الهه‌ی نمک

1401/09/14


xx بازدید

مکان: الهه‌ی نمک، جزیره‌ی هرمز

شاخصه: صخره‌ی نمکی در جزیره‌ی هرمز

الهه‌ی نمک

شگفتی­ها و زیبایی­های تمام نشدنیِ استان هرمزگان و جزیره­ی هرمز، تمام‌نشدنی‌ست و هرگوشه‌ی منطقه را که نگاه می‌کنیم چیزی هست که سر ذوقمان بیاورد. الهه‌ی نمک، یکی از بلورهای نمکیِ موجود در سطح جزیره­ی هرمز بوده و طی سالیان دراز ساخته‌شده و توسط باد و باران فرسایش پیداکرده و امروز به شکل و رنگ جالبی رسیده است. این شبه تپه­ی نمکی، به‌وسیله‌ی خاک­های رنگارنگ موجود در سطح جزیره پوشیده شده و رنگ­های چشم نوازی به خود گرفته است.

به گفته­ی بومیان این جزیره، این روزها بازدید از این جاذبه بیشتر شده و بازدیدکنندگان برای رسیدن به الهه‌ی نمک، مسیر­های نمکی را پیاده و یا به شکل سافاری می­پیمایند. بازدیدکنندگان الهه‌ی نمک برای رسیدن به آن از مسیرهای زیبا و بکرِ هرمز عبور می‌کنند و به دره‌ی سکوت می­رسند.

 این دره، همان­طور که از اسمش پیداست، در منطقه‌ی آرام و ساکت و دنج در جزیره­ی هرمز واقع‌شده است. الهه‌ی نمک در نزدیکی این دره قرار دارد و به انتظار ملاقات با همسفران کلوت نشسته است. این توده­ی نمکی جذاب، به زیبایی هر چه تمام به‌صورت طبیعی تراش خورده و در بستر خاک­ و سطح رنگیِ جزیره، جای گرفته­ است.

به‌طورکلی به جزیره­ی هرمز، لقب گنبد نمکی را داده­اند. زیرا آب منطقه­‌ای که در آن قرار گرفته­، به‌قدری شور است که اگر دستتان را درون آب ببرید و کمی برای خشک شدن آن منتظر شوید، خواهید دید که بخشی از دست شما را هاله­ای سفید پوشانده است و ذرات نمک به‌وضوح دیده می‌شوند. همین تراکمِ میزان نمک در منطقه، موجب به وجود آمدن این توده­های نمکی شده است. این بنای طبیعی و سایر انباشت‌های نمکی در جزیره­ی هرمز، به‌همین علت ساخته شده و به شکل­های مختلف در جزیره وجود دارند. در قسمت زیرین توده­ی الهه‌ی نمک، بخشی به شکل غار و فرو رفتگی ایجاد شده که آن را با عنوان غارِ الهه‌ی نمک یا الهه‌ی نمک فیروزه­ای مورد خطاب قرار می­دهند. این غار به‌قدری کوچک است که به‌راحتی با انداختن نور چراغ­قوه، انتهای آن دیده می­شود.

موضوع جالب این است که این غار منحصربه‌فرد برای عکاسی و ثبت خاطره، سوژه‌ای جذاب و کم‌نظیر است. منظره‌ی بسیار زیبایی که موقع عکاسی پشت سر شما نمایان می‌شود، جلوه‌ی عکس و فیلم شما را چند برابر می‌کند.

الهه‌ی نمک، تنها نمکی­ست که به هیچ عنوان برای انسان ضرری نداشته و بازدید از آن باعث آرامش درونی و زدودن انرژی­های منفی خواهد شد. همسفر با کلوت، راهیِ مناطق خاص و بکر ایران شوی و حرفه­ای سفرکردن را تجربه کنید. گنبد نمکیِ خلیجِ همیشه فارس، به قدری زیبا و مجذوب کننده ­است که شنیدن و حتی دیدن عکس­هایش، جان مطلب را ادا نمی­کند و فقط با گام برداشتن در جای جای آن می­شود، احساس سرخوشی و پر مهریِ جزیره را تجربه­ کرد.