روستای طبل

1402/12/02


xx بازدید

مکان: روستای طبل

شاخصه: از جمله مناطق بومی جزیره

چرا طبل؟

یکی از جذاب­ترین روستاهای جزیره­ی کهن قشم، طبل نام دارد. روستایی که در حدود 60 کیلومتریِ شهر قشم و واقع در استان هرمزگان است. چندین داستان متفاوت برای دلیل نام‌گذاری این روستا وجود دارد که از جمله­ی آن­ها می­توان به داستان وجود دو قبیله­ی کهن بنی معین و ابو سعید اشاره کرد. قدیمی‌ترهای روستا از نَبَردی میان این دو قبیله صحبت می‌کنند و وجود محلی که طبل جنگ در آن به صدا درمی‌آمده­ است؛ همین موضوع وجه تسمیه‌ی روستای طبل است.

روستای­ طبل در سواحل شمالیِ جزیره­ی قشم قرار دارد به‌طوری‌که در قسمت غرب آن چاه­کوه، در قسمت جنوب آن تندیس­­ها و در بخش شمالی، جنگل‌ حرا واقع شده­است که یکی از زیبا­ترین ژئو سایت­های جزیره­ی قشم هستند. جنگل­هایی که در مجاورت سواحل ایجاد شده‌اند و یکی از 11 ذخیره‌گاه زیست‌کره به‌حساب می‌آیند. این جنگل‌ها در سطح جهان به جنگل‌های مانگرو معروف هستند. جنگل‌هایی که بخش عظیمی از آن‌ها در مرز بین هندوستان و بنگلادش واقع شده‌اند و نوعی اکوسیستم خاص از مناطق استوایی هستند که به‌دلیل هماهنگی با شرایط آب‌وهوایی مناطق جنوبی کشور ما در قشم رشد کرده‌اند و طبیعتی بی‌نظیر و درعین‌حال مفید را به‌وجود آورده‌اند که محل زیست و تخم‌ریزی بسیاری از موجودات دریایی هستند.

روستای طبل کنار روستای سهیلی از مرتفع­ترین مناطق جزیره­ی قشم هستند و حتی آن‌ها را بام قشم می­نامند. با ایستادن روی این بام می­توان به زیبایی سواحل جنوبی و شمالیِ خلیج فارس را مشاهده کرد. وجه تمایزِ این منطقه، نظر گردشگران را از جای جای دنیا به خود جلب کرده­ است و با وجود پتانسیل‌های موجود در منطقه برای اسکان گردشگران در اقامتگاه‌های بومی، رویه‌ی زندگی مردم روستا تغییر کرده است. مردم روستای طبل هم مانند دیگر جوامع روستایی جزیره خانه­های بومیِ خود را آماده­ی پذیرایی از گردشگران کرده و موجب توسعه­ و رشد صنعت گردشگری و بهبود وضعیت اقتصادیِ خود شده‌اند. البته هنوز شغل اصلیِ بیشتر مردم این روستا، قایق­رانی و صیادی است.

روستای زیبای طبل و رونق صنعت گردشگری مطابق با سنت‌های بومی در این روستا درکنار مجاورت با سایت‌های مهم ژئوپارک قشم موجب جذب گردشگران زیادی به این منطقه شده است.