جزیره هنگام

1402/12/02


xx بازدید

جزیره‌ی هنگام یا جزیره‌ی اسرارآمیز

اگر از متولدین دهه‌ی شصت یا همان جماعت دهه شصتی معروف باشید؛ شاید مثل من «کارتون جزیره‌ی اسرارآمیز» در خاطرتان مانده باشد. همان جزیره‌ی بکر و شگفت‌انگیزی که درختان سبز و سواحل نقره‌ای آن، مسافران زیادی را به آن‌جا می‌کشاند. اما همیشه شکل عجیب و غریب جزیره و کروی بودن بعضی از قسمت‌های آن باعث ترس و ابهام ساکنین آن می‌شد. تا اینکه بعد از قرن‌ها با یک زلزله‌ی شدید معلوم شد که تمام جزیره درواقع روی لاکِ لاک‌پشت غول‌پیکری بوده که در خواب طولانی و عمیقی بوده است و حالا با بیدار شدن و جابه‌جا شدنش باعث یک زلزله‌ی بزرگ شده است.

با خواندن این مقدمه، قرار است به‌سراغ جزیره‌ای اسرارآمیز برویم که دیدنش حداقل نگارنده را به یاد کارتونی انداخت که کمی بالاتر از آن صحبت کردیم.

می‌نویسم «جزیره‌ی هنگام» شما بخوانید «جزیره‌ی اسرارآمیز هنگام» که اسم آن برگرفته از کلمه‌ی هنگاما در فارسی باستان و انگ‌ام در ارمنی است که به‌معنی زمان و گاه است.

جزیره‌ای بکر و خواستنی در اطراف جزیره‌ی قشم که به‌هیچ‌وجه نباید دیدن آن را از دست بدهید. منطقه‌ای پر از شگفتی و زیبایی خاص و دست‌نخورده با مردمی خون‌گرم و بخشنده که مهمان‌نوازی را درحق شما تمام می‌کنند. آرامش و سکوت طبیعت در این ساحل دوست‌داشتنی، بدون شک خاطره‌ای شیرین را برای شما از یک جزیره به‌جا خواهدگذاشت.

دیدن سواحل بی‌نظیر و نقره‌ای، تماشای بازی دلفین‌ها روی آب، قدم‌زدن کنار لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی خلیج‌فارس و گشت وگذار و نشستن پای صحبت‌های دلنشین بومیان جزیره در بازارهای محلی، همه و همه از بهترین اتفاقاتی هستند که می‌تواند یک سفر را برای شما خاطره‌انگیز کند و اجازه ندهد تجربه‌ی آن را فراموش کنید.

 

دیدنی‌ترین‌های هنگام

صبح یکی از روزهای نیمه‌ی دوم سال، ترجیحاً از اواسط پاییز تا نهایتاً اولین روزهای فروردین ماه، بهترین زمانی‌ست که می‌توانید برای دیدن طبیعت بی‌نظیر هنگام به این جزیره‌ بروید.

اگر در قشم ساکن هستید برای رفتن به جزیره‌ی هنگام، فقط کافیست به بندر کندالو بروید و سوار قایق شوید تا در کمتر از یک ساعت به جزیره‌ی هنگام برسید. اگر از ما می‌شنوید سعی کنید حتماً در ساعت اول صبح راهی جزیره شوید تا یکی از ناب‌ترین سفرهای دریایی خود را با دیدن بازی باهوش‌ترین مخلوقات خداوند بعد از انسان، شروع کنید؛ دلفین‌ها در این ساعت از روز به سطح آب می‌آیند و شما را مهمان شیطنت‌ها و خنده‌های تکرارنشدنی‌شان می‌کنند.

