جویبار رنگ ها

1402/09/14


xx بازدید

مکان: جویبار رنگ‌ها در هرمز

شاخصه: منطقه‌ای سرشار از خاک‌های رنگی در جزیره‌ی هرمز

 

جزیره‌ی هرمز تنها 30 دقیقه با هرمزگان فاصله دارد. زمانی که به حوالی این جزیره‌ی 42 کیلومتری می‌رسید سکوت عمیقی همه جا را فراگرفته است. نام جویبار رنگ‌ها در هرمز به‌دلیل وجود تنوعی رنگین‌کمانی از خاک در این جزیره‌ی اسرارآمیز است که هر چشمی را مات و مبهوت وخیره‌ی عظمت و زیبایی بی‌حد و حصر خودش می‌کند.

بیشتر زمین‌شناسان هرمز را به چشم یک بهشت تحقیقاتی می‌بینند. این جزیره‌ی زیبا در ابتدا «لارون» نام داشته و تا قرن 14 میلادی نیز به‌همین نام خوانده می‌شده است. علت تغییر نام آن، فرار حاکم شهری به‌نام «هرمز» به اطراف میناب بود. این شخص از بیم حمله‌ی مغولان به جزیره‌ی لارون گریخت و پس از آن این جزیره به نام «هرمز» مشهور شد.

هرمزِ جدید پس از گذشت زمان کوتاهی به یک مرکز تجاری بین‌المللی تبدیل شد. آوازه‌ی این جزیره تا هند و آفریقا نیز رسیده بود. این رونق تا زمان اشغال جزیره توسط پرتقالی‌ها ادامه داشت. پس از بیرون راندن پرتقالی‌ها توسط شاه عباس صفوی، هرمز مرکزیت خود را از دست داده و مرکز تجاری به «گمبرون» منتقل شد که پس از آن بندرعباس، نام گرفت.

روستای هرمز

این روستا با کوچه‌های پرپیچ و خم، تنها بخش کوچکِ مسکونی در جزیره بوده است و حوالی آن تنها طبیعت بکر و منحصربه‌فرد وجود داشته است. گرچه این منطقه امروز فاقد مکان مناسبی برای اسکان مسافران است اما در گوشه و کنار، طبیعت‌گردانی را می‌بینید که برای گذراندن اوقات خود در ساحل جزیره، کمپ کرده‌اند.

جویبار رنگ ها در هرمز

جویبار رنگ‌ها در هرمز، منطقه‌ای با خاک‌های رنگارنگ است که به‌دلیل نمای بی‌نظیر و شگفت‌انگیز از برترین نقاط گردشگری در جزیره‌ی هرمز است که گردشگران زیادی را از سراسر ایران و جهان به خود جذب کرده است. در میانه‌ی این خاک‌های رنگی، کوهی قرمز رنگ وجود دارد که خاک آن خوراکی است و به‌عنوان ادویه استفاده می‌شود.

همسفر با کلوت در تور قشم و هرمز

برای تماشای جویباری از رنگ و ثبت خاطراتی کم‌نظیر و به‌یادماندنی در نقطه‌ای اسرارآمیز از جنوب ایران در دل خلیج فارس همسفر با کلوت، راهی تور قشم و هرمز شوید.