بندر لافت

1400/09/14


xx بازدید

بندر لافت، گذرگاه تاریخی قشم

هرگوشه از خاک جنوب را که پا می‌گذارید پر از شگفتی و جذابیت است. از ساحل بوشهر گرفته تا خاکِ پاکِ سیستان و بلوچستان در ساحل چابهارِ زیبا. امروز به‌سراغ بخشی از فرهنگ و تاریخ جنوب ایران در شمال غربی جزیره‌ی قشم، بندر لافت رفته‌ایم.

این بندر تاریخی، سال‌های طولانی، مرکزیت قشم را داشته و امروز یکی از روستاهای اطراف قشم است؛ با تاریخی کهن و مردمی خونگرم که هنوز به سنت‌های اجداد و نیاکان خود پایبند و وفادارند.

تاریخ کهنِ بندر لافت از گذشته تا امروز مسیر رفت‌وآمد تاجرانی بوده که از آفریقا، اروپا و هند با لنج به این بندر سفر می‌کردند و با مردم منطقه به تجارت می‌پرداختند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید هنوز پیرمردانی در بندر لافت زندگی می‌کنندکه به زبان‌های انگلیسی، هندی، سواحلی و هندی صحبت می‌کنند و در کنار تجارت، نقش بزرگی در گسترش آداب و رسوم و دین مردم ایران در نواحی هند و اروپا داشته‌اند. از طرفی به‌واسطه‌ی پیوندهای انسانی که بین این منطقه و خاک پهناور هند ایجاد شده، عده‌ی زیادی از مردم لافت در هندوستان، اقوامی دارند که نتیجه‌ی همین پیوندهای تاریخی هستند.

معماری کویری لافت

وقتی به بندر لافت نزدیک می‌شوید اولین موردی‌که نظر شما را جلب می‌کند وجود بادگیرهایی‌ست که بادگیرهای شهر یزد را به‌یادتان می‌آورد. چهره‌ی سنتی و تاریخی شهر لافت با ساختمان‌هایی که نزدیک به‌هم ساخته شده‌اند و کوچه‌هایی تنگ و باریک،  نظر هر گردشگری را جلب می‌کند. خانه‌های بزرگ و کوچکی که میان باغ و نخلستان قرار گرفته‌اند و زیبایی ساحل این روستای تاریخی را دوچندان می‌کنند. ساختار خاص کوچه‌ها در روستای لافت به‌شکلی‌ست که به محله‌های دیگر راه دارند و به‌هیچ‌وجه به بن بست نمی‌رسند. تنگ بودن کوچه‌ها و نزدیک بودن خانه‌ها به یک‌دیگر به این دلیل است که فضایی متراکم و سایه برای عابران ایجاد کند تا از تابش شدید نور آفتاب در این منطقه‌ی گرمسیری در امان باشند.

طبیعت غریب لافت

از لافت به‌آسانی می‌توان به دیدن جنگل‌های شگفت‌انگیز حرا رفت. این نوع پوشش گیاهی در نوع خود بی‌نظیر است و شهرتی جهانی دارد. درختان مانگرو، درختانی هستند که در این جنگل‌ها وجود دارند و به‌راحتی با شرایط خاص این منطقه و آب شور سازگاری دارند. آبزیانی از جمله: مار دریایی، شیلو، خرچنگ و کلینگ (نوعی از صدف) در آب‌های منطقه زندگی می‌کنند.

 غیر از این موجودات، شما با رفتن به منطقه‌ی حرا، پرندگانی مثل مرغ دریایی، مرغ ماهی‌خوار، مرغابی، لکلک و غیره را در گوشه و کنار و روی شاخ و برگ این درختان خواهید دید. بال و پر زدن این موجودات و سروصدای آن‌ها، نبض حیات این منطقه‌ی ساحلی در بندر لافت است.

تاریخ لافت درگذر زمان

از دیدنی‌های این بندرِ کهن که نشان‌دهنده‌ی گذر زمان و قدمت این بخش از خلیج فارس است؛ یکی از چندین قلعه‌ی پرتقالی‌ها در جزیره‌ی قشم است که براساس شواهد به‌جامانده، به سال 1507 میلادی برمی‌گردد. دریانوردی به‌نام «آلفونسو آلبركرک» دستور ساخت این قلعه را داد و موجب تسلط 110 ساله‌ی انگیسی‌ها بر مسیر تجارت اروپا و هند شد.  بیشتر بناهای به‌جا مانده در اطراف خلیج‌فارس از آثار و بقایای همین دوره‌ی حاکمیت انگلیسی‌ها بر خلیج فارس است.

از دیگر جذابیت‌های موجود در لافت می‌توان به چاه‌های تلا اشاره کرد. چاه‌هایی که به‌دلیل وجود آب شیرین از اهمیت و قداست خاصی بین مردم لافت برخوردارند. براساس مدارک و شواهد تاریخی، تعداد این چاه‌ها درگذشته بسیار زیاد بوده است و امروز تنها حدود 33 حلقه از آن‌ها باقی مانده است. عمق این چاه‌ها حدود 3 تا 6 متر بوده است و سازنده‌ی آن‌ها فردی به‌نام خواجه کریم یا خواجه کرم بوده است.

توصیه می‌کنم در سفر به قشم حتماً از این بندر تاریخی دیدن کنید.