جزیره ناز

1402/09/10


xx بازدید

نازترین بخش جزیره‌ی قشم، جزایر ناز

به اعتقاد من یکی از عجایب هفت‌گانه‌ی قشم، همین بخش حیرت‌انگیز است. «جزایر ناز» با وسعت حدود 3 هکتار در فاصله‌ی 22 کیلومتری از شهر قشم، قرار دارند. منطقه‌ای جذاب و دیدنی که ساحلی صخره‌ای دارد.

اما ناز بودن این جزایر، داستانی دارد که باید آن را بشنوید تا وجه تسمیه را متوجه شوید. در فاصله‌ی حدود یک کیلومتری از ساحل شرقی، دو جزیره‌ی کوچک وجود دارند که از ساحل دور نیستند. درواقع نمی‌توان گفت که این جزایر، بخشی از خشکی هستند یا جزیره‌ای کوچک در عمق دریا!؟

داستان از این قرار است که ارتباط این جزایر با خشکی به جزرومد آب مربوط است. زمانی‌که جزر رخ می‌دهد جزایر ناز به خشکی وصل می‌شوند و با پایین رفتن سطح آب دریا می‌توانید پیاده یا با ماشین به آن‌ها سفر کنید. اما در زمان مد و بالا آمدن آب دریا، جزایر ناز از ساحل جدا می‌شوند. با درنظرگرفتن زمان جزر و مد دریا شما حدود 4 ساعت، فرصت دارید تا از این پدیده‌ی طبیعی استفاده کنید و در این فاصله قدم بزنید یا با هر وسیله‌ای خودتان را به جزایر ناز برسانید.

 تغییر حالت آب در این جزیره، صحنه‌هایی را برای شما پدید می‌آورد که شاید در عمرتان یک‌بار اتفاق بیفتد. اگر در مسیر بین ساحل و جزایر ناز قدم بزنید؛ زیر پاهایتان بسیاری از موجودات زنده‌ی دریایی را به‌چشم خود خواهید دید؛ خرچنگ‌ها، جلبک‌ها، ماهیان و انواع موجودات آبزی پیش چشم شما خودنمایی می‌کنند و زیبایی طبیعت را به‌رخ می‌کشند.

 در این مدت به‌راحتی می‌توانید روی سطح دریا آفرودسواری، شترسواری یا اسب‌سواری کنید و از لحظات خود در این جزایر شگفت‌انگیز، لذت ببرید. ساحل مرجانی و جنس صدف‌ و صخره‌های این بخش از خلیج‌فارس، خاص و منحصربه‌فرد است و برای کسانی‌که به ورزش‌های آبی به‌خصوص غواصی علاقه دارند؛ خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی خواهد بود.

اجتماع ساحل شگفت انگیز و امواج دریا با وجود آب‌وهوای دلپذیر در فصول پاییز و زمستان، شرایط را برای انجام ورزش‌های هوایی از جمله پاراگلایدر، مهیا می‌کند.

فضای جزایر ناز به‌گونه‌ای‌ست که امکان ماهیگیری و بهره بردن از سکوت و آرامش در گوشه‌ای از جزیره، به‌دور از هیاهو و شلوغی مرسوم در زندگی شهری، فراهم است. اگر اهل هیچ‌یک از این تفریحات نیستید و ترجیح می‌دهید در سکوت از زیبایی ساحل و دریا استفاده کنید؛ جزایر ناز، انتخاب مناسبی برای این موضوع هستند. قدم زدن در ساحل و تماشای غروب و دورنمای جزیره‌ی هرمز و لارک حتماً خاطره‌ای زیبا برای شما خواهد بود.

در مورد وضعیت این جزیره باید گفت که جزایر ناز تا حدود 50 سال قبل مسکونی بوده‌اند و ماهیگیران از آن به‌عنوان نوعی انبار ذخیره برای ماهی‌ استفاده می‌کردند. اما امروز تنها در حد چند سایه‌بانی است که باز هم ماهیگیران در زمان ماهیگیری از آن استفاده می‌کنند. به‌عبارت دیگر حیات این جزیره، تنها در زمان پایین رفتن آب دریا و حضور گردشگران و اهالی بومی قشم است که در آن نقطه جمع می‌شوند و یکی از جذابیت‌های توریستی منطقه را زنده نگاه می‌دارند

در بازدید از نازترین جزایر خلیج‌فارس، کلوت شما را همراهی خواهد کرد.