روستای خرو

1402/01/11


xx بازدید

مکان: روستای خَرو

شاخصه: روستایی دیدنی در منطقه‌ی طبس

 

اگر از هیاهوی محیط شهری خسته شده باشید و بخواهید مدتی را در سکوت و سکون بگذرانید؛ می‌توانید برای رسیدن به یک حال خوب و آرامش یک روستای زیبا و خوش آب و هوا انتخاب کنید. پیشنهاد ما روستای خرو در نیشابور است.

روستای خرو را بهتر بشناسیم!

 

روستای خرو واقع در نیشابور استان خراسان رضوی است. اولین ویژگی این روستای زیبا، معماری منحصربه‌فرد آن است. البته نام‌های دیگری نیز به این روستا اطلاق می‌شود که یکی از آن‌ها پایتخت آلو است. به‌علت کثرت درختان آلو در این روستا، این نام را برای آن برگزیده‌اند.

معماری منحصربه‌فرد و پلکانی این روستا با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه بسیار دور از ذهن است. همین ویژگی باعث جذابیت هرچه بیشتر روستا شده است.

روستای خرو می‌تواند یک محل مناسب و گزینه‌ی خوب برای عکاسان طبیعت باشد. هارمونی زیبایی که درختان آلو و معماری پلکانی ایجاد کرده‌اند هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

جاذبه‌های گردشگری روستای خرو

 

مطمئناً اولین جاذبه‌ی روستای خرو، معماری زیبای آن است. کنار این موضوع، آب‌وهوای ییلاقی و دو آبشار زیبای واقع در این منطقه را اضافه کنید. آبشارهایی با نام رودمیان و ششو که اولی از آب رودخانه‌ی رودمیان به‌وجود آمده و به روستای خرو می‌رسد. آبشار ششو حاصل آب شش رودخانه است.

می‌توانید مسیر رفتن به منطقه‌ی بینالود را از این روستا انتخاب کرده و ضمن یک کوه‌نوردی دل‌‎پذیر از طبیعت بی‌نظیر این منطقه لذت ببرید.

 

باغ‌های آلوی خرو

 

یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی روستای خرو، باغات آلوی بخارا در این منطقه است. با توجه به این‌که این درخت در مناطق سردسیری رشد می‌کند، وجود آن در این محل شگفت‌انگیز است.

روستای خرو، زمان شکوفه‌دهی درختان آلو و هم‌چنین زمان برداشت میوه، جلوه‌ی خاصی دارد. سبدهای آلو بر بام خانه‌ها در فصل برداشت منظره‌ی بی نظیری را خلق می‌کند. جالب است بدانید که آلوی این منطقه به کشورهایی نظیر پاکستان، بنگلادش و امارت متحده‌ی عربی صادر می‌شود. می‌توانید برای تماشای برداشت آلو و تهیه‌ی لواشک به روستای خرو رفته و اوقات خوشی را بگذرانید.

 

کوچه‌باغ‌های بهشتی خرو
 

اگر می‌خواهید ساعاتی را زیر سایه‌ی مهربان درختان بگذرانید می‌توانید ازکوچه‌باغ‌های روستای خرو دیدن کنید. کوچه‌باغ‌هایی زیبا با هوایی دل‌پذیر در دامنه‌ی بینالود، پذیرای شما خواهند بود. با گذر از کوچه‌پس‌کوچه‌های پلکانی این روستا از معماری سنتی آن نهایت لذت را ببرید.

می‌توانید از باغات و دره‌های سرسبز خرو دیدن کنید و از آن لذت ببرید. فراموش نکنید از آلو بخارای کم‌نظیر روستا برای بردن سوغات خریداری کنید. از ما می‌شنوید سبدهای حصیری زیبا و شربت ریواس فوق‌العاده‌ای که نوشیدنی بومی روستاست را حتماً امتحان کنید.

گذرگاه تاریخی روستای خرو را فراموش نکنید. این گذرگاه، جاده‌ای زیبا و مشرف به باغ‌ها و رودهای روستا است. به‌گواه تاریخ، مردم این منطقه در این محل در برابر قوم تاتار ایستادگی کردند.

 

هم‌سفر با کلوت در تور طبس

 

روستای دیدنی خرو از مناطقی‌ست که در تور طبس برای دیدن این روستا و جاذبه‌های آن می‌رویم تا هم‌قدم با کلوت برای ساختن خاطراتی خوش راهی سفر شویم.