جنگل حرا

1398/06/25


xx بازدید

جنگل های حرا که گونه ای از درختان مانگرو هستند، در سواحل خلیج فارس و در شمال جزیره قشم می رویند. درختان مانگرو را دانشمندان گیاه شناس اروپایی به احترام و یاد ابوعلی سینا، فیلسوف و دانشمند ایرانی که در مورد علم گیاه شناسی تحقیقات زیادی دارد Avicienia نام نهادند. سازمان یونسکو جنگل های حرای ایران را در فهرست ذخایر زیستکره جهان به ثبت رسانده است.

جنگل های حرا به عنوان آب شیرین کن های طبیعی شناخته می شوند و در زمستان محل مناسبی برای پرندگان مهاجر است. سالانه بیش از یکصد گونه پرنده آبزی و کنار آبزی در این منطقه دیده می شود. انواع کاکایی ها، پرستوهای دریایی، فلامینگوهای سرخ پر، حواصیل های سفید و خاکستری از انواع پرندگان مهاجر هستند که با جمعیتی چند صدتایی وگاه چند هزارتایی به این مکان مهاجرت می کنند.

درختان جنگل حرا به نعمت وجود جزر و مدهای دریا رشد یافته و تکثیر می شوند به این ترتیب که هر 6 ساعت یک بار هنگام جزر که آب دریا پایین می رود ریشه های این درختان از آب بیرون آمده و اکسیژن مورد نیازشان را از هوا می گیرند و دوباره در زمان مد که آب دریا بالا می آید به زیر آب می روند. گاهی در زمان مد، آب دریا چنان بالا می آید که تنها می توان سرشاخه های درختان حرا را دید.

درختان حرا رشد خود را با آب شور دریا تطبیق داده اند. جنگل های مانگرو از درختان حرا و چندل تشکیل شده است که زنده زا هستند و بذر خود را تا ریشه دادن روی شاخه های خود نگه می دارند.

درختان این جنگل در اواخر تیر و اواسط مرداد گل می دهند و بعد به میوه ای شبیه بادام تبدیل می شوند. این میوه ها پس از مدتی جوانه می زنند و به داخل آب می افتند و در خاک های ساحلی ریشه دوانده و شروع به رشد و نمو می کنند. هر درخت حرا خود به منزله خزانه تولید درختان دیگر است. میوه و برگ درختان حرا نیز به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ریشه درختان جنگل حرا به منزله سدی طبیعی عمل می کند و از فرسایش و ویرانی تأسیسات ساحلی توسط امواج و طوفان های دریایی محافظت می کنند.

تورهای شامل این جاذبه