شالیزار ها و نخلستان های روستای ازمیغان

1402/09/20


xx بازدید

مکان: روستای ازمیغان

شاخصه: روستایی آباد و سبز در دل کویر

 

 

معرفی  روستای ازمیغان طبس

 

اگر از هیاهوی شهر و شلوغی‌های آن خسته شده‌اید می‌توانید مقصد خود را برای کسب آرامش، روستای ازمیغان طبس انتخاب کنید. این روستا، پارادوکس کم‌نظیری از طبیعت است. برخلاف انتظار در روستای ازمیغان طبس آب‌های دائمی جاری است.

این روستا با طبیعت منحصربه‌فرد خود پذیرای گردشگران زیادی است. شما هم‌زمان کنار نخلستان‌های سربه‌فلک کشیده‌ی روستا، شالیزارهای زیبایی را می‌بینید که هیچ وقت انتظار استشمام عطر آن‌ها را در دل کویر نداشته‌اید.

روستای ازمیغان کنار جاذبه‌های طبیعی با سکوت و سکونش گزینه‌ی مناسبی برای افرادی‌ست که نیاز به تمدد اعصاب دارند. در این روستای کویری در عین‌حال که از طبیعت و سکوت کویر لذت می‌برید آب‌وهوایی متفاوت را تجربه خواهید کرد.

 

هم‌آغوشی نخلستان و شالیزار

 

جذاب‌ترین ویژگی خارق‌العاده‌ی روستای ازمیغان در طبس، هم‌زمانی وجود دو بافت طبیعی متفاوت کنار یک‌دیگر است. نخلستان و شالیزار کنار یک‌دیگر، تابلویی منحصربه‌فرد را برای بیننده خلق کرده است.

شاید در کمتر مکانی دو بافت گیاهی متفاوت متعلق به آب‌وهوای گرم و خشک و گرم و مرطوب را بتوانید کنار هم مشاهده کنید.

وفور آب در این ناحیه امکان کاشت نخل و ایجاد شالیزار را ممکن کرده است تا زیر سایه‌ی نخل‌ها از عطر شالیزار لذت ببرید.

کنار این هم‌آغوشی منحصربه‌فرد، وجود رودخانه‌های دائمی و درخت انجیر کوهی با ارتفاع 20 متر و قدمت سیصد ساله و همچنین انواع گونه‌های گیاهان وحشی به زیبایی‌های این منطقه افزوده است. جدای از تمام این موارد قدمگاه را فراموش نکنید.

 

 

تخت عروس در ازمیغان طبس

 

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم عنصر حیات یا آب در روستای ازمیغان طبس، حرف اول را می‌زند. تخت عروس مکانی زیبا و خارق‌العاده میان یک دره است. سنگ سفید بزرگی که آب از دو سوی آن رد می‌شود. به سبب وجود جریان آب، این سنگ شبیه تخت به‌نظر می‌رسد؛ هم‌چنین رنگ سفید آن موجب شهرتش به تخت عروس شده است.

مزار سید محمدبن جعفر طیار ازمیغان طبس

 

یکی از مناطق سیاحتی زیارتی در لیست گردشگری روستای ازمیغان طبس، مرقد فرزند برادر امام علی، سید محمدبن جعفر طیار است. مکان این زیارت‌گاه بر یک بلندی مشرف به روستا واقع‌شده است.

طی سال‌ها این آرامگاه، بارها تخریب و ساخته شده است. مردم منطقه ارادت خاصی به این بارگاه داشته و برای ادای نذر به این محل می‌آیند.

 

جاذبه‌ی تاریخی روستای ازمیغان طبس

 

در نزدیکی روستا، خانه‌هایی قدیمی و دست‌کند وجود دارند که روستاییان به آن «قلعه دختر» می‌گویند. البته امروزه متاسفانه روستائیان از بعضی از این خانه‌ها به‌عنوان آغل استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از شگفتی‌های این روستا، دو خط نوشته‌ی عجیب در روستاست که شبیه به نوشتار عربی است و برخی اعتقاد دارند که قدمت آن به دوره‌ی محمدبن جعفر طیار و سال‌های ورود اسلام به ایران می‌رسد.

 

هم‌سفر با کلوت در تور طبس

 

آفتاب کلوت با سال‌ها تجربه در اجرای تورهای طبیعت‌گردی خاص در سراسر ایران شما را به تماشای زیبایی‌های ناشناخته‌ی این نقطه از شرق ایران دعوت می‌کند تا پارادوکس بی‌نظیری از طبیعت را کنار یک‌دیگر مشاهده کنید.