ژئو پارک

1401/11/11


xx بازدید

مکان: ژئوپارک قشم

شاخصه: وجود جذابیت‌های منحصربه‌فرد طبیعی

 

بیایید کمی قشم را از چشم دیگران و البته از دید سازمان‌های بین‌المللی مثل سازمان جهانی یونسکو، ببینیم؛ قبل از هرچیز لازم است بدانیم وقتی چند پدیده­ی بارز زمین شناسی در منطقه­ای با وسعت کافی و مرز­های مشخص قرار گیرد، این منطقه شرایط لازم و طبیعیِ ثبت شدن به عنوان ژئو پارک در یونسکو را دارد.

بد نیست این نکته را هم اضافه کنیم که به تمام پدیده­های موجود در یک ژئو پارک، ژئو سایت می­گویند. البته وجود آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی نیز تناقضی با ثبت یک محل به‌عنوان ژئوپارک ندارد و بر جذابیت و زیبایی آن نیز می­افزاید. اما مرحله­ی آخر و مهم در فرآیند ثبت یک ژئو پارک، نگهداری و حفاظت حرفه­ایِ آن منطقه با مدیریت و نظارت دقیق است.

به‌طورکلی ژئوپارک‌ها مناطقی هستند که تنوع زیستی در کره‌ی خاکی را اثبات می‌کنند و حفاظت و مراقبت از آن‌ها برعهده‌ی افراد بومی و جوامع محلی منطقه است که طبق برنامه‌های مشخص و مدون توسط مدیریت ژئوپارک‌ها آموزش می‌بینند.

ژئو سایت­های قشم

دره‌ی ستاره­ها

درست است که دره­ی ستاره­ها در محدوده­ی جغرافیاییِ ژئو پارک قرار ندارد، اما شاخصه­ی زمین شناسی و البته جذابیت و زیبایی آن باعث شد به‌راحتی مورد پذیرش یونسکو قرار بگیرد. به اعتقاد زمین­شناسان، تاریخ شکل‌گیری این دره‌ی مخوف و شگفت‌انگیز به میلیون­ها سال پیش می­رسد و علت رسیدن به این شکل و ظاهر عجیب، گذشت زمان، وزش باد و بارش باران بوده­است. همچنین دیواره­های عمودی، ستون­های سوزنی شکل، پل­ها و حفره­های متعدد و زیبا، درکنار سکوت عجیب دره بر زیبایی و خاص بودن این ژئو سایت افزوده است.

 

دره‌ی تندیس­ها

سطح روی دیواره­های این دره به طور معمول از تَرَک­های گِلی پوشیده شده­است. این دره که از لحاظ ساختاری اندکی شبیه به دره­ی ستاره­هاست درواقع بازمانده‌ی یک فرسایش عمیق است که سر از دریا بیرون آورده و طی سال‌ها لایه‌های رسوبی آن صیقل داده شده و شکل ظاهری زیبایی پیدا کرده و به شکل امروزی آن درآمده است.

دولاب

منطقه­ی دولاب در کوه­پایه‌ی‌ شمالی گنبد نمکی قرار دارد. شهرت این روستا و بندر در جزیره‌ی قشم به‌دلیل وجود چاه‌های آب شیرینی‌ست که اهالی، آب آن را به کمک دولاب یا همان دلو به سطح زمین می‎رساندند و از آن استفاده می‌کردند.

بام قشم

فلاتی پهناور که ارتفاعی حدود 120 متر دارد، به بام قشم معروف شده­است. با ایستادن در این ارتفاع، هم در سمت جنوبی و هم سمت شمالیِ جزیره، خلیج فارس زیبا را به وضوح خواهید دید. لایه­های مارن و ماسه­سنگ در تمام دوره‌های تاریخی نشان­‌دهنده‌ی پیش­روی و پس­روی آب دریا بوده­است.

تنگه­‌ی چاه کوه

تنگه‌ی حیرت‌انگیز چاه‌کوه با دیواره‌های بلند و اشکال هندسی تودرتو و منحصربه‌فرد، نتیجه‌ی میلیون‌ها سال، فعالیت طبیعت و عوامل شگفت‌انگیز همراه با آن بوده است، منطقه‌ای مخوف و خارق‌العاده که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. دلیل نام‌گذاری این تنگه، وجود چاه‌هایی است که در گذشته برای جمع‌آوری آب باران در کف تنگه، ساخته شده است.

 

دره‌ی شور

این دره که به زبان بومیان جزیره، هوباد نامیده می‌شود، قدیمی­ترین لایه­ی رسوبیِ قابل مشاهده­ی ژئو پارک قشم است. دره شور در مرکز تاقدیس روستای سلخ قرار دارد و به همین دلیل، منابع سرشار گازی در آن وجود دارد.

مهم‌ترین دلیل اهمیت این دره ویژگی زمین ریخت شناسی آن است که نمایی زیبا و چشم‌اندازی خواستنی و شگفت‌انگیز به آن داده است. وجود آبراهه‌های زیبا و جذاب روی دامنه‌های اطراف دره و تپه‌ماهورهایی که از جنس آهک و مارن هستند فضایی منحصربه‌فرد را میان سکوت و آرامشی عمیق ایجاد کرده که هر بیننده‌ای را مات و مبهوت خود خواهد کرد.

کور کوراکوه

این سایت در مجاورت روستای گیاه­دان قرار گرفته است. کورکوراکوه نیز مانند دره‌ی ستاره­ها خارج از محدوده­ی ژئو پارکیِ قشم است و به علت جذابیت و زیبایی مورد قبول یونسکو واقع شده­است. ساختار عمومیِ این نقطه از جزیره، پستی بلندی‌هایی­ست که بیشتر از جنس مارن بوده و به‌علت فرسایش توسط آب­های جاری، دره و تنگه بین آن ایجاد شده­است.

کوه نمکدان

کوه نمک­دان هم یکی دیگر از ژئوسایت­های قشم بوده که به‌گفته­ی کارشناسان، طولانی­ترین غار نمکیِ جهان را در دل خود جای داده­است؛ اطراف کوه نمکدان هرگوشه را که ببینید دره‌های سفید رنگ را در مناطقی مشاهده می‌کنید که سطح زمین هم با لایه‌ای از نمک پشیده شده و به رنگ سفید درآمده است.

ژئوپارک قشم یکی از دیدنی‌ترین مناطق روی کره‌ی زمین است. سفر به این جزیره‌ی زیبا را که به جزیره‌ی عجایب هفت‌گانه معروف است به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.