کوه‌های مینیاتوری

1402/07/06


xx بازدید

مکان: کوه‌های مینیاتوری

شاخصه: کوه‌هایی لایه لایه و طبیعی

 

کوه‌های مینیاتوری را در چهل کیلومتری شرق چابهار در استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرقی سرزمین ایران، به عنوان جاذبه­ای کم نظیر تماشا خواهید کرد. در تماشای زیبایی کوه های مینیاتوری انگار تابلویی از رنگین کمان هستی، جلوی دیدگان شما  گشوده می­شود و شما را به قعر، نقش و نگار خلقت رهنمون می­سازد. براستی که دیدار از چابهار، با جاذبه­های افسونگرانه و با طبیعت بی بدیل در تماشای این کوه­های سحرآمیز از حالت طبیعی خارج شده و نقشی از افسانه می­یابد. بیایید در بررسی کوه های مینیاتوری، همراه ما باشید.

کوه های مینیاتوری در چابهار (Miniature Mountains In Chabahar)

قصد داریم شما را به دنیایی خارج از جهان خاکی بکشانیم، آنهم در زمین بهشتی چابهار. تعجب نکنید در سفر همه چیز امکان پذیر است، حتی دیدن منظره­ای از فردوس درست بر روی زمین. راستی در راه رسیدن به کوه های مینیاتوری از جاده زیبای چابهار، مناظری شگفت­انگیز و شوق بر­انگیز را خواهید دید. سرانجام  از یک سو کوه با سیمای خاکستری روشن و حتی در بعضی مواقع طلایی جلوه­گری می کند و در سویی دیگر دریا را می­بینید که با رنگ نیلگون و ساحلی با ماسه­هایی که به سرخی آتش می­ماند، ظاهر می­شود. اما از بوته­های کویری که دزدانه به همه جا سرک می­کشند، نیز باید گفت که تکمیلی بر پازل زیبای طبیعت چابهار دارند. با رسیدن به  کوه های مینیاتوری چابهار، نمونه گیرایی از زیبایی را در قلب کوه می­بینید که عاشقانه با چاک­ها  و شکاف­های بسیار بر سینه، شما را به تماشاگری خود فرا می­خواند. این کوه­ها حتی از بلندای یکسانی نیز برخوردار نیستند. گاه فقط به قامتی در اندازه  5 متر و در نقطه­ای دیگر در ارتفاع 100 متری تجلی می­کنند. با نگاهی دقیق ­تر به کوه های مینیاتوری خود را بر این تصور می­بینید که انگار از جو زمین خارج و پا به سیاره­ای فرازمینی گذاشته­اید. صبر کنید، انگار در سیاره مریخ پیاده ­روی می­کنید. بی شک علت نامگذاری دیگر کوه های مینیاتوری به کوه­های مریخی از این حالت منشأ و سرچشمه می­یابد. اما ناگهان با به یادآوری رنگ قرمز کره مریخ، در می­یابید که در چابهار هستید و به تماشای کوه های مینیاتوری آن، مشغول می­باشید.

ساختار کوه های مینیاتوری

باید بدانید که جنس کوه های مینیاتوری از ماسه سنگ، خاک رس و سنگ آهک می­باشد. این کوه­ها وسیله مناسبی جهت تولید سیمان و آجر برای ساکنان منطقه هستند. همچنین بدانید که شکل غیر متعارف این کوه­ها ناشی از فرسایش سریع در قبال باد و باران می­باشد. از این رو بر خلاف فرسایش آرام و طبیعی، امکان رویش هیچگونه گیاهی را بر کوه های مینیاتوری فراهم نمی­بینید. در عوض به شکل برش دار و با شکاف ظاهر می­شود. حتی گاهی ممکن است باعث تشکیل ستونهایی با کلاهک بر سر کوه­ها بشود که البته تیزی و برندگی نظیر چاقو را دارند. در بدنه و قامت این کوه های مینیاتوری، نشانه­هایی از فسیل صدف، ماهی­های گوناگون و حتی فسیل نهنگ نیز دیده می­شود که نشانگر، بودن این کوهها در دریای عمان می­باشد. باید بدانید کوه های مینیاتوری با قدمتی برابر چهار یا پنج میلیون سال روزی از دریای عمان سر بیرون آورده­ و چنین پدیده زیبایی را در گردشگری و صخره نوردی ایجاد کرده­اند که ثبت تصاویر با هنر عکاسی از آنها خالی از لطف نمی­باشد و خاطراتی جذاب در این سفر را  بودیعه می­آورد.

سخن آخر

فرصت را از دست ندهید و هر چه سریعتر برای ثبت نام در تور چابهار آژانس طبیعت گردی آفتاب کلوت، مهیا شوید. در همراهی با این آژانس معتبر، سری به کوه های مینیاتوری چابهار زده و خود را در چشم انداز آسمان صاف و آبی در عظمت خیالی سیاره­ای دیگر غرق کرده و از ناشناخته­های شگرف طبیعت معجزه­گر ایران، ساعاتی را به لذت سپری کنید.