها و فرو رفتگی­های آن تشخیص داد. شما در بازدید از قلعه پرتغالی ها در چابهار، شاهد هشتی یا دالان ورودی هستید که شامل اتاق­های بسیار با ایوان­های اختصاصی می­باشد. هشتی و معماری خاص قلعه پرتغالی ها در چابهار آن را، بسیار شبیه به کاروانسرای شاه عباسی نموده است. البته هر گاه این بنای تاریخی که یادآوری آن حاکی از دوران استعمار، استعمارگران پرتغالی و رنج مردم سرزمین محبوب ایران  می­باشد، مورد بازسازی و مرمت واقع شد، بیشتر به سبک معماری صفویان متمایل گردید. راستی بهتر است بدانید که سقف سازه که بیانگر چوبی بودن آن بود نیز، امروزه دیگر تخریب شده و از بین رفته است. همچنین بقایی از آب انبار را نیز در حیاط قلعه می­بینید.

همسفر با کلوت

برای سفر به چابهار و بازدید از طبیعتی کم‌نظیر و گشت‌وگذار در تاریخ ایران زیبا همسفر با کلوت راهی تور چابهار می‌شویم تا سفری به‌یادماندنی و خاطره‌انگیز را برای خودمان ثبت و ضبط کنیم.