تپه های شنی

1402/09/18


xx بازدید

مکان: تپه‌های شنی طبس

شاخصه: تپه‌های شنی در منطقه‌ی طبس

 

تپه‌های شنی طبس در 85 کیلومتری شمال غرب این شهر بیابانی، در استان خراسان جنوبی و در حاشیه‌ی روستای زیبای حَلوان، به عنوان مقصدی ارزشمند در گردشگری شرق ایران واقع شده است. در اطراف روستای حَلوان طبس، شما شاهد تپه های شنی طبس خواهید بود که از ارتفاع بیشتری دارند.

باید بدانید که روستای حلوان در ناحیه‌ی شرقی کویر حلوان واقع است. هم‌چنین کویر حلوان را در حالتی می‌بینید که اطراف آن را ریگ‌زاری مثلثی شکل فراگرفته‌است. این ریگ‌زار در ناحیه‌ی جنوب شرقی، با کوهی که به کوه عاشقان معروف است تلاقی می‌کند و این برخورد کوه با ماسه‌ها، چشم‌انداز زیبایی میسازد.

 اما در بخش شرقی، بلندای تپه‌های شنی طبس را به اندازه‌ی 80 متر از کف کویر می‌­بینید که کماکان با حرکت به‌سوی غرب، با کاهش ارتفاع تپه‌­ها، روبرو می‌شوید. برای تماشای این سرزمین غریب در تور طبس با کلوت همسفر شوید.

جاذبه‌هایی بی‌نظیر در تپه‌های شنی طبس

در سفر به قلب کویر حلوان، بدون‌شک یکی از جذابیت­‌های بی‌نظیر هستی را بر زمین ماسه‌­ای و ریگ‌زار این منطقه خواهید دید. قدم­‌زدن و بالا و پایین پریدن روی تپه‌های شنی طبس حسابی سرحالتان می‌آورد. در این گشت‌وگذار کویری و منحصربه‌فرد حتماً دوربین عکاسی همراه خود ببرید تا این صحنه‌ها را برای همیشه در خاطراتتان ثبت کنید.

در قلب کویر، فرصت خوبی‌ست تا خود را آزاد و رها ببینید و حجم آرامش و شکوه کویر را با تمام وجود درک کنید. در این جغرافیای آرامش، وقتِ آن رسیده تا کوله‌­بار نگرانی­ و دل‌مشغولی‌های روزمره‌ی زندگی را از دوش خسته‌ی خود زمین بگذارید و جایی روی ریگ‌زارها رها کنید.

فرصت استفاده از لذت­‌های زندگی و طبیعت جادویی کویر حال خوبی‌ست که همیشه امکان دست‌یابی به آن فراهم نیست. خود را به کویر بسپارید تا معجزه‌ی آرامش آن را در تپه‌های شنی طبس لمس کنید.

فراموش نکنید که می‌توانید در این منطقه، شترسواری را تجربه کنید و خاطراتی از جنس روزگار پیشین برای خودتان بسازید و در عالم رویا سیر کنید. اما اگر تب‌و‌تاب ماجراجویی در سر دارید و به‌دنبال شور و هیجان هستید سوار بر ماشین‌های آفرودی ،خودتان را به تفریحی مهیج در تپه های شنی طبس میهمان کنید.

اگر می‌خواهید حال‌وهوای کویر را با دل و جان تا ابد در خاطرتان ماندگار کنید یک شب را زیر آسمان پرستاره کمپ کنید و افسون شب‌های کویر را تجربه کنید. آسمان شب در کویر تاحدی به شما نزدیک است که باور آن مشکل خواهد بود. بهشت عاشقان نجوم برای رصد ستارگان و کهکشان دقیقاً همین جاست.

از دیگر جذابیت‌های تپه‌های شنی طبس 

هرگوشه از این نقطه‌ی زیبا را که ببینید گیاهان مناطق استپی به‌وفور دیده می‌شوند. گیاهانی که رویش آن‌ها در شن­‌زار و ماسه‌­زار­­ خواهد بود؛ درختچه­‌های زرد رنگ قیچ که بومی مناطق بیابانی هستند یا گیاهان درمنه، با خواص  دارویی فراوان و بادام کوهی که در نواحی شرق تپه‌های شنی طبس تعداد آن‌ها کم‌تر می‌شود.

با رسیدن به تپه‌های شنی و کم ارتفاع ناحیه‌ی غربی، پوشش گیاهی بیشتر و گیاهان شورپسندی مانند اُشنان یا چوبک با ساقه‌ی تُرد و سفید رنگ و گیاه مقاوم گز با گل‌های قرمز رنگ بیشتر به چشم می‌خورند.

در این نواحی انواع گوناگونی از حیوانات، نظیر مار، عقرب، کبک، چکاوک بیابانی، عقاب طلایی، گرگ، کرکس و غیره دیده می‌شوند.