چشمه گل فشان

1402/09/20


xx بازدید

مکان: چشمه‌ی گِل فشان چابهار

شاخصه: چشمه‌های طبیعی گِل در چابهار

 

پدیده‌ی منحصربه‌فرد چشمه‌ی گل فشان در حدود 100 کیلومتری شهرستان چابهار، در استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق کشور قرار دارد. چشمه‌ی گل فشان یا کوه‌های گل افشان با پرتاب گِل‌و‌لای سرد از وسط تپه به دامنه، شبیه نمایشی جذاب از پرتاب فواره­های آتش از کوه‌های آتشفشان هستند با این تفاوت که این‌بار به‌جای گدازه‌ی آتش، گِل از زمین می‌جوشد.

 بهتر است بدانید که پدیده‌ی شگفت‌­انگیز و حیرت­‌آور چشمه گل فشان، نه فقط از دیدگاه زیبایی قابل توجه است بلکه از لحاظ درمانی و دارویی نیز اهمیت زیادی دارد.  از گل­‌های چشمه‌ی گل فشان، برای درمان کمردرد، درد مفاصل، ناراحتی­‌های انقباض عروق، درمان تنگی عضلات و هم‌چنین معالجه‌ی عارضه‌­های پوستی استفاده می‌شود. 

معمای پیچیده ی چشمه ی گل فشان

پدیده‌ی گل فشان را در 95 کیلومتری غرب بندر کنارک، در زمینی وسیع و مسطح واقع در دشت کهیر در مجاورت روستای تنگ خواهید دید. در مورد معمای وجود چشمه‌ی گل فشان، باورهای خاصی وجود دارد. به‌طور مثال این‌که مردم محلی سیستان و بلوچستان باور دارند که پدیده‌ی چشمه‌ی گل فشان، با مَد یا بالا آمدن آب دریا، به‌خصوص در ایام گرم سال ارتباط دارد. ازطرفی این چشمه‌ها به‌نام «ناپگ» یا «ناف زمین» و یا «ناف دریا» شناخته می‌شوند. بهتر است بدانید فشار ناشی از مخازن انباشته از نفت و گاز در زیرزمین در خروج گل‌و‌لای از چشمه‌ی گل فشان مؤثر است.

ظاهراً زمین لرزه­ نیز در خروج گل­‌های پرتاپی از اعماق زمین به خارج از آن موثر است. ناگفته نماند که گاهی اوقات در هر بار پرتاب گل و لای، صدایی مانند شلیک از یک تفنگ، همراه با لرزشی محسوس در خاک احساس می­‌شود. البته پدیده‌ی نادر و اعجاب‌انگیز چشمه‌ی گل فشان، به‌صورت متناوب در هر 10 تا 15 دقیقه تکرار می‌شود.

کوه گل افشان

 کوه گل افشان چابهار با داشتن شکل مخروطی خود، در بلندای تقریبی 100 متری در بیابانی واقع شده که بر اثر فعالیت­‌های این پدیده تشکیل شده است. صعود به کوه گل افشان برای افراد سالم در شرایطی که بارندگی اتفاق نیفتد کار چندان سختی به‌نظر نمی‌رسد. در نوک قله، شما با گودالی از گِل مواجه خواهید شد که دارای عمقی برابر نیم متر و دهانه‌ای به قطر کمتر از یک متر است. تپه‌ی گل فشان هم بر اثر فعالیت­‌های همین چشمه پدید آمده است. البته شما در نزدیکی تپه، دو تپه‌ی دیگر هم خواهید دید که زمانی هریک دارای فعالیت گل فشانی یا به‌گفته‌ی مردم چابهار گل پاشانی بوده‌­اند.

اهمیت این چشمه‌ها از نظر توریستی موجب جذب گردشگر و رونق اقتصادی منطقه شده است. ایجاد جاده‌ی آسفالت، ساخت توقفگاه دارای سایه‌بان، تاسیس فروشگاه‌ و احداث مخازن آب آشامیدنی از مواردی‌ست که در این راستا انجام گرفته است. باید گفت تعداد چشمه‌های گل فشان در دنیا 800 مورد است که بیشتر از نیمی از آن‌ها در مناطق ساحلی دریای مازندران و دریای عمان وجود دارند. گِل حاصل از مواد سمی این پدیده، برای تهیه‌ی صنایع سفالی و اسباب‌بازی­های کودکان استفاده می‌شود.

همسفر با کلوت در تور چابهار

در تور چابهار و سفر به استان زیبای سیستان و بلوچستان و گشت‌گذار در شهر زیبای چابهار بخش جذابی از طبیعت جنوب شرق ایران را خواهید دید.