کاخ کاسا لوما

1402/09/18


xx بازدید

کاسا لوما، بنایی بر فراز تپه‌های تورنتو

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی واقع در شهر تورنتو،کاخ کاسالوماست. این کاخ به‌شکلی طراحی‌شده که شما را به‌یاد کاخ‌های قرون وسطایی می‌اندازد و سبک آن به سبک نئوگوتیک است. کلمه‌ی کاسالوما در اسپانیایی، به‌معنی خانه‌های روی تپه است.

این کاخ در ابتدا متعلق به سِر هِنری پِلات، تاجر اهل تورنتو بود. پلات در زمان نوجوانی و در سفری که به اروپا داشت شیفته‌ی کاخ‌های اروپایی و سبک و سیاق آن‌ها شده بود. همین موضوع سبب شد تا سال‌ها بعد، چند میلیون دلار از ثروتش را برای واقعی‌کردن رویایش هزینه کند و کاخی با همان شکل و شمایل در تورنتو بسازد. این کاخ جادویی که در سال 1914 روی تپه‌ای مشرف به شهر تورنتو ساخته شده دارای گذرگاه‌های مخفی، تونل‌های زیرزمینی، باغ‌های سرسبز و راهروهای تودرتوست.

 در داخل کاخ حدود 100 اتاق وجود دارد که شامل30 حمام می‌شود و به‌دست300 کارگر و با هزینه‌ی 3 میلیون و 500 هزار دلار ساخته شده است. کاسا لوما دارای پنج هکتار باغ، سه‌طبقه ساختمان، اصطبل و زیرزمین است. هریک از طبقات، شامل راهروهای مخفی و اتاق‌های مجلل است.

در طبقه‌ی هم‌کفِ بنا، می‌توانید تالار بزرگ، کتاب‌خانه، اتاق ناهارخوری، اتاق بیلیارد، اتاق بلوط، اتاق ویژه‌ی سیگار و اتاق ویژه‌ی مطالعه برای شخص سِر هنری را ببینید. طبقه‌ی دوم، شامل سوییت و حمام سِر هنری، سوییت و حمام بانو پلات، سوییت مهمان، اتاق پنجره‌دار و اتاق گِرد است. در طبقه‌ی سوم پله‌های منتهی به برج و اتاق‌های گوناگون قرار دارند. شاید جالب‌ترین بخش عمارت، یک تونل 244 متری در زیرزمین کاخ است.

غیر از تمام مواردی که راجع‌به آن‌ها صحبت کردیم شما می‌توانید جذابیت‌های منحصربه‌فرد و خاصی را در این کاخ باشکوه ببینید و لذت سفر به کانادا را کامل کنید. کتاب‌خانه‌ای با ده‌هزار جلد کتاب، سالن پرورش گل و گیاه با کف‌پوش مَرمَری، باغ‌های زیبا و پُر از گل با کف‌پوش‌هایی از جنس کاشی اسپانیایی، تالاری بزرگ و مجلل با چلچراغ‌های چوبی را تنها می‌توانید در عمارت کاسا لوما ببینید. به این موارد یک منطقه‌ی تیراندازی، بولینگ، درب‌های برنزی و دو گذرگاه مخفی چند طبقه هم اضافه کنید.

این خانه، امروزه به‌عنوان یک موزه شناخته می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند از ظرافت‌ها و شکوفایی هنر اروپایی به‌کار رفته در آن لذت ببرند. اشیا و لوازم موجود در این کاخ از ده‌ها سال پیش دست‌نخورده باقی مانده‌اند. پس از ترک این خانه توسط سِر هنری و همسرش به‌دلیل بدهی مالی، مالکیت آن برعهده‌ی شهردار تورنتو قرار گرفت. در طول سال، باغ کاخ کاسا لوما میزبان رویدادها و برنامه‌های متفاوتی است. عصر هرروز و بعد از پایان ساعت کاریِ کاخ‌موزه، این کاخ برای برگزاری مراسم و حتی جشن‌های عروسی اجاره داده می‌شود. از طرفی عمارت کاخ و ساختار معماری آن باعث شده که بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های مختلف در آن فیلم‌برداری شوند.

در سفر به کانادا، بازدید از کاخ کاسالومای تورنتو را از دست ندهید.