بعد از اینکه از قشم به سمت‌جنوب شرقی جزیره حرکت می‌کنید جزیره‌ی هنگام با وسعتی به اندازه‌ی 50 کیلومتر مربع و با ظاهری شبیه به یک مخروط ناقص، خودش را به شما نشان می‌دهد. با پیاده‌شدن از قایق و پا گذاشتن به پهنه‌ی هنگام، اولین چیزهایی که نظر شما را به‌خود جلب می‌کند آرامش عجیب و سکوت جزیره با مردمانی مهربان است که هنوز نسبت به سنت‌ها و آداب و رسوم اجداد خود پایبند و وفادارند. بومیان جزیره‌ی هنگام، تعداد زیادی ندارند و همه‌ی آن‌ها هم با هم فامیل و خویشاوند هستند. کسب‌وکار آن‌ها صیادی است و پذیرایی از گردش‌گران و فروش دست‌سازه‌های دریایی هم در سال‌های اخیر از فعالیت‌های جدی آن‌ها به‌شمار می‌رود.

با رسیدن به جزیره شما می‌توانید برای قدم‌زدن و دیدن عظمت این بخش از خلیج زیبای پارسی، ساحل صخره‌ای و یا شنی جزیره را انتخاب کنید و لحظات خود را در این جزیره، خاطره‌انگیز کنید. مطمئن باشید در هرلحظه یک نوع شگفتی خواهیددید و مناظر سواحل بکرِ هنگام برای شما تکراری نخواهد شد. زیباترین بخش سواحل این جزیره شاید همان سواحل نقره‌ای باشد که در شروع مطلبمان برای شما گفتیم. در بخشی از سواحل هنگام، جنس ماسه‌ها به گونه‌ایست که به‌خاطر وجود یک نوع کانی خاص برق می‌زند و به‌همین دلیل به آن‌ها سواحل نقره‌ای می‌گویند. البته متاسفانه در سال‌های اخیر، به‌دلیل آسیب‌هایی که گردش‌گران با برداشتن این نوع خاک به طبیعت زده‌اند بازدید از این بخش ساحل محدودتر شده است. البته می‌توانید از قایق‌رانان محلی بخواهید که شما را از سمت دریا به تماشای این سواحل ببرند.

اگر این امکان وجود دارد که شب را در جزیره بمانید قطعاً از تصمیمتان، پشیمان نخواهید شد. شب‌های جزیره پر از مناظری جادویی است که در خاطرتان برای همیشه ثبت خواهدشد. فقط کافیست برای دیدن دریا به ساحل بروید و آب‌های نقره‌ای خلیج‌فارس را ببینید که دلیل آن فیتوپلانکتون‌هایی هستند که بسته به شرایطشان از خود نور ساطع می‌کنند و امواج و ماسه‌های ساحل را درخشنده و نورانی می‌کنند. این پدیده‌ی کم‌نظیر در سواحل کالیفرنیا، مالدیو و بعضی دیگر از نقاط دنیا هم اتفاق می‌افتد.

از لاک‌پشت خسته تا آهوی تیزپا

اگر تابه‌حال فکر می‌کردید که حیات‌وحش جزیره در دلفین‌ها و آبزیان رنگارنگ سطح آب خلاصه می‌شود باید بگویم اشتباه می‌کردید.

لاک‌پشت پوزه‌عقابی موجودی‌ست که در اطراف خلیج‌فارس زندگی می‌کند و متاسفانه این گونه هم به‌دلیل کم‌لطفی بومیانی که تخم آن‌ها را برمی‌دارند درحال انقراض است. اما خوشبختانه یا متاسفانه هنوز در سواحل هنگام می‌توانید به تماشای این موجودات بانمک و خسته بروید و بیشتر به قدرت خالق پی ببرید.

موجود دیگری که اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید آن را در هنگام ببینید جبیر، از انواع آهوهای بومی ایران و شبه‌قاره‌ی هند است که شباهت زیادی به آهو دارد اما بدن آن ظریف‌تر و لاغرتر است. این موجود با سرعت 80 کیلومتر در ساعت می‌دود و تا اندازه‌ی بسیار زیادی انسان‌گریز است.

از ما می‌شنوید اگر گذارتان به قشم افتاد دیدنی‌های هنگام را از دست ندهید. برای اینکه بهترین‌ها را در جزیره‌ی هنگام تجربه کنید با «کلوت» همراه باشید.