دره ستاره ها

1402/09/18


xx بازدید

دره‌‌ی ستاره‌ها

حتماً شما هم با من موافقید که وجود عجایب هفت‌گانه در جزیره‌ی قشم، حقیقتی همیشگی است. در هرگوشه از این جزیره، جاذبه‌ای طبیعی وجود دارد که شما را حیرت‌زده خواهد کرد. جنس خاک، ساحل، آب فیروزه‌ای و درخشان جزیره، وجود پوشش گیاهی خاص قشم به‌عنوان یک ژئوپارک برای هر کسی قابل‌توجه و دوست‌داشتنی خواهد بود.

مردم قشم دو دسته هستند. افرادی که بومی منطقه و از ساکنین قدیمی قشم به‌حساب می‌آیند و کسانی‌که به‌هردلیلی به این جزیره مهاجرت کرده‌اند. بومیان منطقه‌ی قشم اعتقادات و باورهای خاصی درباره‌ی جزیره و برخی جاذبه‌های آن دارند که نشان از تاریخ و فرهنگ کهن این منطقه از خلیج‌فارس دارد. منحصربه‌فردترین نکته‌ای که درباره‌ی مطلب امروز وجود دارد؛ افسانه‌ها و داستان‌هایی  شنیدنی و خاص است که درباره‌ی جاذبه‌ای از جاذبه‌های قشم بین مردم سینه به سینه نقل می‌شود.

دره‌ی ستارگان، همان محلی‌ست که درمورد آن صحبت کردیم. در سواحل جنوبی جزیره‌ی قشم منطقه‌ای وجود دارد که داستان‌های زیادی درمورد آن شنیده می‌شود. محلی‌ها معتقدند این دره جایی‌ست که ستارگان در آن سقوط کرده‌اند و شکل امروزی این دره به همین دلیل است. حتی دلیل نام‌گذاری این دره هم به همین اعتقاد بومی‌ها برمی‌گردد و در زبان بومی به این دره « استالَه کَفتَه » یا ستاره اُفتاده می‌گویند.

اما زمین‌شناسان باور دارند که ستاره‌ای تاکنون به این منطقه برخورد نکرده که موجب چنین تغییراتی در ساختار زمین شود. به اعتقاد آن‌ها میلیون‌ها سال پیش این دره شکل گرفته و به‌مرور زمان، باد و باران موجب فرسایش آن شده است. از طرف دیگر، بومیان قشم اعتقاد دیگری هم دارند و آن، وجود جن در دره‌ی ستارگان است. اگر پای صحبت قدیمی‌ترها بنشینید به‌نقل از اجدادشان به شما خواهند گفت که هیچ‌‌وقت در شب به این دره پا نگذارید؛ وگرنه گرفتار جنیان خواهید شد.

اما از ما می‌شنوید اگربرایتان مقدور است به‌هیچ‌وجه، تماشای مناظر فوق‌العاده‌ی تخته‌سنگ‌ها و تندیس‌های غول‌پیکر و باشکوه دره‌ی ستارگان را در زیر آسمان پرستاره‌ی قشم از دست ندهید. وجود لایه‌های نازک و ضخیم صخره‌ای در شب، عظمت این شاهکار خلقت را به شما نشان می‌دهد. لازم است بدانید دره‌ی ستارگان در یونسکو به ثبت جهانی رسیده و باید به‌عنوان میراث زمین به آیندگان و نسل بشر انتقال پیدا کند.

درپایان باید بگویم که اگر برای سفر به جزیره‌ی قشم آماده می‌شوید حتماً بازدید از دره‌ی ستارگان را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید. برای رفتن به این نقطه از جزیره باید به سمت جنوب رفته و از روستایی به‌نام برکه خلف عبور کنید و بعد از طی کردن مسافتی 5 کیلومتری به دره‌ی ستارگان خواهید رسید و شکوه خلقت این بخش از زمین شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

برای بازدید از دره‌ی ستارگان با کلوت در سفر به جزیره‌ی قشم همراه شوید.