روستای برکه خلف

1402/09/18


xx بازدید

مکان: روستای برکه خَلَف

شاخصه: یکی از مناطق بومی جزیره

 

جزیره‌ی زیبای قشم باتوجه به وسعت و پهنای آن، روستاهای زیادی را در دل خود جا داده است. روستاهایی با فرهنگی غنی که آداب و رسوم و فرهنگ بومی مردم منطقه را هنوز که هنوز است زنده و پابرجا نگاه داشته‌اند. مردمی خونگرم و مهمان‌نواز که با وجود تمام محرومیت‌ها و دشواری‌های زندگی در یک جزیره‌ی زیبا اما گرم لبخند عضو جدانشدنی چهره‌هایشان است. زنان و مردانی پرتلاش و سخت‌کوش که تا سال‌ها صنعت اول و آخرشان صیادی بوده است و امروز با تبدیل جزیره به ژئوپارک و حضور پررنگ زنان جزیره و همت آن‌ها، قشم به یکی از قطب‌های اصلی گردشگری تبدیل شده‌اند.

روستایی با نام برکه خلف

 در منطقه­ی شهابِ جزیره­ی قشم، دهستانی با نام سوزا واقع شده­است. در این دهستان، روستایی با نام برکه خلف قرار گرفته که از موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فردی برخوردار است. چرا که علاوه بر فاصله­ی حدودیِ 15 کیلومتری به شهر قشم و نزدیک بودن به آب­های نیلگون خلیج فارس، راه اصلیِ ورود به ژئو سایتِ مشهور و جذابِ دره­ی ستاره­ها به‌حساب می­آید. این روستا همانند سایر روستاهای کشور، مردمانی آرام و خون­گرم دارد. مردمانی که طعم زندگی در طبیعت بکر جزیره را چشیده‌اند و در این سال‌ها میزبانی مسافران و گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور را برعهده‌داشته‌اند.

مردمی هوشمند  از جنس طبیعت

یکی از قشنگ‌ترین عادات مردم روستای برکه خلف که امروز به بخشی از آداب و رسوم آن­ها تبدیل شده، حفظ و نگهداری از محیط‌زیست است. گویا مردم ساکن در جوامع محلی این روستا با تصمیمی گروهی به این نتیجه رسیده­اند که پاکیزه­ترین روستای قشم را با هم بسازند و موفق شدند که در چندین سال لقب پاکیزه‌ترین روستای قشم را از آن خود کنند.

زمانی که پا به این روستای آرام و زیبا می‌گذارید با مردمی مهربان و صمیمی برخورد خواهید کرد که همگی آن‌ها از کوچک و بزرگ در حفظ زیبایی و پاکیزگی روستا دقت فراوانی دارند و درعین‌حال حافظ محیط زیست جزیره و فرهنگ و آداب و رسوم غنی منطقه‌ی خود هستند.

در سال­­های اخیر، بانوان روستای برکه‌ی خلف، با همت و تلاشی چشمگیر خود را از بند برخی فرهنگ‌های دست‌وپاگیر رها کرده‌اند و علاوه بر مدیریت هوشمندانه‌ی خانه­های محلی به‌منظور اسکان بازدیدکنندگان روستا با نمایش هنرهای خود در آشپزی و ساخت صنایع‌دستی جزیره، باعث افزایش رونق صنعت گردشگری در منطقه شده­اند.

ساکنان برکه خلف برای رشد و رونق بیش از پیش صنعت گردشگری، خانه­های محلی بیشتری نسبت به قبل ساخته و امکان سکونتی دلچسب و سازگار با فرهنگ مردم بومی روستا را برای گردشگران فراهم ساخته­اند. این کار علاوه‌بر پیشرفت صنعت گردشگری، به‌طور مستقیم وضع اقتصادی روستاییان را بهبود بخشیده و به‌صورت غیرمستقیم باعث کاهش رونق مشاغلی چون صیادی شده­است. همچنین بانوان روستایی، هنر دست خودشان را برای فروش به حوالیِ دره­ی ستارگان می‌برند و به‌عنوان سوغاتی از برکه خلف به گردشگران ارائه می‌کنند.