کمپ کویری کوتوها

1402/01/01


xx بازدید

مکان: کمپ کویری کوتوها

شاخصه: کمپی کویری از جنس طبیعت

همان‌طور که می‌دانید معنای کلمه‌ی کمپ در زبان فارسی معادل اردوگاه است و مکانی‌ست که طبیعت‌گردان و کوه‌نوردان برای اقامت در طبیعت انتخاب می‌کنند و در آن‌جا چادر می‌زنند. اما کوتو واژه‌‌ای‌ست محلی که برای نامیدن چیزی شبیه آلاچیق به‌کار برده می‌شود.

کسانی‌که اهل سفر به کویر و بیابان، به‌خصوص مناطق بیابانی اطراف کرمان هستند احتمالاً گذارشان به کمپ کوتوها خورده است. در حاشیه­ی غربی بیابان لوت، کمپ کویری شهداد یا به زبان محلی، کمپ کوتوها وجود دارد. این کمپ که تنها کمپ کویریِ بیابان لوت به حساب می­آید، فاصله­ای حدود 27 کیلومتر تا شهر شهداد واقع در استان کرمان دارد.

 کمپ کوتوها درجایی مجاور سرزمین خیالیِ کلوت­ها قرارگرفته و بد نیست بدانید که باوجود قرارگیری در بیابان لوت، به‌دلیل واقع‌شدن میان چند کلوت، دوام مناسبی برابر باد و طوفان داشته و کلوت­های اطراف آن، چون سدی استوار از آلاچیق­های کمپ محافظت می­کنند.

در این منطقه گاهی صدای غُرشِ طوفان­ها به‌قدری زیاد می­شود که چیزی توان رویارویی با آن ­را ندارد. به همین دلیل در شرایط بد جوی، به دلیل تامین امنیت جانی گردشگران، امکان اسکان و اقامت در این کمپ وجود ندارد. چون سازه‌ی زیربنایی کوتوها از شاخ و برگِ درختان کویری تشکیل شده است که توان مقاومت برابر طوفان­های شدید را ندارند.

در زبان محلیِ بومیانِ شهداد، به آلاچیق­هایی که اشکال مستطیلی دارند «کَوار» و به آلاچیق­های نیم‌کره­ای «کوتو» می­گویند. دلیل نام‌گذاری این آلاچیق­ها، کمپ کویری یا بیابانیِ کوتوها است. تعداد این کمپ­های ساخته شده حدود 36 عدد است. ساختمان این کوتوها از شاخ و برگ نخل و گیاهان و درختان بیابانی ساخته شده است. برای مقاومت و استحکام بیشتر کوتوها، سکویی از آجر و سیمان زیر هریک از آن‌ها ایجاد شده که این سطح صاف کوتوها را روی خود نگه دارد.

غیر از قسمت پایینی کوتوها، مسیر حرکت بین آن­ها نیز به‌شکل پیاده‌رویی مناسب ساخته‌شده است. جالب اینجاست که این مجموعه کمپ بیابانی، امکانات رفاهی مناسبی مانند آب، برق، سرویس بهداشتی و... دارد و برای دوست­داران طبیعت و علاقه­مندان به تجربه­ی چند ساعت زندگی در کویر و بیابان فضایی دنج، آرام و امن را درمجاورت کلوت‌ها در بیابان عظیم لوت فراهم کرده است. ازطرفی حضور نگهبانان و مامورینی که وظیفه‌ی ایجاد امنیت در این نقطه را برعهده دارند اسباب رضایت و آرامش‌خیال را برای طبیعت‌گردان فراهم کرده است.

استراحت و اقامت در مکانی که به همسایگیِ شهر رویاییِ کلوت­ها مشهور است، آرامشی عجیب را به گردشگران القا خواهدکرد. مناظر اطراف این کمپ بیابانی، فکر و ذهن هر بیننده‌ای را درگیر خود خواهد کرد. نگاهی عمیق و حضوری به‌یادماندنی که خاطره‌ی آن تا مدت‌ها مانا و ماندگار در خاطرتان ثبت خواهدشد. حضور در جهانی عظیم که افق دیدتان بیابان لوتِ بی‌کران خواهد بود و کلوت­های کهن و استوار در سکوت عمیق بیابان.