رودخانه‌ی شنی

1401/04/12


xx بازدید

مکان: رودخانه‌­ی شنی

شاخصه: رودی از شن در بیابان لوت

احتمالاً تا الان با شنیدن نام رودخانه تصویری که از این عارضه‌ی طبیعی در ذهنتان نقش می‌بندد مسیری طولانی در جغرافیای یک یا چند منطقه است که آبی روان در آن جریان دارد و پیچ و خم آن در نقاط مختلف، متفاوت است و عرض و حتی عمق آب آن کم و زیاد می‌شود. این تصویر قطعاً تصویری درست و دقیق از یک رودخانه‌ی آب است نه یک رود شنی!

اگر روزی هوس سفر به کویر و بیابان به سرتان زد و راهی عجیب‌ترین بیابان دنیا یعنی بیابان لوت شدید قطعاً باید منتظر دیدن جاذبه‌­هایی شگفت‌­انگیز و جذاب باشید. برخی از این جاذبه‌­ها به‌قدری عجیب و غریب و منحصربه‌فرد هستند که حتی با شنیدن اسم­شان، مات و مبهوت خواهید شد. یکی از این جاذبه‌­های دیدنی و خاص در این منطقه، رودخانه‌­ی شنی نام دارد. رود بزرگی از شن که ده‌­ها شاخه و جویبار داشته و با پای پیاده می­‌توانید در مسیر آن حرکت کنید.

اگر اهل سرچ و جست‌وجوی مطالب در اینترنت باشید احتمالاً وقتی به‌دنبال واژه‌ی رودخانه‌ی شنی می‌گردید جست‌وجوی شما نتیجه‌ی چندانی نخواهدداشت. رودخانه‌­ی شنی، واژه‌­ای‌ست که «آفتاب کلوت» برای این جاذبه‌ی کم‌نظیر در بیابان لوت برگزیده است و امروز بعد از سال‌ها این عارضه‌ی طبیعی در بیابان لوت به همین نام شناخته می‌شود.

 این رودخانه‌ی شن در استان کرمان، شهر شهداد و منطقه‌­ی کلوت­‌های شهداد قرارگرفته‌­است؛ شکل طبیعی این رودخانه به‌گونه‌ای‌ست که در فاصله‌­ی ایجاد شده‌ی بین کلوت­‌ها، مسیری ساخته‌شده که شبیه به یک رود است که به‌جای آب، شن و سنگ درون خود دارد.

شن­‌های این مسیر، توسط باد و طوفان به‌راحتی جا‌به‌جا می‌­شوند و تغییر مسیر می‌دهند. اگر بیش از یک‌بار به این منطقه‌ی بیابانی سفر کرده باشید، به‌وضوح خواهید دید که دوام و استقامت کلوت­‌ها به همان شکل و سبک و سیاق باقی‌مانده و تغییری نکرده است. اما حالت رودخانه‌­ی شنی تغییر یافته است. این حرکت شن­‌ها، مانند یک رودخانه‌ی جاری است که همین ویژگی، دلیل نام‌گذاریِ این جاذبه است.

در زبان علمی، این پدیده «لات» نام دارد. لات­‌ها، مسیر­هایی بیابانی هستند که توسط باد و آب شکل‌گرفته و به دره­ شباهت دارند. رودخانه‌­ی شنی درواقع از لات­‌های پرپیچ و‌خم شکل‌گرفته و شن­‌هایی را در خود نگه‌داشته که به‌آسانی با وزش باد جا‌به‌جا می­‌شوند و مسیر رودخانه را تغییر می‌دهند. شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که سنگ‌­های موجود در رودخانه‌­ی شنی را می‌توان به‌شکل «سَند بِلاست» یا همان «ماسه‌پاشی» فرآوری کرد و در صنایع ساخت سنگ‌­های تندیسی و کتیبه­‌ای از آن‌ها استفاده کرد.

تجربه‌ی تماشای رودی از شن و گذر از آن در بیابانی عظیم و باشکوه قطعاً تجربه‌ای خاص و رویایی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

سفر به سرزمین لوت و تماشای جاذبه‌های این جغرافیای شگفت‌انگیز و غریب خاطره‌ای شیرین را در دل گردش‌گران و طبیعت‌گردان به‌جا خواهد گذاشت. از ما می‌شنوید برای دیدن و لمس طبیعت بیابان لوت لحظه‌ای درنگ نکنید و در فصل سفر به کویر حضور در این پهنه‌ی زیبا را از دست ندهید.