رود شور (دریاچه‌ی فصلی)

1402/09/18


xx بازدید

مکان: رود شور و بلورهای نمکی

شاخصه: جاذبه‌ی طبیعی در دل کویر

وقتی حرف از کویر و بیابان می‌شود؛ کمتر کسی تصور وجود رودخانه و حتی برکه را در کویر می­کند. جالب است بدانید میان دنیای شگفت­انگیز و جاودانِ بیابان لوت، رودی جریان دارد که نام خود را از طعم شورَش گرفته و «رود شور» نام دارد.  این رود برای رسیدن به بیابان لوت، راه زیادی را پیموده­است.

رودشور، رگِ حیاتِ کویر بوده و جدایی از لوت را با سفر به کوه­های بیرجند، واقع در خراسان جنوبی تا میانه­های چاله­ی لوت جبران کرده است. این رودِ شور در مسیر خود، نمک زیادی را همراه خود می‌آورد و رفته‌رفته بر مقدار آن اضافه شده و تا رسیدن به لوت مرکزی، به بالاترین حد شوریِ خود خواهد رسید. این‌جاست که بیشتر به وجه‌تسمیه‌ی این رود پی می‌بریم.

 رود شور در ابتدای سفر خود، باریک بوده و هر چه بیشتر در مسیر لوت پیش‌روی می­کند، پهن­تر می­شود و به عرض آن اضافه می‌شود. گویا تجربه­ی سفرهای کویری، آن را پخته­تر کرده­است. در انتهای مسیر به‌قدری عریض شده که هیچ عمقی در آن باقی نمی­مانَد؛ انگار که از آن­جا به بعد، لوت است که رود را در آغوش گرفته­ و از تلاش بی‌دریغ رود تقدیر می‌کند.

کسانی‌که طعم سفر به بیابان لوت را چشیده‌اند خوب می‌دانند که لوت را باید با چشمِ دل دید؛ این بیابان، دیارِ یافتن­های بسیار است و دیدنی­های آن ناتمام و بی‌انتهاست.

تا چند سال قبل، این رود را تنها رودِ دائمیِ بیابان لوت می­گفتند؛ اما با پیدا شدن رودهای «کال لوت» و «روان رود»، برای این لقب، رقبای دیگری هم پیدا شد. یکی از مسیر­های گذر این رود، عبور از پای تپه‌ی گندم بریانِ معروف است که به زیباییِ هرچه تمام­تر دو آبشار طبیعی را رقم می­زند. همان­طور که از نام رودشور پیداست، یکی از بزرگ­ترین و مهم­ترین ویژگی­های آن، نمکِ فراوان موجود در آن است؛ حضور این نمک، وقتی جذاب‌تر می­شود که در چاله­ی رود شور، آب، بازگشتی دوباره روی سطح بیابان لوت دارد و در ادامه حوضچه­هایی خواهد ساخت. این حوضچه­ها، توسط بلور­های نمکی احاطه شده که جلوه­ی زیبایی به رود شور داده است. این بلورهای نمکی هم یکی از جذابیت­های بازدید از رود شور است. غلظت نمک این رود در فصل­های کم­آب به‌اندازه‌ای‌ست که بلور­های نمک زیبایی در کنار رود، دیده می­شود. ترکیب جاذبه­های دیدنی بیابان و همراهی با تیم حرفه‌ای کویرنوردی از کلوت، تجربه‌ای به‌یادماندنی از یک سفر خاص را برای هم­سفران به ارمغان می­آورد.