غار خوربس

1402/09/18


xx بازدید

مکان: غار خُربَس

شاخصه: غاری چند میلیون ساله

در کیلومتر 14 جاده­ی جنوبیِ قشم، روستایی با نام خربس (خربز) قرار گرفته­است. اتفاق عجیب و جالبِ این روستا، معماریِ صخره­ایِ آن است. در دل ارتفاعات این روستا، غاری غریب و حیرت‌انگیز وجود دارد به‌نام غار خُربَس. این غار که به‌گواه تاریخ، نیایش­گاهِ پیروان آیین میتراییسم و یا پرستش­گاه آناهیتا (خدای آب) بوده­است، یکی از عرفانی­ترین و زیباترین جاذبه­های جزیره­یِ کهنِ قشم به‌حساب می­آید.

 برخی دیگر از بومیان منطقه، این غار را پناه­گاهی برای پیشینیان می­دانند که آن هم بر اساس شواهد می­تواند صحت داشته باشد. این غار در نزدیکیِ خلیج نیلگون فارس قرار گرفته و به‌دلیل فاصله از مرکز جزیره، آرامش عجیبی دارد و فضای دلنشین و روح­نوازی را ایجاد کرده و این انرژی را به بازدیدکنندگان به‌خوبی منتقل می‌کند.

غاری از جنس تاریخ

با رسیدن به محوطه­ی خارجی غار خربس، نمای کلیِ غار به‌خوبی دید می‌شود. در میان درختان گرم­سیریِ منطقه، نیمکت­ها و سطل­های زباله­، همگی حالت سنگی دارند تا ترکیب هماهنگی با غار و محیط اطراف آن داشته باشند. چندین روزنه­ی ورودی و خروجی از دوران قدیم در این غار وجود داشته­است، اما اکنون برای سازمان‌دهی فرآیند بازدید از غار و استفاده­ی بهینه از دیگر روزنه­های آن، یکی از آن­ها به‌عنوان ورودی و دیگری به‌عنوان خروجی مورداستفاده قرارگرفته­است.

 این کار مانع از سردرگمیِ بازدیدکنندگان، سرعت بخشیدن به بازدید و توجه بیشتر به تماشای تمامی تالارها و گوشه گوشه‌ی غار می­شود. همچنین سایر روزنه­ها، اکنون به‌عنوان تراس یا بالکن عمل‌کرده و با رسیدن به هر یک از آن­ها و تماشای مناظر بیرون از غار می­توان لحظاتی از این فضای کم‌نظیر لذت برد. این‌طور که گفته می‌شود تالارهای درونیِ غار، هرکدام مختص یک مراسم خاص برای پیشینیان بوده­­است؛ مراسم­هایی که برای مناسبت‌های بومی و باستانی مانند نیایش­های گروهی و یا گردهمایی به‌منظور یادبود شخصی مهم برگزار می‌شده است. وجود تکه­های صدف دریایی در برخی از قسمت­های غار خربس، نشان از قدمت دیرینه­ی این غار طبیعی داشته و ثابت می­کند هزاران سال پیش، این منطقه در خلیج فارس غرق بوده­است. ازطرفی وجود حکاکی­های حیرت­انگیزی که در دیواره‌های غار دیده می‌شوند با ایجاد ابهام، قوه‌ی تخیل را به‌کار می‌اندازند تا با نگاه به هریک از آن‌ها برداشت ذهنی خود را از این نقش و نگارها پرورش دهید.

با قدم زدن در راهروهای غار و تماشای سقف کوتاه آن‌ها و کمی تفکر در مورد قدمت این سنگ‌نگاره‌ها و دیوارهای رسوبی تاریخ را زندگی می‌کنیم و به‌یاد می‌آوریم که روزی زندگی ما نیز قصه‌‌ای برای آیندگان خواهد بود.

همسفر با کلوت در زیبایی‌های طبیعت قشم سیر می‌کنیم و سفرمان را خاطره به خاطره ثبت و ضبط می‌کنیم.