روستای تیس

1402/09/10


xx بازدید

مکان: روستای تیس

شاخصه: روستایی با قدمت 2000 ساله در چابهار

 

روستای تیس در ناحیه­ای کوهپایه­ای در 5 کیلومتری شمال غربی شهرستان چابهار، واقع در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران با جاذبه­های بسیاری جهت گردشگری قرار گرفته است. باید بدانید که روستای تیس یک روستای تجاری بندری و دارای قدمتی تاریخی  طولانی، حدود 2500 ساله می­باشد. شما رودخانه لاوری را که به آرامی و زیبایی تمام با تجلی جلوه­ای از یک تابلوی رنگی طبیعت از وسط روستا می گذرد، ببینید و احساس خوشی بیابید. همچنین از نمایش درختان زیبای نخل که با داشتن خرماهای نیروبخش، به زیبایی هر چه تمامتر در باغ این روستا خود را نمایش می­گذارند، لذت ببرید. در بررسی روستای تیس همراه ما باشید.

دیدنی‌ترین‌های روستای تیس

چابهار را به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و روستای تیس آن را، با مردمان خونگرم  و دوست داشتنی می­بینید که با روی گشاده شما را به دیدار از جاذبه­های تماشایی دیار خود، فرا می­خوانند. بگذارید سفر به این دیار جذاب را با بازدید از مسجد بسیار قدیمی جامع روستای تیس، شروع کنیم. مسجدی که با ظاهر رنگین کمانی و معماری متعلق به سبک هندی و پاکستانی، شما را جذب می­کند. مسجدی زیبا مربوط به اهل تسنن که به نام مسجد طوبی نیز نامیده شده و تاریخچه ساخت اولیه این سازه، به زمان  صدر اسلام و دوران هخامنشیان بر­می­گردد. مسجد بخاطر تنها مناره سفید رنگش که در میان درختان  سبز رنگ محاصره شده، به مسجد تک مناره نیز معروف است. یکی دیگر از جاذبه­های روستای کهن و تاریخی تیس، غارهای سه گانه یا بان مسیتی نام دارد. در بلندای 25 متری از سطح زمین در دامنه­های کوه شهبازبند روستای تیس، دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در کنار یکدیگر جاذبه­ای تماشایی را بوجود آورده­اند. اسم این گردشگاه روستای تیس، از غار میانی حاصل شده است که مقبره صندوقچه­ای شکلی در آن قرار دارد. بان را به بلوچی  مرد خدا پرست و تارک دنیا می­شناسند و مسیتی را عبادتگاه مرد صالح می­دانند. شما چشم­انداز ورودی غار را در سمت چپ غار اصلی، به ارتفاع 20 متری مشاهده می­کنید. در جلوی ورودی هر سه غار،  سکویی را تماشا خواهید کرد که جهت انجام فعالیتهای مذهبی کاربرد دارد.

برج‌های قلعه در روستای تیس

اگر دارای شجاعت لازم هستید و به قصه­های جن و پری علاقمندی نشان می­دهید،  با ما در دیدار از قبرستانی که در روستای تیس در دامنه کوه پیل بند و در قسمت جنوبی دره تیس به محل دفن اجنه مشهور است، همسفر شوید. در سراشیبی ملایمی محل واقع شدن این قبرستان هراس­آور و ترسناک قرار دارد. در هنگام غروب و شب قبرهای عجیب و غریب و دفن مردگان در دل سنگ­ها بر روی یک صخره، مردم را از ورود به داخل این گورستان آرام و خوفناک برحذر می­دارد. حتی عده­ای هم بر این عقیده هستند که شبها صدای گریه و ناله از این گورستان هراس­آور به گوش می­رسد. صبر کنید هنوز در روستای تیس می­توان نشان از جاذبه­های دیگری نظیر قلعه تماشایی پرتغالی­ها و یا قلعه پیروز گت مشاهده کرد و از دیدن آنها لذت برد. قدمت قلعه پیروز گت را در روستای تیس، مربوط به دوران اشکانیان و ساسانیان می­دانند. این قلعه را در میان دره­ای در روستای تیس چابهار بر اوج تپه ای خواهید دید. در ضلع شمالی و جنوبی دژ، نشان از برج­های قلعه هنوز مشهود است. همچنین در نواحی شرقی و غربی دژ نیز می­توانید موفق به دیدن سکوهای بلندی که از سنگ تراشیده شده است، بشوید. آثار بجامانده از این سکوها نشانگر مکانی برای اجتماع، یا مناسک عبادی و همچنین نشست افراد دژ جهت شرکت در جلسات می­باشد.

همسفر با کلوت در تور چابهار

برای دیدن زیبایی‌های روستای جذاب تیس در تور چابهار با کلوت همسفر شوید و خاطره‌ی سفر به چابهار را برای خود ماندگار کنید.