دره‌ی مجسمه‌ها

1402/09/18


xx بازدید

مکان: دره‌ی مجسمه­ها

شاخصه: جاذبه‌ای طبیعی در جزیره‌ی هرمز

شاید زیباترین و بهترین جزیره‌ی خلیجِ همیشه فارسِ ما جزیره‌ی هرمز است. منطقه‌ای استراتژیک، خاص و جذاب که از دید طبیعت‌گردان محبوبیتی بی‌اندازه دارد.

در قسمت جنوبیِ جزیره­ی هرمز و در بخش ساحلیِ آن، پستی بلندی­های عجیب و غریبی وجود دارند؛ سنگ‌ها و صخره­هایی که میلیون­ها سال غرق در آب بوده و اکنون تلالو نور آفتاب را روی تن سنگی خود احساس می­کنند. حتی اگر اسم این منطقه را ندانید، با دیدن آن و گشت‌و‌گذار در اطراف دره‌ی مجسمه‌ها متوجه خواهید شد که انتخاب واژه­ی مجسمه برای این دره بسیار مناسب بوده و به‌زیبایی مشخصات و شکل ظاهری آن را در خود جای داده­است.

دره­ی مجسمه ها درحقیقت، نامی­ست که بومیان و نخستین بازدیدکنندگانِ جزیره­ی شگفت‌انگیز هرمز روی آن گذاشته­اند. دره­ی مجسمه­ها یکی از بکرترین جاذبه­های جزیره­ی هرمز و حتی استان هرمزگان است. جالب است بدانید که شناختن مسیر گذر از لابه‌لای صخره­ها، کار ساده­ای نیست و بهترین راه‌حل، همراهی یک راهنمای محلی با شما­ست. علاوه‌براین، سفر به همراه کسانی‌که کاملا با جغرافیای منطقه­ی موردبازدید آشنا هستند کنار توضیح و توصیف آن جاذبه، لذت بازدید از آن را بالاتر خواهدبرد.

وقتی به دره­ی مجسمه‌ها می­رسید، خواه‌ناخواه، قوه­ی تخیل شما شروع به‌کار کرده و هر صخره را شبیه اشیا و یا جانداران مختلف خواهید دید. اگر اطرافتان را خوب نگاه کنید حتما کسانی را خواهید دید که حدس و گمان خودشان از شکل ظاهری صخره و دره‌ها را به دیگران نشان می‌دهند. برخی هم هستند که تنها سکوت کرده و به‌دنبال یافتنِ چیزهای تازه­ می­گردند.

بی دلیل نیست که هرمز را جزیره­ی رنگارنگ نامیده­اند؛ چرا که هر سوی این جزیره، جذابیتی متفاوت از جاهای دیگر دارد. تراشیده شدن و صیقل‌خوردن هنرمندانه‎‌ی صخره­ها در فرآیندی به‌نام فرسایش، جاذبه­ای ساخته که وقتی به هر سمت آن نگاه می­کنید، احساس غریبی به شما دست می­دهد.

 اگر به گذر از این صخره­های هزارشکل و لایه‌لایه ادامه دهید به ارتفاعی خواهید رسید که شاید باشکوه‌ترین نمای جزیره­ی هرمز باشد؛ در این منظره‌ی کم‌نظیر، اقتدار و شکوه تنگه­ی هرمز قابل رویت است. این جنس صحنه­ها را فقط می‌توان در سکوت دره­ی مجسمه­ها دید و ثانیه ثانیه­اش را با تمام وجود به‌خاطر سپرد.

 اگر به‌جایی رسیدید که چشمتان از مناظر اطراف سیراب شد و باز هم وقت اضافه آوردید که احتمال آن بسیار پایین است گرفتن عکس یادگاری در مناظر چشم‌نواز جزیره به‌خصوص در زمان غروب آفتاب را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید که شاید تنها یک‌بار در زندگی شما اتفاق بیفتد.

فراموش نکنید که هرمز نه‌تنها یکی از مناطق خاص و بکر ایران که یکی از عجیب‌ترین نقاط کره‌ی زمین است؛ پس برای حفظ این میراث ملی باید به نگهداری و حفظ آن به‌شکلی ویژه و خاص توجه داشت تا این نمونه‌ی بی‌همتا در زمینی‌شناسی برای آیندگان به یادگار بماند.