جزیره هرمز

1401/11/11


xx بازدید

مکان: جزیره‌ی هرمز

شاخصه: جزیره‌ای از خاک‌های هزاررنگ

چرا هرمز؟

برای تماشای رنگین­کمانِ خلیج همیشگی فارس شما را به استان هرمزگان و جزیره­ی هرمز دعوت می­کنیم. دنیایی رنگ­آمیزی شده با دستانِ طبیعت که با چرخش چشم­ها، در هر سمت رنگ­های سرخ، طلایی، نقره­ای، سفید و... را خواهید دید. درباره­ی نام­گذاریِ این جزیره لازم است بگوییم که به گفته­ی کارشناسان، شیوه‌ی نگارش نام این جزیره در زبان محاوره­ی امروزی تغییر کرده و نگارش درست آن، هرموز یا هرمزد است؛ خودِ این واژه­ها نیز از خورموز، به معنیِ لنگرگاه و یا خورموغ، به معنیِ بندرِ ایالت موغستان (میناب)  گرفته شده‌اند.

تنگه‌ا‌ی استراتژیک با نام هرمز

جزیره­ی هزاررنگ و رویایی هرمز، به دلیلِ قرارگرفتن درموقعیت بسیار مناسبِ جغرافیایی و نزدیکی به تنگه­ی هرمز، گنجی ارزشمند و قابل‌توجه به‌حساب می­آید. پیشینه­ و شواهد تاریخی که از این جزیره به‌جا مانده است نشان‌دهنده‌ی همین موضوع است که جزیره‌ی هرمز از نظر راهبردی و بازرگانی با اهمیت بود­ه­است. شکل ظاهری هرمز زیبا و دوست‌داشتنی از نقشه­های هوایی به سفره ماهی یا صدف شبیه است و مساحتی حدود 50 کیلومتر دارد. قرار داشتن جزیره در دهانه­ی تنگه­ی هرمز یکی از بزرگ­ترین دلایلِ اهمیت آن است.

بهشت و موزه‌ی زمین­شناسان، لقبی‌ست که به‌دلیل وجود کانی­ها و سنگ­های متعدد در جزیره‌ی هرمز به آن داده­اند. به علاوه، وجود آبسنگ­های مرجانی، سواحل صخره­ای، پوشش گیاهیِ بومی، غارهای دریایی، اماکن تاریخی و مذهبی و حیاط وحشی خاص و زیبا، جزیره­ی هرمز را به چیزی بیشتر از این القاب نزدیک می­کند. از دیگر جاذبه­های این جزیره،­ می­توان به جنگل حرایی یا مانگروی قسمت شمالیِ آن اشاره کرد؛ این جنگل، زیست­گاه چندین گونه پرنده­ی آبزی و کنارِ آبزی است. جاذبه­هایی چون قلعه­ی تاریخیِ پرتغالی­ها، غار مراقبه، الهه نمک، دره‌ی سکوت، فرش خاکی و البته دره­ی افسانه‌ای رنگین کمان که شهرت بسیار زیادی به‌دلیل وجود خاک‌هایی با طیف­ رنگی خیره کننده دارد، تنها بخشی از زیباییِ حیرت­انگیز هرمز را نمایان می­کند.

 

 

خرید سوغاتی به قیمت نابودی منابع ملی

هرگوشه از جزیره که پا می‌گذاریم فروشندگانی را می‌بینیم که صنایع دستی این خطه‌ی شگفت‌انگیز را بهعنوان سوغات به گردشگران می‌فروشند تا خاطره‌ی زیبایی‌های بی‌حد و حصر آن را همیشه همراه خود داشته باشند.

متاسفانه در سال‌های اخیر، نمونه­هایی از فروش خاک­های رنگیِ دره­ی کم‌نظیر رنگین‌کمان و سایر قسمت­های جزیره­ی هرمز هم به‌عنوان سوغات در این جزیره قابل مشاهده است که با نخریدن آن و توجه بیشتر به صنایع دستی که با دست هنرمندان جزیره ساخته‌شده، علاوه‌بر کمک به توسعه­ی این صنعت، به حفظ و مراقبت از میراث طبیعی کمک می‌کند

چیزی که واقعاً عجیب است این است که برخی خود را آخرین مالکان جاذبه­های طبیعی دانسته و اهمیتی به وظیفه­ی سالم تحویل دادن آن­ها به آیندگان قائل نمی­شوند.

همسفر با کلوت، طبیعت اعجاب‌انگیز هرمز و دنیای شگفت‌انگیز سنگ، خاک، آب و شن را در گشت‌وگذاری خاطره‌انگیز تجربه کنیم و میهمانی مهربان برای طبیعت ساحل و دریا باشیم.